Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Laiks sēt papriku

By SFG Till Dettmering+ Add Contact | Foto: www.flickr.com

Paprika ir viens no dārzeņiem, kas jāsēj jau februārī, lai maija sākumā to varētu stādīt siltumnīcā vai lecektī. No paprikas iesēšanas līdz iespējai to izstādīt paliekošā vietā paiet vismaz divi mēneši.

Labus paprikas stādus izaudzēt nav viegli, jo dīgšanas laikā un tikko izdīgušus stādiņus audzējot, jāievēro telpas siltuma prasības. Optimālā paprikas sēklu dīgšanas temperatūra substrātā ir +25–30 grādi. Dēstu audzēšanas temperatūra nedrīkst noslīdēt zem +15 oC.

Pirms sēšanas paprikas sēklas kodina kālija permanganāta šķīdumā (grams kālija permanganāta uz litru ūdens). Kastītē sešu līdz septiņu centimetru biezā slānī iepilda barības vielām bagātu substrātu un virsū plānā kārtiņā uzklāj kodinātu parupju granti. Izklaidus izsēj paprikas sēklas. Tās pārsedz ar mēreni mitru granti un pārklāj ar plēvi.

Iesēto kastīti četras dienas novieto telpā, kur ir 12 līdz 14 grādus silts, tad pārvieto uz siltu vietu ar vienmērīgu 27 – 28 grādus augstu temperatūru. Tur paprika paliek apmēram desmit dienas, līdz pamanāmas pirmās dīgstu cilpiņas. Tad jānoņem kastītei uzklātā plēve. Asniņiem ir ļoti nepieciešama gaisma. Lai tie nestīdzētu un attīstītos spēcīga un veselīga sakņu sistēma, sējums uz četrām līdz sešām dienām jānovieto gaišā vietā un apmēram 15 grādu temperatūrā, tad atkal nedaudz siltākās telpās.

Svarīgi, ka arī mākoņainās dienās un, galvenais, naktīs paprika augs un attīstīsies, ja telpas temperatūra turēsies ap plus 18 grādiem.

Dēsti jālaista pēc vajadzības ar siltu ūdeni dienas pirmajā pusē, lai stādiņi līdz vakaram paspētu nožūt. Piķē, kad dīgļlapas ir pilnīgi atvērušās un starp tām sāk rādīties pirmās īstās lapiņas. Paprikas audzēšanai optimālais podiņa lielums ir 10-12 cm diametrā, tilpumā ap 1 litru. Piķējot stādu iedziļina līdz dīgļlapiņām, nedaudz aplaista, saulainā laikā divas dienas noēno, lai stādiem vieglāk iedzīvoties jaunajos apstākļos. Pirms izstādīšanas siltumnīcā vai lecektī stādi jānorūda – pakāpeniski jāpieradina pie temperatūras maiņām, neliela vēja, sausāka gaisa. Izstādīt drīkst tikai pēc tam, kad stādiņi novietoti izstādīšanas vietā vairākas dienas. Pirms izstādīšanas tie kārtīgi jāaplaista, tad augi ātrāk un vieglāk iedzīvosies jaunajos apstākļos.

Papriku siltumnīcā stāda divrindu slejās ar aprēķinu – 3 augi uz kvadrātmetru. Dēstus stāda vertikāli un tā, lai podiņā iepriekšējā substrāta virsma būtu 1-2 cm virs dobes. Papriku veido uz divām galotnēm, katrā sazarojuma vietā izvēloties vienu pazari, bet otru izlaužot virs zieda. Vasaras beigās, lai veicinātu pēdējo augļu krāsošanos, var veikt dzinumu galotņošanu, saīsinot tos virs pilnībā izaugušiem augļiem – virs augļa atstāj dažas lapas, bet pumpuru izkniebj.

Audzējot papriku, nedrīkst aizmirst par regulārām kalcija nitrāta devām papildmēslojumā.

3 Komentāri