Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Badošanās svara samazināšanai. Kad un kā to vislabāk darīt

Foto: <a target="_blank" href="http://www.flickr.com/people/epac_island/">Mon Quixote</a>, <a target="_blank" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">CC BY-SA 2.0</a>

Pētījumi ar dzīvniekiem un cilvēkiem, izmeklējumi un eksperimenti  viennozīmīgi liecina badošanās labā. Kas notiek, kad izejam ārpus laboratorijas un darām to reālajā dzīvē? Panākumi ir ļoti atkarīgi no tā, kad un ko jūs ēdat badošanās laikā. Tātad - kāds ir vislabākais modelis?

Maikls izmēģināja dažas atšķirīgas badošanās pieejas; viņš apstājās pie tās, kura, viņaprāt, ir visvieglāk īstenojamā un ilgtspējīgākā, - pie divu dienu badošanās, kad divas dienas (ne pēc kārtas) nedēļā badojaties no brokastīm līdz vakariņām, uzņemot tikai 600 kalorijas dienā. Šis modelis saprotamu iemeslu dēļ tiek dēvēts par 5:2 diētu - piecas dienas normāls ēšanas režīms, divas dienas badošanās. Tas nozīmē, ka lielāko daļu laika jums nav jāskaita kalorijas. Badošanās dienā var, kā ierasts, ieturēt brokastis kopā ar ģimeni aptuveni plkst. 7.30 un dienas beigās - atkal kopīgu maltīti plkst. 19.30, neko neapēdot starplaikā. Tādējādi diennakts laikā ir divi divpadsmit stundu ilgi periodi bez ēdiena, turklāt laimīga ģimene ar kopīgajām maltītēm.

Mimī secināja, ka viņai vispiemērotākais ir nedaudz atšķirīgs modelis. Ievērojot ātrās diētas galveno principu - 500 kalorijas dienā, viņa tās uzņēma divās maltītēs un dažās uzkodu (ābols, daži burkānu salmiņi) reizēs, jo ilgais laiks starp brokastīm un vakariņām viņai šķita pārāk bezgalīgs un tukšs. Mišelas Hārvijas un citu veiktie izmēģinājumi liecina, ka šāda pieeja palīdz samazināt svaru, samazina risku saslimt ar krūts vēzi un paaugstina insulīna sensitivitāti.

Kura pieeja ir labāka? Ņemot vērā, ka periodiskās badošanās zinātne joprojām atrodas bērna autiņos, mēs to nevaram droši pateikt. Apsverot šo jautājumu pilnībā teorētiski, ilgākiem posmiem bez pārtikas (Maikla modelis) vajadzētu radīt labākus rezultātus nekā pieejai, kad tiek ēsts biežāk un pa mazākām porcijām. Cik mums zināms, tad līdz šim vēl nav veikti pētījumi, kuros būtu mēģināts konstatēt atšķirības veselības stāvokļa uzlabošanās ziņā, gadījumā ja badošanās dienā visas kalorijas tiek uzņemtas vienā ēdienreizē vai vairākās reizēs dienas garumā. Tiklīdz mums būs tāda informācija, mēs jums to darīsim zināmu. Mūsuprāt, tieši bada stāvoklis ir tik noderīgs, tāpēc, iespējams, ka biežas maltītes un mazas porcijas būtiski samazinās parastās badošanās sniegtos ieguvumus.

Dr. Marks Metsons no Nacionālā Novecošanās institūta piekrīt, ka ieteicamāk būtu uzņemt 500 vai 600 kalorijas vienā ēdienreizē nekā ēst vairākas mazas maltītes visas dienas garumā. Viņaprāt, jo ilgāk organisms iztiek bez ēdiena, jo spēcīgāka ir šūnu adaptīvā reakcija uz stresu, kas īpaši noderīga ir smadzenēm.

Dr. Volters Longo no Dienvidkalifornijas Universitātes Ilgmūžības institūta iet vēl tālāk: aplūkojot IGF-1 samazinājumu, viņš apgalvo, ka ik pēc pāris mēnešiem ir ieteicams badoties četras dienas pēc kārtas, kā ari izlaist maltītes un vienu nedēļu ievērot diētu ar zemu olbaltumvielu saturu, kuras pamatā ir dārzeņi, jo tas palīdzēs saglabāt optimālu svaru. Tas, protams, lielākajai daļai cilvēku ir nepieņemami; pārāk ilga badošanās ir pārāk sarežģīta. īsi sakot, 5:2 režīms ir tāds modelis, kas piedāvā visplašāko veselības uzlabojumu klāstu un ir visvieglāk paveicams. Arī turpmāk ir gaidāmi eksperimenti, taču līdz to rezultātu uzzināšanai mēs pieturamies pie savas izvēles, kura apvieno svara zudumu un patīkamu iekļaušanos ikdienas dzīves ritmā.

Cilvēki, kas brokastīs nejūtas izsalkuši, ēdīs vēlāk tajā pašā dienā. Tas ir normāli. Viena no galvenajām pētniecēm šajā jomā savu dienu sāk ar vēlām brokastīm ap plkst. 11.00, un viņas pēdējā maltīte ir vakariņas plkst. 19.00. Tādējādi viņa diennakts laikā neēd sešpadsmit i stundas, turklāt dara to divas reizes nedēļā.

Tomēr šāda modeļa ievērošana ir tikai “labāka”, taču vēlākas brokastis var nebūt piemērotas dažu cilvēku dzīves veidam, dienas režīmam vai organismam. Tādēļ izveidojiet pats savu režīmu. Piemēram, daži dod priekšroku vienai maltītei, kuras laikā tiek uzņemtas 500 vai 600 kalorijas, visu atlikušo dienu vairs nepieskaroties ēdienam. Tas ir ērti un vienkārši. Lai arī ko jūs izvēlētos, šim režīmam jāatbilst jūsu vajadzībām un situācijai. Dariet to ar aizrautību, taču esiet gatavs eksperimentēt ar šī režīma uzliktajiem ierobežojumiem.

Vairāk par grāmatu šeit.

0 Komentāri