Veselīga dzīvesveida pamatprincipi ziemā – garšvielu spēks

Egoiste
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto

Gada aukstajā sezonā zināmas korekcijas pieprasa arī ikdienas ēdienkarte. Lai stiprinātu imunitāti un vairotu enerģiju, Jūrmalas rehabilitācijas centra «Jaunķemeri» sertificēta uztura speciāliste Ilze Lutere iesaka veselīga dzīvesveida pamatprincipus.

Enerģijas uzņemšanai un patērēšanai jābūt līdzsvarā

«Ziemas periods ir sniega un zemas temperatūras laiks, kad cilvēkam nepieciešami organismu sildoši ēdieni. Tomēr jārēķinās ar to, ka šajā laikā fizisko aktivitāšu daudzums samazinās. Ja jau cilvēks ēd, lai gūtu enerģiju, tad kāpēc pēc ēšanas nereti rodas noguruma un smaguma sajūta? Atbilde nav tālu jāmeklē – enerģiju zaudējam, arī ēdot un pārstrādājot ēdienu.

Ir izpētīts, ka gremošanas sistēmas darbība tērē apmēram desmit procentus organisma enerģijas.

Tas ir būtiski pie nosacījuma, ja enerģijas uzņemšana un patērēšana ir līdzsvarā. Mūsu sajūtas mums ziņo, kad šis līdzsvars ir izjaukts,» uzsver I. Lutere.

Garšvielu spēks

Ar garšvielām ir tāpat kā ar smaržām – ja visas notis sakrīt, to lietošana pārvēršas baudā. Izmantojot garšvielas, mēs varam ne tikai papildināt vai izmainīt ēdiena garšu, bet arī uzlabot gremošanu, stiprināt imunitāti un vairot enerģiju.

Atsevišķām garšvielām piemīt arī antibakteriālas īpašības gan pret sēnītēm, gan vīrusiem.

Šķiet, pati daba, domājot par cilvēku, ir radījusi tādas garšvielas, kas ne tikai rada baudu, bet arī uzlabo veselību.Gandrīz visās garšvielās lielākā vērtība ir ēteriskās eļļas, tāpēc vislabāk tās iegādāties nemaltas (neapstrādātas) un pirms lietošanas saberzt piestiņā. Piemēram, kanēļa pievienošana ēdieniem un dzērieniem ne tikai rosina apetīti, bet arī uzlabo garastāvokli.Recepte ir diezgan vienkārša – jo vairāk (bet ne pārspīlēti) garšvielu būs pievienots ēdienam, jo mazākas problēmas sagādās pārēšanās.

Garšvielu minimums vēsajos mēnešos: anīss, koriandrs, kardamons, pipari, kanēlis, kurkuma, krustnagliņas, muskatrieksts, vaniļa.

Receptes veselīgām pusdienām ziemā:

Sildoša lēcu - ķirbju biezzupa ar «Piena spēku»

(6 porcijas)

  • ķirbis – 600 g

  • burkāni – 400 g

  • puravi – 400 g

  • sarkanās lēcas – 100 g

  • pētersīļi, dilles – 200 g

  • piens – 1 iepakojums

  • pēc izvēles ķirbju sēklas, olīvas, siera bumbas vai garneles

Pagatavošana: notīra un sagriež gabaliņos dārzeņus, pievieno noskalotas lēcas, nedaudz pārlej ar ūdeni, lai dārzeņi virspusē paliek sausi. Vāra uz lēnas uguns ar vāku apmēram 15 min. Noceļ no plīts un sablendē. Pielej pienu, pievieno sasmalcinātus zaļumus un uzkarsē (neuzvārot). Pasniedz, pēc izvēles pievienojot ķirbju sēklas, olīvas, siera bumbas vai garneles.

Foto: Publicitātes foto

Bezgrēka deserts «Pupiņu trifeles»

  • 1 glāze vārītu pupiņu (250 ml)

  • 2 žāvētas aprikozes, 2 žāvētās plūmes, 2 dateles un pāris rozīņu

  • 2 ēd.k. sviesta

  • 3 ēd.k. kakao (ja vēlas rūgtākas, var vairāk)

  • 50 g mandeļu vai citi rieksti

  • apviļāšanai var izmantot kakao, kokosriekstu skaidiņas, sasmalcinātus riekstus vai pūdercukuru

Pagatavošana: žāvētos augļus kopā ar pupiņām samaļ gaļasmašīnā vai sablendē. Sasmalcina riekstus. Savieno kopā visas sastāvdaļas viendabīgā masā, pievieno mīkstu sviestu un kakao. Masai jābūt maigai, mīkstai, lai labi notur formu. Veido bumbiņas un apviļā samaltos riekstos vai pārkaisa ar kakao.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu