Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kas ir adatu terapija?

Foto: Publicitātes foto

Ar adatu terapiju var ārstēt gandrīz visas slimības, taču tā nav panaceja.

Adatu terapija visātrāk palīdz akūtas saslimšanas gadījumā, taču tā novērš arī ļoti nopietnas kaites, savā 26 gadus ilgajā akupunktūras praksē pārliecinājusies ārste Anna Kaļķe.

Cilvēka organisms ir viens vesels — šī teorija ir adatu terapijas pamatā. Austrumu medicīna atzīst: veselam cilvēkam pa visiem 14 enerģijas kanāliem enerģija plūst vienmērīgi, bet tad tiklīdz kādā vietā rodas enerģijas sastrēgums, viņš saslimst.

Enerģijas kanālus iedala iņ un jaņ kanālos. Iņ kanāli atbild par parenhimatozajiem orgāniem — aknām, sirdi, nierēm, liesu, aizkuņģa dziedzeri u. c. Jaņ kanāli regulē zarnas, žultspūsli u. c. orgānus, kuri veic transporta funkcijas.

Kanāli ir saistīti ar noteiktiem orgāniem, taču, piemēram, kuņģa kanāls nenozīmē tikai kuņģi, bet arī organisma vielmaiņas funkcijas — barības vielu uzsūkšanos un pārstrādāšanu. Arī liesas un aizkuņģa dziedzera kanāls nav saistīts tikai ar šiem orgāniem, bet arī visām tām funkcijām, kas atbild par audu barošanos, barības vielu pārstrādi, uzkrāšanu un sadalīšanu organismā.

Kanāls ir nosacīta līnija, uz kuras noteiktā secībā izvietoti akupunktūras punkti. Piemēram, deniņos var atrasties gan kuņģa, gan žultspūšļa kanāls. Tas nozīmē — ja sāpošā vieta izvietojas uz kuņģa kanāla, lai cik dīvaini tas arī šķistu, punkts, uz kuru iedarbojoties var novērst galvassāpes, atrodas uz pēdas.

Organismā ir klasiski 800 akupunktūras punkti, no kuriem visvairāk — 140 — atrodas uz auss. Taču ir vēl arī daudzi citi — ekstrapunkti, jaunie punkti un trigera zonas, kas nozīmē, ka kādas patoloģijas gadījumā vienmēr sāp noteikts punkts, kas neietilpst klasiskajos kanālos. Iedurot šajā punktā adatu, sāpes bieži vien pāriet.

Kādas slimības ārstē

Ar adatu terapiju var ārstēt teju visas slimības. Akūtu sāpju noņemšanai nepieciešamas 1–5 procedūras, bet hronisku sāpju gadījumā lielākoties vajadzīgs ilgāks kurss un pat vairāki. Dažkārt hronisku slimību gadījumā pietiek ar vienu adatu terapijas kursu gadā, bet reizēm to vajag atkārtot divreiz gadā.

Daktere A. Kaļķe novērojusi, ka šī ārstniecības metode ne visai labi palīdz Parkinsona slimības, epilepsijas un dažu nervu sistēmas saslimšanu, piemēram, izkaisītās sklerozes, gadījumā. Adatu terapiju viņa neveic onkoloģiskajiem slimniekiem, jo tā, viņasprāt, var veicināt audzēja progresēšanu. Vēža slimniekiem ar adatu terapiju noņem sāpes un citus simptomus. Ķīnā šos pacientus ārstē, paralēli adatu terapijai lietojot Ķīnas ārstniecības augus, taču Latvijā šādu iespēju nav.

Par adatu terapijas kontrindikācijām uzskata ne tikai audzējus, bet arī akūtu infarktu, insultu, alkohola reibumu un drudzi, taču daudzas no tām ir relatīvas, jo, piemēram, adatu terapija labi noņem reibumu. Alkoholisma, smēķēšanas un narkotiku atkarības ārstēšanai lielākoties izmanto punktus uz ausīm, taču šī procedūra dos labus rezultātus, ja arī pats cilvēks būs ieinteresēts izveseļoties.

Apmēram 10–15% pacientu adatu terapija var nepalīdzēt, lielākoties tiem, kas lietojuši vai vienlaikus ārstniecības kursam lieto dažādus hormonu preparātus. Iedarbojoties ar adatu uz noteiktu punktu, organismā rodas noteiktas ķīmiskas un bioķīmiskas reakcijas, kuras realizējas caur imūnsistēmu, endokrīno un sirds asinsvadu sistēmu.

