Valdis Atāls: ar radošu pieeju it visam

CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Izdevniecība Upe izdevusi Valda Atāla dziesmu izlasi "Piektās debess puses četras daļas".

Latvijā dziesminieku nav daudz, un katram no viņiem ir kāda sava rozīnīte. Viena no gardākajām pieder Valdim Atālam, kurš allaž saglabā nemāksloto spēju par visu pozitīvi paironizēt un izteikties dzejnieka vārdiem. Nule iznākusī dziesmu izlase ietver sevī gandrīz visu labāko, ko vien dziesminieks radījis. Kāpēc tikai gandrīz, lai stāsta pats Valdis.

Atāla klasika

"No tās baltmaizes mēģināju izlupināt rozīnes," par dziesmu izlasi saka dziesminieks. "Vai tas izdevās, tas ir jautājums, jo bija dziesmas, ko vēlējos iekļaut izlasē, bet nevarēju to darīt, ja nevēlējos par tām maksāt. Iemesls tam ir tāds, ka esmu izdevis albumus dažādās izdevniecībās..."

Izvēle tātad bijusi nedaudz ierobežota, bet Valdis teic, ka toties tagad izlasē iekļautas arī jaunas dziesmas. Protams, neiztrūkst arī, kā saka pats autors, Atāla klasika. "Esmu mierā ar to, ka mani izdod izdevniecība Upe, tāpēc, ka koncepcijā mēs esam ļoti tuvu ar Ainaru Mielavu."

Pēdējo viņš vienu no retajiem Latvijā neliek kategorijā, kurai pieskaita lielāko daļu pašmājās radītās mūzikas – dziesmas ne par ko. "Pārsvarā tajās dziesmās ir iekšā visa meteoroloģiskā karte," viņš smej. "Man gan arī pašam ir rindas "mēs dejojam, kā krīt sniegs", bet pārsvarā ir tāds merkantils piegājiens. Arī skatoties uz mūsu dižākajiem korifejiem mūzikas žanrā – Raimondu Paulu un Imantu Kalniņu –, nākas secināt, ka dziesmas ir ne par ko. Viņi gan dziesmu tekstus neraksta..."

Atgriežoties pie tā sauktās Atāla klasikas, autors saka, ka tās bāzē ir uzjundošā skumja, kas neesot traģika. Valdis to drīzāk dēvē par mīlestības ievainojumu, kas ļauj personai kā dvēseles nesējai uztvert dziesmas bez paskaidrojuma. "Tādēļ arī varu to droši saukt par klasiku, jo visklasiskākais cilvēkā ir viņa neuzpazītā dvēsele," viņš piebilst.

Tas, ka tiek izdota daudzu iecienītā dziesminieka labāko dziesmu izlase, nenozīmē, ka viņš nolēmis likt skaņdarbu rakstīšanai punktu. "Ir tā, ka kosmiskā realitāte neatļauj cilvēkam regulēt galvenos procesus – asinsriti, vielmaiņu; arī elpošanu uz ilgu laiku neaizturēsi," Valdis komentē. "Sakrājas pilns dvēseles vēders, un uz to tualeti ir jāiet..."

Kamols nav pieejams

Lai arī Atāls vislabāk zināms kā dziesminieks, viņš to nekādi nevar nosaukt par savu galveno izpausmes avotu, lai kā to vēlētos. Iemesls ir ikdienas realitāte. "Mūzika ir tikai viens no špagatiem, ko taisu, nesasitot nevienu no teikuma priekšmetiem," viņš atzīst. "Faktiski darbojos ļoti plaši, bet tai pat laikā nesamoku savu garīgo vēderu."

Plašā darbošanās izpaužas ne tikai mūzikas un literatūras, bet arī gleznošanas un kamīnu būvēšanas, kā arī interjera veidošanas jomā. Valdis sevi dēvē par joņotāju, jo darbi sanākot pa visu Latviju. Par to trūkumu Atāls nevar sūdzēties, jo kļuvis par pieprasītu kamīnmeistaru.

"Kamīni, ko esmu būvējis, man pašam sagādājuši prieku, jo ar pasūtītāju vienojos, ka jukšu prātā viens," saka mākslinieks, kurš arī šai darbības sfērai pieiet maksimāli radoši. "Pasūtītājs var būt priecīgs vērotājs, kurš izsaka pamatideju. Man nepatīk izdabāt nepieaugušam estētiskam pasaules uzskatam vai kalpot tikko modē ienākušam materiālam."

Savu dvēselisko pieeju jebkuram darbam, kā arī neizsīkstošo humora izjūtu Valdis pats skaidro tā, ka tikai nesasprindzinoties un pasmejoties cilvēks izjūt enerģiju, jo auras lauks kļūst irdens. "Parasti cilvēka aura ir kā dzijas kamols," viņš saka. "Un kamols nav pieejams citiem."

Atāls tāpat atzīst, ka kamolu labāk palīdz atšķetināt nauda, jo tās iztrūkums liek pārāk sasprindzināties. "Rezultātā esmu arī dārgs mākslinieks," viņš neslēpj. "Citādi nauda sāktu aizēnot vērtību būtību."

Tik liels bērns

Par dārgu dziesminieks viennozīmīgi dēvē arī ģimeni, kas sastāv no sievas un meitas. "Mana sieva ir ļoti sievišķīga sieviete," viņš sirsnīgi un bez liekulības saka vārdus, ko no sava vīra mutes vēlētos dzirdēt katra sieva. "Viņa mani tik ļoti rosina, ka varu smieties – viņu var sajaukt ar astoņpadsmitgadīgu skuķi!"

Valdim arī neesot nekādu problēmu strādāt mājās, jo ģimene viņu liekot mierā pozitīvi nosacītā veidā. "Iedomājies, ka mīlošs cilvēks pienāk klāt un saka: cik tas ir brīnišķīgi, ka tu plēs krāšņākās spalvas no savas astes, lai dāvātu tās citiem! Tas liek arī pašam pārāk ilgi uz vienu ainu aiz vilciena loga neskatīties – uzgleznot gleznu un dot to prom, lai piedzīvotu jaunu brīnumu."

Valdis atklāj, ka tagad vēlas aizbraukt uz Barselonu, jo TV kanālā Discovery redzējis raidījumu par Gaudi arhitektūras brīnumiem. "Skatījos ar sajūsmu – viņš ir bijis tik liels bērns un tik brīvi rotaļājies," saka mākslinieks. Varbūt viņa nākamā plate būs spāņu valodā?

***

Valdis Atāls

- Dziesminieks, literāts, gleznotājs, kamīnmeistars – vienkārši daudzpusīgs mākslinieks

- Dzimis 1950. gada 25. novembrī netālu no Aglonas

- Mācījies Alojas Ausekļa vidusskolā, Limbažu profesionāli tehniskajā vidusskolā, Latvijas Mākslas akadēmijā

- Strādājis Limbažu profesionāli tehniskajā vidusskolā par audzinātāju, Priekuļu šautuvē par direktoru, Cēsu dārzniecībā par kurinātāju, Cēsu Vēstures un mākslas muzejā par mākslinieku un vēl citur

- Izdevis sešus dziesmu albumus un vienu dzejoļu un aforismu krājumu

- Glezno; aizrāvies ar mozaīku veidošanu, bet iztikai visvairāk pelna ar interjera izveidi un kamīnbūvi

- Dzīvo Cēsīs kopā ar sievu; ir meita, arī orientēta uz mākslu

***

Izdevējs par mākslinieku

Izdevniecības Upe vadītājs Ainars Mielavs:

– Valdis Atāls ir Latvijas unikālākais dziesmu un kamīnu meistars! Man viena no mākslinieka muzikālās kvalitātes galvenajām mērauklām ir tas, vai viņš laika gaitā nav raustījies pa labi – pa kreisi, uz augšu – uz leju. Valdis visos laikos ir bijis tas, kas viņš ir, un nav pakļāvies nevienai konjunktūrai.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu