Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Izdalījumi! Vai tā jābūt?

Foto: Publicitātes foto

Izdalījumi no maksts nav saistīti ar sezonas maiņu — vienalga, ziema vai vasara. Tomēr ginekologi ir novērojuši, ka siltākā laikā un svelmainajos vasaras mēnešos sievietes biežāk nāk pie ārsta ar sūdzībām par pastiprinātiem izdalījumiem no maksts, sūrstēšanu un svilinošu sajutu intīmajā rajonā. Kāpēc tā?

Kāpēc izdalījumi!?

Izdalījumi no maksts sievietēm bio­loģiski aktīvā vecumā ir vienmēr. To krāsa un daudzums var mainīties. Ginekoloģe Vēsma Kažociņa skaidro: «Maksts sieniņas, dzemdes kakls, dzemdes dobums, olvadu sie­niņas ir klātas ar gļotādu, bet gļotādas nekad nav sausas. Pēc menstruācijām izdalījumu ir vismazāk. Ja sieviete nelieto pretapaugļošanās tabletes, tad cikla vidū notiek ovulācija. Atdalās gļotu korķis, kas samērā blīvi slēdz dzemdes kakla kanālu, lai ikdienā dzemdē neiekļūtu mikro­bi. Cikla vidū izdalījumi parasti ir caurspīdīgi, staipīgi, bet cikla otrajā pusē gļotādas uzbriest, kļūst pilnasinīgas, un izdalījumi kļūst balti, biezi, krēmveidīgi, it īpaši dienas beigās.

Kas rosina izdalī­jumu rašanos?

Izdalījumi no maksts rodas no:

  • siltuma,
  • mitruma,
  • mikrobiem, kas ir kā barības vielas baktērijām.

Vasaras laikā divi no šiem trim ap­stākļiem — siltums un mitrums — ir īpaši izteikti, tāpēc arī izdalījumu rašanās var pastiprināties.

Kad jāsāk raizēties?

Izdalījumu apjoms katrai sievietei var būt dažāds. Ja pastiprināti izdalījumi parādījušies kādā konkrētā laika periodā, tiem ir nepatīkams aromāts vai krāsa, tad jāmeklē tam cēlonis. Visbiežākie cēloņi ir maksts un dzi­mumorgānu iekaisums, hormonālas izmaiņas, higiēnas kļūdas, lokālie, makstī ievietojamie kontraceptīvie lī­dzekļi, dzemdes spirāles, dzemdes kakla erozija. Šajos gadījumos, pār­baudot maksts iztriepi, ārsts parasti konstatē palielinātu gļotu daudzumu un leikocītu skaitu. Ja neatrod citu patogēno mikrofloru, jāveic papildu izmeklējumi, tai skaitā jāpārbauda, vai nav kāda no seksuāli transmisī­vajām slimībām.

Laktobaciļi?

Makstī mājo mikrobi laktobaciļi, kas nodrošina normālu maksts vides saglabāšanos. Tie pasargā maksti no kaitīgu mikroorganismu savai­nošanās. No laktobaciļu aktivitātes ir atkarīgs izdalījumu daudzums. Ja makstī ir normāli skāba vide jeb pH 4–4,5, tātad laktobaciļi nodrošina nepieciešamās aizsargspējas. Nor­mālos apstākļos makstī jābūt vismaz 95% laktobaciļu, kas it kā ar nere­dzamām ķepiņām pieķeras pie maksts sieniņām, radot aizsargslāni, neļaujot piekļūt mikrobiem.

Kas maina maksts vidi!

Ir ļoti daudz faktoru, kas maksts vi­di spēj mainīt. Tostarp arī dzi­mumdzīve, piegulošas apakšveļas vai džinsu valkāšana, alkohols. To­mēr ginekoloģe Dace Matule atzīst: «Būtu muļķīgi sievietei aizliegt mīlēties, nēsāt seksīgu apakšveļu, baudīt vīnu vai alu un likt mazgāties tikai ar intīmām ziepēm. Tāpēc sie­vietei pašai jācenšas vērot sava or­ganisma reakcijās un analizēt, kas ir tieši tas, kas viņai pastiprina izdalīju­mu rašanos no maksts.»

Hroniskus iekaisu­mus ārstēt grūtāk

«Sievietes sūdzas par pastiprinātiem izdalījumiem — tiek sākts ārstēša­nas kurss. Taču jau pēc laiciņa izda­lījumi parādās no jauna. Vismaz 5% sieviešu ir hroniski maksts iekaisumi, kas ir saistīti ar maksts vides nenoturību vai izmaiņām. Ārsts var ieteikt lietot dažādas svecītes, pretsēņu kapsulas, ko lieto saistībā ar menstruālo ciklu, vai arī vakcīnas, lai nor­malizētu laktobaktēriju skaitu, dau­dzumu un aktivitāti. Daudz vieglāk izārstēt akūtus maksts iekaisumus, nevis hroniskus,» saka Matule. Ievērojot ārsta ieteiktos profilaktis­kos pasākumus, tev ir iespēja ilgāk saglabāt stabilu maksts vidi pat tad, ja to ietekmē stresa faktori, kas sais­tīti gan ar pieguloša apģērba valkā­šanu, gan uzturu, slimošanu vai kontraceptīvo līdzekļu lietošanu.

Normālas maksts vides uzturēšanai

Higiēna seksā. Ja laktobaciļu nav pietiekami daudz, mikrobi, kas makstī nokļūst no tūpļa, un mikroflora var izmainīt maksts vi­di. D. Matule daudzveidīga seksa cienītājiem liek pievērst lielāku uz­manību arī dzimumakta laikā: «Ja vispirms ir anālais sekss, bet pēc tam parastais, ievadot dzimumlo­cekli makstī, būtu jāpagūst no­mainīt prezervatīvu. Ja, dzimum­loceklis pēc tam, kad ievadīts tūplī, uzreiz tiek ievadīts arī makstī, sievietes organismā nokļūst mik­robi no anālā kanāla un būtiski ­maina vidi. Maksts vide ir skāba, bet sperma — sārmaina. Ja sie­viete lieto pretapaugļošanās tab­letes, dzimumakta laikā sperma paliek makstī. Ja makstī vide ne­stabila, pēc seksa var parādīties ginekoloģiskas sūdzības. Vēro savas maksts vides izmaiņas pēc dzimumakta. Sperma maksts vidi spēj mainīt uz 48 stundām. Ja maksts vide ir pietiekami skā­ba, pēc dzimumakta tā atjauno­jas pati. Iesaku pēc seksa makstī ievieto kādu bezrecepšu preparātu, kas atjauno laktobaciļu līdz­svaru makstī.»

Higiēna ceļojumā. «Sievietei nopietni jāpadomā par savu higiēnu, pirms sakravāt ceļa so­mu. Ceļojot autobusā, sēžot krēslā džinsos, ķermenim nepiekļūst gaiss, ir apgrūtināta vēdināšana,» stāsta D. Matule.

Tavam atvaļinājuma ceļoju­mam ginekoloģe Dace Matule iesaka:

  • Džinsi ir universāli, bet ilgsto­šiem pārbraucieniem labāk izvē­lies auduma bikses.
  • Pārbrauciena laikā uzvelc kokvil­nas apakšbiksītes, nevis stringus.
  • Līdzi autobusā paņem vēl vienas tīras kokvilnas biksītes, ko nomainīt. Veselīgāk ir mainīt apakšveļu, nevis biksīšu ieliktnīšus. «Es esmu par kokvilnas veļu un tās regulāru mainīšanu. Izdalījumi rodas tur, kur ir pārlieku silts un mitrs, un mikrobiem vajadzīgās barības vielas, lai tie varētu vairo­ties. Tā arī, nēsājot ieliktnīti, tiek radīta ideāla vide, lai pastiprināti tiktu stimulēta izdalījumu raša­nās,» saka D. Matule.
  • Līdzi ņem mitrās intīmās higiē­nas salvetes.
  • Nopērc intīmās šķidrās ziepes. Ar tām mazgājoties, varēsi sagla­bāt maksts skābo vidi.
  • Ikdienā — glāze biokefīra. Lai izdalījumi neveidotos pastiprināti, jāpievērš uzmanība arī zarnu mikrofloras saglabāša­nai. Dienā izdzer glāzi biojogurta vai kefīra ar biobaktēriju piedevām.
  • String biksītes — tikai ve­selām sievietēm. Vai mīts par to, ka string apakšbiksītes ir kai­tīgas sievietes veselībai, ir pa­tiess? D. Matule atbild: «Maksts un tūpļa atvere atrodas tuvu vie­na otrai. Mikrobi no tūpļa zarnas atveres spēj ceļot apkārt pat 4–5 cm rādiusā. Ja makstī ir kārtī­ga, spēcīga pienskābā jeb laktobaktērija, mikrobi makstī nenokļūs, bet, ja maksts vidē lakto­baktēriju nav pietiekamā dau­dzumā un sieviete nēsā string apakšbiksītes, kas, sievietei kus­toties, rīvējas kājstarpē un pār­nēsā mikrobus no tūpļa atveres uz maksti, tādējādi var tikt mai­nīta maksts vide.»
0 Komentāri