Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ārstus mudina pacientiem vairāk piedāvāt lētākus medikamentus

Lai Latvijā varētu ienākt lētākas zāles un tās tiktu lietotas, liela nozīme ir tieši ārstiem, sestdien Latvijas Ārstu biedrības konferencē sacīja Zāļu cenu valsts aģentūras direktore Daiga Behmane.

«Vislielākā nozīme lētāko terapiju nozīmēšanā ir ārstam, jo pacienti mūsu valstī ļoti uzticas ārstiem. Tas ir mans novērojums, jo es redzu, ka lētākie produkti attiecīgās grupās kompensējamo zāļu sarakstā aizņem tikai 4% no visa apgrozījuma un par pārējiem produktiem pacients ir spiests maksāt pats,» uzsvēra Behmane.

Behmane skaidroja, ka Latvijā esošā mazā tirgus apjoma dēļ rodas situācija, ka lētākie medikamenti aiziet no tirgus.

Pēc viņas teiktā, zāļu tirgu un cenu ietekmējošie faktori Latvijā ir salīdzinoši zemie sociāli ekonomiskie rādītāji, kas veido zemu pirktspēju, to ietekmē arī finansējums Latvijā gan veselības aprūpei, gan zāļu kompensācijai, kas ir zemākais starp Eiropas valstīm. Mazais tirgus bremzē konkurenci, līdz ar to lēto zāļu izplatīšana var būt nerentabla.

«Pēdējos gados zāļu tirgu pieaugums Latvijā pastāv, taču salīdzinājumā ar citām valstīm un kopējo zāļu tirgu pasaulē tas ir ļoti mazs,» teica Behmane, informējot, ka zāļu tirgus 2007.gadā pasaulē bija 484,13 miljardi eiro (340,248 miljardi latu), bet Latvijā zāļu tirgus pērn bija 213 miljoni eiro (150 miljoni latu).

Zāļu cenu valsts aģentūras direktore sacīja, ka zāļu augsto cenu līmeni nosaka lielie zāļu izpētes, ražošanas un izplatīšanas standarti.

Kā farmaceitiskās nozares attīstības tendences pasaulē Behmane uzskaitīja jauna zāļu un tehnoloģiju ieviešanu, izmaksu pieaugumu, zāļu izpētes procesu paildzināšanos un sadārdzināšanos, farmācijas industrijas globalizāciju un konkurences pastiprināšanos, jauno zāļu mārketinga un lobēšanas stratēģiju, ārsta nozīmes palielināšanos pareizā un racionālā zāļu izvēlē.

Jau ziņots, ka šodien Pasaules tirdzniecības centrā notiks Latvijas Ārstu biedrības 2009.gada 1.starpdisciplinārā konference. Pasākuma laikā tiek runāts par aterosklerozi, zāļu tirgus attīstības tendencēm, mugurkaulāja deformācijas problēmām, nemelanomas audzēju terapijas mūsdienu iespējām, kā arī citām aktualitātēm medicīnā.

0 Komentāri