Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Foto: LU Botāniskajā dārzā sākusies rožu ziedēšana

  • Raksts
  • Foto
Foto: Publicitātes foto

Neatkarīgi no lietiem un vēlās, salīdzinoši vēsās vasaras, līdz ar jūlija sākumu Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā sākusies krāšņo rožu ziedēšana, portālam «Apollo» ziņo Botāniskā dārza pārstāvji.

Pietuvojoties gada vasarīgākajam mēnesim – jūlijam, Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā sākusies «rītausmas dieviešu» rožu ziedēšana. LU Botāniskā dārza kolekcijā ir aptuveni 100 dažādu sugu un šķirņu rozes. Latvijā agrākās rožu šķirnes sāk ziedēt jau jūnija sākuma un vēlākās zied līdz pat rudens salam. Mūsdienās izplatītākās rožu šķirnes selekcionētas no sugām, kuras ievestas no Ķīnas un Japānas. Tas noticis ne agrāk kā 19. gadsimtā.

Izmantojot vien 11 sugas, mūsdienās ir izveidotas aptuveni 30 000 dažādas rožu šķirnes. Lielākā daļa LU Botāniskajā dārzā apskatāmo rožu ir selekcionētas Eiropā pēdējo 50 gadu laikā. Joprojām notiek Latvijas klimatam piemērotāko, Latvijas ziemās izturīgāko un LU Botāniskā dārza apstākļiem atbilstošāko rožu šķirņu atlasīšana. Vasaras vidū ik gadu rožu dobēs Palmu mājas priekšā zied floribundrožu, poliantrožu, klājenisko, parka, krūmrožu un tējhibrīdu šķirnes. Daļu rožu šķirņu selekcionējuši kolēģi no Nacionālā Botāniskā dārza Salaspilī.

Cik liela ir rožu dažādība, tik atšķirīgas ir LU Botāniskā dārza kolekcijā esošajām rozēm raksturīgās iezīmes. Ar īpaši spēcīgu aromātu izceļas tādas rožu šķirnes kā ‘Duftwolke’ un ‘Apricot Nectar’. ‘Orange Babyflor’, savukārt, ir ļoti maza un kompakta, bet veido lielas ziedkopas. Klājeniskā, baltiem ziediem ziedošā, ‘Snow Balet’ ir ļoti izturīga pret slimībām, bet ēc noziedēšanas visilgāk krāšņumu saglabā ‘Lavaglut’, kam raksturīgi tas, ka ziedlapas ilgi nenobirst. Divkrāsu sārti-bati ziedi plaukst liela auguma rozei ‘Eden Rose’. Dzelteniem ziediem ziedošo rožu vidū īpaši izceļas ‘Fresia’, jo tā koši dzeltenīgo toni saglabā visu ziedēšanas laiku, kamēr citām ziedu krāsa laika gaitā kļūst gaišāka. Visizturīgākās un vismazāko aprūpi prasa parka rozes.

Sengrieķu dzejnieks Homērs rozes dēvējis par rītausmas dievietēm. Leģenda vēsta, ka rozes ziedu radījusi dieviete Flora. Ilgu laiku roze bijusi ar baltu ziedu bez smaržas, līdz kādu dienu Flora tai nejauši uzkāpusi un ar ērkšķiem savainojusies. Baltajam ziedam uzpilējuši pāris pilieni dievišķās asins, un zieds ieguvis sārtu krāsu. Rozes ir mīlestības, jaunības un skaistuma simbols.

0 Komentāri