Vai pa veloceliņu uz vienvirziena ielas drīkst braukt pretējā virzienā?

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Artyom Korotayev/TASS/Scanpix

Aktīvie remontdarbi Rīgas ielās satiksmes dalībnieku – autovadītāju, velobraucēju un gājēju - vidū radījuši spriedzi, kas raisa arī savstarpējo neiecietību un provocē noteikumu pārkāpumus. Tuvojoties jaunajam mācību gadam, satiksmes intensitāte pilsētā palielināsies un sagaidāms, ka reizē ar to - arī domstarpības pilsētnieku starpā. Viens no jautājumiem, par ko tiek lauzti šķēpi, ir - vai pa veloceliņu drīkst braukt, kādā virzienā ienāk prātā?

Kā uzsver Valsts policijas eksperti,

uz velojoslas riteņbraucējiem pa vienvirziena ielām atļauts pārvietoties tikai tajā virzienā, kurā organizēta kopējā satiksme.

«Velojoslas, uz kurām ir atļauta divvirzienu kustība, tiek apzīmētas ar papildzīmi. Tāda iela Rīgā ir, piemēram, Skolas iela. Ja šādas papildzīmes nav, velosipēdistiem atļauts pārvietoties tikai tajā virzienā, kurā norit satiksme attiecīgajā ielā,» skaidro Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Ilze Jurēvica.

Piemēram, uz Elizabetes ielas velo joslas drīkst pārvietoties tikai virzienā no Eksporta ielas uz centru. Pretējā virzienā pārvietoties pa velo joslu nedrīkst - uz to norāda arī 301. ceļa zīme «Iebraukt aizliegts», kas tautā pazīstama kā «ķieģelis». Tā uzstādīta katrā Elizabetes ielas krustojumā un ir saistoša arī velosipēdistiem.

Ja satiksmes noteikumi tiek ignorēti, jārēķinās, ka, fiksējot pārkāpumu, policija piespriedīs administratīvo sodu,

uzsver Jurēvica. Katrā negadījumā tiek vērtēta visu iesaistīto pušu atbildība, tostarp arī tas, kā tika ievēroti ceļu satiksmes noteikumi.

Lai gan policijas pārstāve atzīst, ka negadījumus, kas būtu radušies tāpēc, ka velosipēdisti pārvietojas pretēji atļautajam braukšanas virzienam, galvaspilsētā policija nefiksē bieži, apdrošināšanas kompānijas «Gjensidige Baltic» pārstāve Kitija Lase atzīst, ka

šovasar palielinājies no gājējiem un velobraucējiem saņemto jautājumu skaits, un tie liecina, ka iedzīvotājiem ne visi noteikumi ir skaidri.

Turklāt šī nezināšana var novest pie negadījumiem, kur apdrošinātājs palīdzēt nevarēs.

Speciāliste atgādina, ka apdrošināšanas polise ir «drošības spilvens» un atbalsts brīdī, kad notikusi nelaime, kuras rezultātā kaitējums nodarīts veselībai vai bojāta manta. Taču

polise nepalīdzēs, ja nelaime notikusi rupju satiksmes noteikumu pārkāpumu rezultātā,

un tas attiecas arī uz gājējiem un velobraucējiem.

Kāda kompānijas kliente Una stāsta: «Šķērsojot Elizabetes ielu, pie krustojuma ar Antonijas ielu, pametu skatu pa kreisi, lai pārliecinātos, ka neviens transportlīdzeklis netuvojas, un spēru soli, lai šķērsotu ielu. Pēkšņi izdzirdēju velosipēda signalizēšanu un sajutu strauju bremzēšanu sev pie pašām kājām. Tikai tad pamanīju, ka pa vienvirziena ielu no pretējās puses pa velo joslu pārvietojies riteņbraucējs. Viņš man pārmeta, ka esmu uzkāpusi uz velo joslas, nepārliecinājusies, ka pa to netuvojas riteņbraucējs. Savukārt es viņam aizrādīju, ka atrodamies uz vienvirziena ielas un viņam arī, braucot pa velo joslu, atļauts braukt tikai tajā virzienā, kurā organizēta kopējā satiksme. Riteņbraucējs man nepiekrita un šķīrāmies, katrs palicis pie savas pārliecības, ka incidentā vainojams otrs. Šajā reizē viss beidzās bez nopietnām sekām, taču, ja būtu notikusi sadursme, kurā kāds no mums gūtu ievainojumus vai tiktu bojāta manta, apdrošināšanas polise izdevumus kompensētu? Vai riteņbraucēji uz vienvirziena ielas pa velo joslu drīkst pārvietoties abos virzienos?»

Lase skaidro, ka jauniete saņemtu apdrošināšanas atlīdzību tikai tad, ja uz negadījuma vietu būtu izsaukta policija, kas notikušo fiksē, un būtu notikusi tiesa, kas to apstiprina. «Ja Una pati vai viņas īpašums – telefons, dators vai kāda cita vērtīga manta tiktu bojāta, viņa saņemtu atlīdzību, atbilstoši polises noteikumiem. Savukārt velobraucējs vai jebkurš, kurš pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus, pat ar vispilnīgāko apdrošināšanas polisi zaudējumus būtu spiests segt no savas kabatas,» skaidro Lase, uzsverot, ka

apdrošinātāji nekompensē zaudējumus, kas radušies polises īpašnieka pieļautu pārkāpumu dēļ.

«Ceļu satiksmes noteikumu ignorance ir šāds gadījums. Polise nedarbojas, ja bojājumi radušies, ļaunprātīgi pārkāpjot noteikumus. Turklāt notikumam ir jābūt oficiāli fiksētam, tādēļ klientus mudinām arī reizēs, kad pirmajā mirklī šķiet, ka nopietnu seku incidentam nav, par to paziņot,» tā Kitija Lase.

Gan policija, gan apdrošināšanas speciālisti mudina visus satiksmes dalībniekus respektēt satiksmes noteikumus, kā arī citam citu, un parūpēties par savu un apkārtējo drošību. Jo īpaši tagad, kad pilsētā pēc garajām vasaras brīvdienām atgriežas skolēni un piesardzība uz ielas ir īpaši būtiska.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu