Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mana pirmā kontracepcija

Foto: No arhīva

Es gribu bērniņu. Taču mazliet vēlāk. Vēl jābeidz augstskola, vēl jāapskata svešas zemes, vēl jāizdejojas, vēl... Tas pat nav tik svarīgi. Gluži vienkārši pagaidām neesmu gatava auklēt mazuli. Laiku, kad būšu, gribu sagaidīt gudra un vesela. Tāpēc dodos pie ginekoloģes Zanes Krastiņas aprunāties par kontracepcijas līdzekļiem. Varbūt noderēs arī tev?

Lielākoties mēs zinām, kā iestājas grūtniecība un kas darāms, lai no tās izvairītos. Tomēr, nonākot līdz dzimumaktam, bieži parādās attieksme un cerība «Ar mani nekas slikts nenotiks». Skumjie statistikas dati liecina — tomēr notiek.

Protams, daļai jauniešu ir nepietiekama un varbūt pat nepieejama informācija par kontracepciju. Nereti par šiem jautājumiem nav iespējams runāt vai kontracepcijas līdzekļus iegādāties. Diemžēl ir tādi pārdevēji, kuriem šķiet — pārdot cigaretes nepilngadīgajiem ir pareizāk un labāk nekā prezervatīvus.

Ja tuvākajā aptiekā tev neērti palūgt prezervatīvu paciņu, varbūt nopērc divas rezervē, kad esi tālāk no mājām un kur tevi nepazīst. Tici man, mulsums, kas pārņem, sakot: «Prezervatīvus, lūdzu!», ir nieks, salīdzinot ar paniku, meklējot grūtniecības noteikšanas testu.

Prezervatīvs ir daudz pieejamāks nekā citi izsargāšanās līdzekļi — tā iegādei nevajag recepti, tam ir zemāka cena un to var lietot ikviens, neatkarīgi no veselības stāvokļa. Turklāt prezervatīvs ir vienīgais kontracepcijas līdzeklis, kas pasargā arī no seksuāli transmisīvajām slimībām un HIV. Pat ja jaunais partneris izskatās veselīgs un apgalvo, ka viņam nekas nekaiš, labāk neatsakies no prezervatīva. Varbūt viss tiešām ir kārtībā, bet, iespējams, viņš pats nezina, ka ir inficējies, jo seksuāli transmisīvās slimības un HIV var izpausties ilgu laiku pēc iegūšanas.

Līdz lietošanas brīdim prezervatīvs savā folijas paciņā var gaidīt vidēji četrus gadus. Tam nekas slikts nenotiks, ja viņš mazā kabatiņā uzturēsies tavā somā. Tikai jālūko, lai to nesabojātu matadatas, cirkuļi vai citi asi priekšmeti. Prezervatīvam nepatīk arī augsta temperatūra. Piemēram, pāris mēnešus nēsāts bikšu kabatā, tas būs trausls, un uz tā esošais lubrikants iegūs nepatīkamu smaku.

Teorētiski prezervatīva efektivitāte ir 98%. Tas ir, no 100 gadījumiem, kad tas izsargājoties lietots, divas reizes iestājusies grūtniecība. Realitātē efektivitāte ir krietni zemāka — lietotāju kļūdu dēļ. Visbiežāk misējas iesācējiem — jauniešiem, kuri tikko uzsāk dzimumdzīvi.

Lai neiekultos mulsās situācijās, labāk ar prezervatīvu iepazīsties vienatnē. Izpēti lietošanas pamācību, atplēst paciņu, apskaties un aptausti to! Tad izšķirošajā brīdī būs skaidrs, kā ērtāk atvērt iepakojumu, kā to turēt rokās un uz kuru pusi tas rullējas.

Nepareizi lietoti, prezervatīvi mēdz plīst un noslīdēt, ja pēc dzimumakta, kad erekcija zūd, locekli laikus neizņem no maksts. Ja tā gadījies, negaidi, bet steidz uz aptieku pēc avārijas kontracepcijas tabletēm. Tām nopirkšanai recepti nevajag, un tās jāiedzer 72 stundu laikā pēc nedrošā dzimumakta. Lai gan it kā ir trīs dienas laika — ar katru stundu samazinās to efektivitāte un pieaug iespēja iestāties grūtniecībai.

Pēc dzimumakta, pat tad, ja lietots prezervatīvs, uz dzimumlocekļa un, iespējams, rokām palicis kāds spermas piliens, kas nejauši var iekļūt sievietes dzimumorgānos. Arī šādā veidā iespējama apaugļošanās.

Ja ir aktīva dzimumdzīve, bet nav viena, stabila partnera, un grūtniecība ir kategoriski nevēlama, bet par partnera veselību nevari galvu likt ķīlā, tad labāk neriskēt un nodrošināties dubultā. Prezervatīvu lietošanu kombinēt ar orālo kontracepciju astoņdesmitajos gados ieteica holandiešu mediķi, kad Holandē strauji pieauga seksuāli transmisīvo slimību un pusaudžu grūtniecības gadījumi. Šī iemesla dēļ arī šodien to mēdz saukt par «Double Dutch» jeb «Dubulto holandiešu».

Dažādu iemeslu dēļ pāri kā izsargāšanās veidu nereti izmanto pārtraukto dzimumaktu — kad puiša dzimumlocekli no maksts izņem pirms ejakulācijas. Tā ir ļoti nedroša metode — spermatozoīdi var nokļūt makstī pirms sēklas izšļākšanās. Un, pat ja ejakulācija notikusi ārpus maksts, spermu uz sievietes dzimumorgāniem var nejauši uztriept, piemēram, ar roku. Ilgstoši lietojot šo neērto un stresu izraisošo metodi, vīrietim var sākties problēmas ar potenci. Turklāt kāda gan bauda mīlēties, ja jāpārtrauc interesantākajā brīdi?

Nereti meitenes domā, ka mīlēties mēnešreižu laikā vai pāris dienu pēc tām ir droši un grūtniecība nevar iestāties. Diemžēl nav tik vienkārši. Lai veiksmīgi lietotu kalendāro metodi, jābūt regulāram menstruālajam ciklam, un tas ilgstoši jāpēta. Ciklu pareizi skaita ar mēnešreižu pirmo dienu. Kā pēdējo ieskaita dienu pirms nākamajām mēnešreizēm.

Lai aprēķinātu drošās dienas, jāprognozē ovulācija — kad no olnīcas atdalās nobriedusi, apaugļoties spējīga olšūna un nonāk olvadā. Vidēji tas notiek cikla 12. līdz 14. dienā, bet, iespējams, krietni agrāk vai vēlāk, ja meitene apslimusi, daudz uztraukusies, pārdzīvojusi spēcīgas emocijas vai vēl tūkstoš citu iemeslu dēļ.

Ja menstruālā asiņošana ir gara, kas raksturīgi jaunām sievietēm, iespējams, ka ovulācija jau notikusi asiņošanas laikā. Kamēr olšūna vairākas dienas (katrai tas ir individuāli) pa olvadu ceļo uz dzemdi, to iespējams apaugļot. Tās tad sauc par auglīgajām dienām, un to laikā no mīlēšanās jāatturas vai jālieto kontraceptīvie līdzekļi. Ja lem par labu kalendārajai metodei, noteikti apspriedies ar zinošu ārstu, kurš palīdzēs pareizi saskaitīt un aprēķināt drošās dienas. Augstā apaugļošanās riska dēļ kalendārā metode piemērota gadījumos, kad grūtniecības iestāšanās nenozīmēs abortu.

Kad attiecības virzās tālāk, visbiežāk pāris nonāk pie secinājuma, ka vēlas ar konkrēto dzimumaktu nesaistītu un drošāku kontracepcijas metodi.

Ļoti augsta efektivitāte ir kombinētajai orālajai kontracepcijai, maksts riņķiem, kontraceptīvajiem plāksteriem un hormonālajai spirālei. Katram pārim, un jo īpaši meitenei, kura būs kontracepcijas lietotāja, konsultējoties ar ārstu, jāizvērtē, kas ir piemērotākais līdzeklis gan psiholoģiski, gan atbilstoši viņas veselības stāvoklim un organisma īpatnībām. Nebaidies tik ļoti no ārstiem! Pajautā draudzenēm, vai viņas nezina iejūtīgu dakterīti, kuram tu spēsi uzticēt savus jautājumus. Galu galā, ja ārsts patiešām tev nepatiks, no kabineta varēsi iziet jebkurā mirklī.

Lai gan parasti spirāli iesaka dzemdējušām sievietēm, mūsdienās pieejamas īpaši mazas spirāles arī nedzemdējušām. Tiesa, ja sieviete jaunāka par 25 gadiem, risks, ka spirāle var izkrist dzemdes formas nepiemērotības dēļ, palielinās par aptuveni 25%.

Spirāles lielākā priekšrocība ir lietotāja kļūdu neiespējamība — ierodies pie speciālista, kurš spirāli ievada dzemdes dobumā uz aptuveni četriem gadiem. Ja viss norit labi, par spirāli var aizmirst un mīlēties uz nebēdu, nedomājot par izsargāšanos.

Pieejamas spirāles, kas satur varu vai hormonus, kas nelielās devās pakāpeniski no tās izdalās, veicot kontraceptīvo darbību. Spirāle ir lieliska kontracepcijas metode stabilam, arī pagaidām bezbērnu pārim. Svarīgi, lai būtu minimāls inficēšanās risks. Spirāle pati neizraisa infekcijas, bet lielāka iespējamība inficēties, ir tad ja pavājināta imunitāte, stress, partneru maiņa, dzimumpartnera higiēnas pieklibošana, tad ir. Turklāt, mainoties partneriem, pat ja viņi ir veseli, mainās mikroflora, kas neizraisīs seksuāli transmisīvas slimības, bet var provocēt olvadu iekaisumu, kas pēc tam var draudēt ar auglības problēmām.

