Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Piektdiena 13.! Vai velns ir tik melns, kā viņu mālē?

Foto: <a target="_blank" href="https://www.flickr.com/people/jlhopgood/">Jlhopgood</a>, <a target="_blank" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/">CC BY-ND 2.0</a>

Piektdienu 13.datumu māņticīgi ļaudis uzskata par nelaimi nesošu dienu, kurā labāk uz ielas neiet, jo iespējamība, ka uz galvas uzgāzīsies ķieģelis vai sabrauks auto, esot lielāka nekā jebkurā citā dienā. Taču, vai mēs zinām, no kurienes šādi aizspriedumi radušies?

Uzskats, ka piektdiena 13. ir nelaimīga diena, nāk no viduslaikiem. Pastāv arī versija, ka tas radies no Jēzus Svētā Vakarēdiena, kur pirms viņa nāves piedalījušies 13 cilvēki, turklāt tas viss esot noticis piektdienā.

Vēl viens stāsts, kas it kā skaidro 13.datuma piektdienas demonizēšanu, ir 1307.gada 13.oktobra notikumi Francijā, kad liels skaits Templiešu ordeņa pārstāvji tika notverti un spīdzināti.

Delavēras Universitātes profesors Tomass Fernslers (Thomas Fernsler) skaidro, ka bailes no 13.datuma sakņojas iemeslā, ka tas ir nākamais skaitlis aiz 12, kas tiek uzskatīts par «drošu skaitli», jo Jēzum bija 12 apustuļi, gadā ir 12 mēneši un 12 zodiaka zīmes.

Skaitlis 13 arī tiek asociēts ar raganu «padarīšanām», proti, ir nepieciešamas 13 raganas, lai varētu rīkot raganu sabatu, raksta Lielbritānijas medijs «The Sun».

Tiesa, vēstures grāmatu lapaspusēs patiešām atrodamas liecības par nebūt pozitīviem notikumiem, kuri notikuši tieši piektdienā 13.datumā. Piemēram, 1940.gada 13.septembrī nacisti uzmenta bumbu uz Bakingemas pili, 1972.gada 13.oktobrī Andos nogāzās lidmašīna, izdzēšot 12 cilvēku dzīvības. Savukārt 1970.gada 13.novembrī ciklonā Bangladešā mirst 500 000 cilvēku, bet 2015.gadā 13.novembrī piektdienā teroraktos Parīzē nogalināja 130 cilvēkus.

Nosaukums «Melnā piektdiena» cēlies no 1989.gada 13.oktobra, kad neveiksmi piedzīvoja «United Airlines» mātes uzņēmuma vairākuma akciju iegādes darījums, izraisot strauju lejupslīdi globālajos finanšu tirgos.

Māņticības dēļ nereti viesnīcās nav, piemēram, 13.stāva vai 13.numura istabas. Savukārt bailes no piektdienas 13.datuma ir ieguvušas pat nosaukumu - «paraskavedekatriafobija» (paraskavedekatriaphobia).

2017.gadā mēs piedzīvosim divas «Melnās piektdienas» – 13.janvārī un 13.oktobrī.

0 Komentāri