Piemēram, ārstējot bronhiālo astmu, adatu terapeits iedarbojas uz punktiem, kuri stimulē virsnieru hormonu glikokortikoīdu izdalīšanos. Ja cilvēks tajā pašā laikā lieto glikokortikoīdu preparātus, pēc tabletes iedzeršanas hormonu līmenis asinīs ir augsts un hipofīze, hipotalams, vairogdziedzeris un virsnieres saņem signālu hormonus neizstrādāt.

Adatu terapiju vienlaikus nevar savienot ar fizioterapiju un masāžu, kursa laikā nedrīkst lietot alkoholu, jo tas var paasināt slimību, ko grūti novērst. Turklāt grādīgie dzērieni adatu terapijas laikā rada pastiprinātu reibumu.

Adatu terapija palīdz arī notievēt, taču efekta uzturēšana atkarīga no dzīvesveida. Pacientiem, kuri smagu endokrīnu slimību dēļ ir dūšīgi kopš bērnības, īpaši palīdzēt nevar.

Kā notiek procedūra

Lai atrastu akupunktūras punktus, adatu terapeitam ļoti labi jāpārzina anatomija — kur iet enerģijas kanāli, nervi, asinsvadi, muskuļi. Dažkārt, lai atrastu punktus, lieto mērvienību cuņ, kas atbilst katra pacienta rādītājpirksta otrās falangas garumam.

Procedūrai izmanto zelta un sudraba, taču pieejamas arī tērauda adatas. Pēdējo lielākais trūkums — tās var nolūzt.

Zelta adatas ir stimulējošas, ar tām var ārstēt impotenci, neauglību, uzlabot asinsriti pēc traumām, izdarot procedūru 10–12 reizes pēc kārtas. Paralēli traumēto vietu ieteicams apstrādāt ar speciālu āmuriņu, kura galviņā ir vairākas adatiņas. Procedūras rezultātā paplašinās asinsvadi un uzlabojas audu apgāde ar barības vielām.

Sāpju noņemšanai un neirozes ārstēšanai lieto sudraba adatas, kurām ir nomierinoša iedarbība.

Adatas ir dažāda garuma — no puscentimetra līdz 20 cm un vairāk. To garumu izvēlas atkarībā no audu slāņa biezuma — jo cilvēks apaļāks, jo adata garāka. Arī adatu biezums ir atšķirīgs — sākot no ļoti smalkām līdz pat pusmilimetru biezām. Japāņi, piemēram, strādā ar ļoti tievām adatām, durot vairākas, bet korejieši — ar resnākām. Ārstējot pēc klasiskiem kanoniem, vienā reizē izmanto ne vairāk kā sešas adatas, ļoti reti lieto vairāk nekā desmit.

Šķēpveida adata nepieciešama, ja no kāda punkta jānolaiž asinis. Piemēram, bērnam ar akūtu tonsilītu un augstu temperatūru, iedurot noteiktā punktā un nolaižot asinis, pazeminās temperatūra. Lancetveida adatu lieto, kad jāizdara neliels grieziens ādā, kam parasti seko atsūcošas bankas uzlikšana.

Brīdī, kad adatu dur cauri ādai, jūtamas sāpes, taču tās nav tik stipras kā iedurot pirkstā ar šujamo adatu. Ja punkts, kurā iedur adatu, atrodas muskuļos — uz rokām, kājām, sēžamvietas, apakšstilba –, rodas specifiska tirpšanas sajūta. Durot vietās, kur mazāk mīksto audu, var būt spiedoša, dedzinoša vai spīlējoša sajūta.

Visvairāk sāp dūrieni sejā, vēderā, plaukstas iekšpusē. Iņ (iekšējās) virsmas ir sāpīgākas nekā jaņ (ārējās) — mugura, plaukstas virspuse.

Atkarībā no vēlamā efekta adatas tur no pāris minūtēm līdz pat stundai.

Dažkārt, lai ātrāk noņemtu sāpes, adatas tikai iedur un pavirpina, piemēram, trīszaru nerva neiralģijas gadījumā. Tās virpina, ja ar sudraba adatu grib panākt zelta adatas efektu. Pēc procedūras atsevišķās vietās, kur ir biezs asinsvadu tīklojums, paliek zilumi.

Vienā dienā adatas lieto tikai vienu reizi. Pēc izņemšanas tās liek dzeramās sodas šķīdumā, nomazgā tekošā ūdenī un diennakti tur 96 grādu spirtā. Ja pacients vēlas, viņš var iegādāties vienreizlietojamu tērauda adatu komplektu.

Uzziņa

Adatu terapiju veic medicīnas sabiedrībās «ARS» un «Pulss», Rīgas klīniskā slimnīcā «Gaiļezers», Rīgas 1. slimnīcā, «Veselības centrā 4», Jura Vecvagara privātpraksē un citur. Viena adatu terapijas seansa cena ir 5,5–15 Ls.

0 Komentāri