No drošajām metodēm sievietes Latvijā joprojām lielākoties izvēlas orālo kontracepciju, kurai ir augsta efektivitāte un maz blakusparādību. Nepatīkamākais, lietojot šo metodi, ir iespēja aizmirst tableti iedzert un tās iedarbības samazināšanās, ja bijusi caureja vai vemšana. Šai kontracepcijas metodei ir arī papildus plusi — tās lietošanas laikā noregulējas menstruālais cikls, samazinās sāpes mēnešreižu laikā un daži ražotāji sola, ka arī pinnes pazudīšot.

Aizvien populārāki kļūst kontracepcijas plāksteri un riņķi, kas, atšķirībā no tabletēm, nav jānorij, tāpēc ir piemērotāki sievietēm ar gremošanas problēmām. Aptaujās noskaidrots — ja puisis nav zinājis, ka meitene lieto kontraceptīvo riņķi, dzimumakta laikā tas palicis nepamanīts. Secinājums — kā patika, pajautāsim no rīta.

Manai draudzenei gadījās tā

Man bija 21 gads. Es daudz zināju par attiecībām, seksu un kontracepcijas līdzekļiem, bet nebija sanācis sastapt vīrieti, ar kuru gribētos zaudēt nevainību.

Ar Jāni tikāmies astoņus mēnešus. Daudz laika pavadījām kopā, taču bijām skūpstījušies labi ja pāris reižu. Viņš smagi pārdzīvoja iepriekšējo attiecību pēkšņo izjukšanu un nebija no tiem, kuri bez seksa dzīvot nevar. Arī es nesteidzos. Mums kopā bija interesanti un labi, bet par pāri mēs sevi nesaucām, kaut no malas izskatījās citādāk.

Mūs uzaicināja uz viņa drauga kāzām. Pēdējā laikā biju ērcīga — sāka apnikt, ka nesaprotu, ko viņam nozīmēju un ko viņš no manis grib. Vakarā pirms kāzām aizkaitinājuma burbulis plīsa, asaras lija, un beidzot mēs izrunājāmies. Jānis atzinās, ka viņam ļoti patīku un esmu viņam mīļa, bet viņš nav pārliecināts, vai vēlas mesties attiecībās, kas varētu izrādīties tikpat sāpīgas kā iepriekšējās.

Uz kāzām aizgāju vieglu sirdi, jaunu frizūru un skaistu kleitu. Es izskatījos lieliski un ļoti labi sapratos ar Jāņa draugiem. Vakars pagāja dejās, sarunās un dziesmās. Kādā brīdī izgājām uz terases ieelpot svaigu gaisu. Un tad viņš pajautāja: «Agnij, vai tu esi mana meitene?» Mēs skūpstījāmies, skūpstījāmies, skūpstījāmies...

Tonakt pirmo reizi mīlējāmies. Godīgi sakot, tas ne tuvu nebija tik aizraujoši un patīkami kā lūgums kļūt par viņa meiteni. Man seksuālās pieredzes nebija vispār, viņam — pēdējā reize pirms gada. Īsti nezināju, kā uzvesties, domās drudžaini apkopoju lasīto par to, kas jādara. Baiļojos, vai nesāpēs. Neviens no mums nebija speciālists prezervatīva uzvilkšanā, kas radīja neveiklību. Tomēr emocionāli tā bija ļoti skaista nakts. Pēc tās šķita, it kā važas no mums noņemtas un aizsargmūri nojaukti.

Pēc pāris dienām sākām dzīvot kopā. Mīlējāmies kā negudri, un dažas reizes gadījās, ka prezervatīvu mājās nebija. Tad izmantojām pārtraukto dzimumaktu, kaut gan zinājām, ka tā nav droša metode.

Aptuveni pēc trīs nedēļu kopdzīves sapratu, ka man kavējas mēnešreizes. Tā sadomājos, ka vēlā vakarā pastāstīju Jānim. No uztraukuma vairs nezināju, kur likties. Nekas cits neatlika, kā nakts vidū ņemt mašīnu no stāvlaukuma un braukt uz diennakts aptieku pēc grūtniecības noteikšanas testa. Rezultāts bija negatīvs. Tomēr pēc šīs reizes mēs vairs nekad nepaļaujamies uz pārtraukto dzimumaktu. Jau nākamajā dienā es aiztraucos pie ginekoloģes, lai izvēlētos drošāku kontracepcijas metodi.

0 Komentāri