Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krīzes apstākļos jāmaina iepirkšanās paradumi

Foto: AFI

Analizējot sabiedrības ēšanas paradumus krīzes apstākļos, veselīga dzīvesveida kluba «Figūras draugi» konsultante, uztura speciāliste Inga Pūce iesaka veikt mērķtiecīgus un kontrolētus pirkumus. Tas ne tikai palīdzēs plānot ģimenes budžetu, bet arī pozitīvi ietekmēs sabiedrības kopējo veselību.

Mērķtiecīgiem un kontrolētiem pirkumiem vairāki plusi

Šis ir īstais brīdis, lai pārtikas groza saturu pildītu produkti, kas paredzēti konkrētām ēdienreizēm. Tā kā cilvēki atzīst, ka aizvien biežāk paši gatavo mājās un neveido lielus pārtikas uzkrājumus, būtiski, lai šīs maltītes saturētu visas organismam vajadzīgās uzturvērtības.

«Nenoliedzami, ka kontrolētu pirkumu praktiskā puse ir mājsaimniecības budžets. Brīdī, kad pirkumi ir spontāni, cilvēkam ir tendence pārtikas grozā salikt vairāk, nekā vajadzīgs. Rezultātā liela daļa iegādātās pārtikas sabojājas un — tā jāizmet. Ja pirkumi kļūst kontrolēti un rūpīgi saplānoti atbilstoši ģimenē paredzētajām ēdienreizēm, neveidojas lieki uzkrājumi un ieguldītā nauda tiek adekvāti iztērēta.

Otra pozitīvā lieta, kas saistīta ar iepirkšanās ieradumu maiņu, ir pārtikas groza saturs. Ēst lētāk nenozīmē ēst nekvalitatīvu pārtiku. Tieši pretēji — šis ir laiks, lai rūpīgi izvērtētu savu ikdienas ēdienkarti. Tā kā daudzi atsākuši gatavot mājās, jau veikala plauktos jāmeklē daudzveidīgi un visām uzturvērtībām bagāti produkti, kas nav tie dārgākie. Turklāt noteikti ieteicamas ir regulāras — vismaz trīs — ēdienreizes dienā,» uzsver Inga Pūce, veselīga dzīvesveida kluba «Figūras draugi» konsultante, uztura speciāliste.

Vienlaikus eksperte norāda, ka, vadoties pēc šiem principiem, krīzi iespējams skatīt kā laiku, kad sakārtot savu attieksmi pret uzturu un uzlabot kopējo veselības stāvokli.

«Arī Latvijā pieaug liekā svara problēma, tāpēc jebkura ieradumu maiņa, kas balstīta uz veselīga dzīvesveida principiem, nāks tikai par labu. Ikvienam jāapzinās, ka aptaukošanās saistīta ar dažādām veselības problēmām, tāpēc nevajadzētu pret sevi un savu izvēlēto uzturu izturēties vieglprātīgi,» — tā I. Pūce.

Ko izvēlēties?

Vērtējot konkrētus produktus, I. Pūce atklāj «Figūras draugu» programmas galvenos virzienus: ikdienas ēdienkartē jāiekļauj piens un piena produkti, kas bagāti ar kalciju; no dzīvnieku valsts olbaltumvielām ieteicams izvēlēties dažādas zivis, liesu gaļu; gandrīz puse no dienā uzņemamā produktu apjoma var sastāvēt no kartupeļiem, maizes un citiem labības produktiem. Tāpat ēdienkarti var bagātināt ar augļiem, kurus vēlams ēst starp ēdienreizēm, nevis tukšā dūšā, kā arī nemainīgi liela nozīme uzturā ir dārzeņiem un sēnēm. Savukārt dažādi našķi nav vajadzīgi katru dienu.

«Protams, jāseko līdzi apēstā daudzuma vienībām, kas katram atbilstoši ķermeņa un svara īpatnībām atšķiras. Kā viens no orientieriem var būt ēdienreizes šķīvja saturs — pusei no tā jābūt piepildītai ar dārzeņiem, ceturtdaļai — ar kartupeļiem, rīsiem vai makaroniem, savukārt vēl ceturtdaļai — ar zivīm, gaļu vai olām,» piebilst I. Pūce.

0 Komentāri