Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

No februāra ārstu pakalpojumi būs dārgāki

Foto: AFI

No 1.februāra pacienta iemaksa par veselības aprūpes pakalpojumiem palielināsies, paredz otrdien valdības sēdē pieņemtie grozījumi noteikumos par veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtību.

Plānots, ka par vizīti pie ģimenes ārsta būs jāmaksā viens lats līdzšinējo 50 santīmu vietā, bet pie ārsta speciālista pacienta iemaksa būs pieci lati līdzšinējo divu latu vietā.

Tāpat, sākot ar februāri, būs jāmaksā pieci lati par vienu dienu dienas stacionārā, bet 12 lati par vienu gultas dienu slimnīcā. Kā skaidro veselības ministrs Ivars Eglītis (TP), Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, cilvēki biežāk dodas uz slimnīcām un divas reizes ilgāk tajās uzturas, taču ir jāattīsta pacientu mājas aprūpe, kā arī primārā aprūpe un profilakse, lai no došanās uz slimnīcu varētu izvairīties.

Par ārstēšanos Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūrā un Latvijas Infektoloģijas centrā, kā arī aprūpes slimnīcās un slimnīcu aprūpes nodaļās, onkoloģijas un onkohematoloģijas nodaļās, kā arī alkoholisko, narkotisko, psihotropo un toksisko vielu atkarību diagnožu gadījumā būs jāmaksā pieci lati par dienu.

Mainīsies arī cenas dažādiem diagnostiskiem izmeklējumiem, piemēram, plānots, ka ambulatorie pacienti par endoskopiskajiem izmeklējumiem maksās piecus latus, bet par rentgenoloģiskiem izmeklējumiem, ieskaitot kontrastvielu, - divus latus.

Pamatojoties uz pacienta iemaksas palielinājumu, ir noteikts, ka vienā ārstēšanās reizē slimnīcā pacientam nav jāmaksā vairāk par 250 latiem un pacienta iemaksas kopsumma par ambulatorajiem un stacionārajiem veselības aprūpes pakalpojumiem kalendārā gadā nevar būt lielāka par 400 latiem.

Tas nozīmē - ja pacients ir sasniedzis šo pacienta iemaksu summu, ko var apliecināt ar kvītīm vai čekiem, tad viņš var saņemt atbrīvojumu no tālākas pacienta iemaksas maksāšanas konkrētajā ārstēšanas reizē slimnīcā vai kalendārajā gadā, norāda VM.

Kā aģentūrai LETA skaidroja Eglītis, aprēķinot jaunās pacientu piemaksas, tika pievērsta uzmanība, lai būtiski nepaaugstinātos maksa par primārās veselības aprūpes pakalpojumiem, lai visiem iedzīvotājiem šie pakalpojumi būtu vienādā mērā pieejami. Maksa par stacionārajiem pakalpojumiem ir lielāka, mudinot iedzīvotājus jau laicīgi atklāt savas veselības problēmas, kas būs lētāk un izdevīgāk gan viņiem pašiem, gan valstij.

Turklāt, pēc ministra teiktā, valstij daudz lētāk izmaksājot pacientu mājas aprūpe, nevis slimnieku ārstēšana slimnīcā.

Eglītis arī norādīja, ka pacientu iemaksas neatšķirsies reģionālajās daudzprofilu un lokālajās slimnīcās, lai pacients pats varētu izšķirties, kurā slimnīcā vēlas ārstēties, kur, pēc viņa domām, ir labāki speciālisti, apstākļi vai pakalpojumi.

Grozījumi paredz no pacientu iemaksas atbrīvotajām iedzīvotāju kategorijām svītrot trūcīgās personas, jo veselības aprūpes budžetā nav paredzēts finansējums sociālo funkciju nodrošināšanai, bet ar 1.grupas invalīdiem paplašināts to pacientu loks, kuri valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus saņems, nemaksājot pacienta iemaksu.

Tāpat noteikts, ka, sniedzot stacionāros veselības aprūpes pakalpojumus, slimnīca papildus pacienta iemaksai var iekasēt pacienta līdzmaksājumu ne vairāk kā 30 latu apmērā par vienā stacionēšanās reizē operāciju zālē veiktajām ķirurģiskajām operācijām. Minētā pasākuma realizācijai nav ietekmes uz valsts budžetu, jo iegūtie līdzekļi novirzāmi ar ārstniecības procesu saistīto tiešo izdevumu segšanai, tādējādi nodrošinot parādsaistību neveidošanos par piegādātajiem ārstniecības līdzekļiem, kas nepieciešami operāciju veikšanai.

Turklāt noteikumos samazināts no valsts budžeta apmaksājamo ambulatoro laboratorisko izmeklējumu saraksts.

No visiem maksājumiem paredzēts segt daļu no izdevumiem, kas līdz ar budžeta samazinājumu, apkures tarifu pieaugumu, kā arī medikamentu un medicīnas preču PVN palielinājumu veido 100 miljonus latu jeb gandrīz piekto daļu līdzšinējā veselības aprūpes budžeta. Galvenais uzsvars finansēšanas sistēmas izmaiņās tiks likts uz stacionārās ārstēšanas apmaksas nosacījumu pārskatīšanu, lai samazinātu pacientu uzturēšanās laiku slimnīcās un padarītu intensīvāku ārstēšanās procesu.

0 Komentāri