Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ātrie kredīti, Ziemassvētki un pēcsvētku kredītu paģiras

Foto: Ieva Čīka/LETA

Tuvoties svētku laikam, kad vēlme dāvināt, izklaidēties un labi atpūsties pieaug, aktivizējušies ātro kredītu devēji, masu medijos popularizējot īstermiņa kredītus kā ērtu risinājumu. Dāvanu iegāde, svētku pasākumi, jauna sadzīves tehnika vai mēbeles, arī kā risinājums neregulāriem ikmēneša ienākumiem vai veselības problēmām. To visu spēj sniegt ātrais kredīts! Tas rada ilūziju, ka varam atļauties vairāk nekā patiesībā.Taču jautājums, vai domājam par sekām un rēķināmies ar to, ka mūsu rīcībai var sekot pēcsvētku kredītu paģiras?

Ja ātrais kredīts tiek ņemts neapdomīgi - izklaidei un pēkšņu kaprīžu apmierināšanai, tad šim īstermiņa aizdevumam kā bonuss līdzi var nāk ilgtermiņa finansiālās problēmas. Nereti papildus materiālajam slogam, līdz ar kredītu apjoma un skaita pieaugumu kāpinās arī emocionālā spriedze, ko rada aizņēmumi, to atdošanas īsie termiņi un spiediens no ātro kredītu sniedzējiem maksājumu kavējumu gadījumā.

Neapšaubāmi kredīts noteiktās dzīves situācijās ir risinājums. Ātro kredītu formāts ir labs un noderīgs ar dažiem priekšnosacījumiem – tas pastāv, lai palīdzētu cilvēkiem, kurus piemeklējušas negaidītas finanšu problēmas. Tas nav paredzēts nepamatotiem tēriņiem, bet gan tikai ārkārtas situācijām, lai palīdzētu īslaicīgu finansiālu problēmu šķetināšanā. Tas der cilvēkiem, kuriem tiešām apstākļi šodien liedz iegādāties nepieciešamo, bet viņi zina vai vismaz pieņem, ka nākotnē savu situāciju stabilizēs, meklēs un atradīs izeju. Tie ir apzinīgie maksātāji.

Taču Latvijā šobrīd ir arī liela daļa cita tipa cilvēku – tie ir jaunieši, nezinīši vai pat spēlmaņi, kuriem kredītu ņemšana kļuvusi par azartu. Viņi vienu kredītu sedz ar citu, staigājot pa naža asmeni, un, diemžēl, dažreiz arī paklūpot virs tā. Šie cilvēki nereti dzīvo pāri saviem līdzekļiem, tiecas pēc luksusa precēm un rada sevī sajūtu, ka var atļauties vairāk nekā patiesībā.

Kredītu virpulis var ievilkt arī atbildīgos. Jebkura aizņemšanās veicina sajūtu, ka naudas vienmēr pietiks, tādējādi tiek aizmirsts par iespēju plānot ienākumus un izdevumus vai veidot uzkrājumus neparedzētiem izdevumiem. Taču kādā brīdī pienāk signāls, kad jāsaka – STOP. Es vēlos dzīvot ar mierīgu sirdsapziņu un esmu gatavs meklēt veidu, kā nokārtot saistības un kā racionāli atrisināt situāciju.

Lai izvairītos no vilinājuma ņemt ātros kredītus, vajadzētu sākt ar savu ikdienas izdevumu apkopošanu un plānošanu. Katru dienu, pierakstot savus izdevumus, mēneša beigās būs iegūts priekšstats par savu tēriņu samērīgumu, kas ļaus izdarīt secinājumus par to, kur iespējams ietaupīt. Regulāri ietaupījumi palīdz izvairīties no pārsteidzīgas un pārdrošas naudas aizņemšanās. Daudzi kredītu izsniedzēji mēģina piesaistīt ar iespēju pirmo kredītu saņemt pilnīgi bez maksas. Ikvienam, kurš plāno izmēģināt kādu no ātrajiem kredītiem, tomēr ieteicams apdomāt to rūpīgi, jo tas izraisa sava veida pieradumu, kuru turpmāk grūti mainīt.

Ja tomēr saistības jau cilvēks ir uzņēmies, tad jāsāk ar savu kredītsaistību izvērtēšanu, sastrukturizēšanu. Ja ir paņemti vairāki kredīti – var derēt kredītu apvienošana, vienota grafika izveide un vienošanās ar kredīta devēju pagarināt kredīta atdošanas laiku. Tas ļauj ieviest kārtību un soli pa solim virzīties uz kredītu atmaksu. Ja māc šaubas par to, vai es varēšu apstāties un vai šī kredītu ņemšana jau nav kļuvusi man par atkarību, būtu ieteicams griezties pie speciālista vai lūgt kāda tuvinieka vai drauga palīdzību un kopīgiem spēkiem meklēt konkrētās problēmas cēloņus un domāt, kā tos pārvarēt.

Vienmēr ir svarīgi atcerēties un pārdomāt savu nepieciešamību pēc īstermiņa risinājumiem savām problēmām. Nestrādājošiem ieteiktu meklēt darbu – un jāatzīst, ka iespējas darba tirgū pašlaik ir plašas. Tie, kuri var un grib strādāt, vienmēr atradīs iespēju nopelnīt. Savukārt, tiem strādājošajiem, kuriem darba devējs regulāri kavējas ar maksājumiem, iespējams, ka ir vērts pārdomāt esošo sadarbību. Paaugstinot savu kvalifikāciju un vērtību darba tirgū, ir iespējams strādāt interesantāku darbu, saņemot labāku atlīdzību. Lielāka rūpība būtu jāpievērš arī pārējam, kas Tev apkārt. Piemēram, ja Tavai sadzīves tehnikai vērojams nolietojums, jāplāno regulāra naudas atlikšana neparedzētajiem maksājumiem. Ja zini, ka vasarā gribēsi doties ceļojumā, tā plānošanu un naudas krāšanu vari sākt jau tagad. Arī veselības problēmas ir atkarīgas no mūsu dzīvesveida un attieksmes pret sevi. Proti, ja nenodarbojamies ar fiziskajām aktivitātēm, daudz «stresojam», smēķējam, laicīgi neapmeklējam ārstu, tad mūsu veselības problēmas tiek veicinātas un pat ielaistas.

Runājot par ātrajiem kredītiem papildus banku izcilajam teicienam: «Aizņemies atbildīgi, izvērtējot savas iespējas atmaksāt kredītu», gribētos piebilst: «Esi atbildīgs pret sevi un citiem, mīli darbu, meklē iespējas un - Tu tās atradīsi!»

Priecīgus Ziemassvētkus un harmonisku dzīvi pēc svētkiem!

0 Komentāri