Blūmentāls: ēdiens ir emociju pilns, ēdiens ir spēka pilns!

Egoiste
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Kaspars Meinerts/TVNET

Pagājusī nedēļa Latvijas gardēžiem, pavāriem, šefpavāriem, kā arī vienkārši gatavošanas entuziastiem bija emociju pilna, jo Rīgā viesojās pasaulē slavenais šefpavārs Hestons Blūmentāls. Savas ciemošanās laikā šefpavārs dalījās ar stāstu par sevi, savu pieredzi gatavošanā, iedvesmas avotiem un mērķiem, eksperimentējot ar ēdienu. Ar savu restorānu Lielbritānijā «The Fat Duck» ieguvis 3 «Michelin» zvaigznes, ir vairāku televīzijas kulinārijas šovu dalībnieks, grāmatu autors, jaunu garšu, formu un struktūru atklājējs, kā arī neparasts stāstnieks.

Kā izrādās, izcilā šefpavāra saknes meklējamas Latvijā, no šejienes esot nācis viņa vecvectēvs. Bet, protams, atpazīstamību un atzinību guvis, pateicoties tikai un vienīgi savam darbam un vēlmei gatavot.

Interesi par ēdienu un receptēm Hestons izrādījis jau bērnībā, kad aizrautīgi meklējis dažādas saldējuma receptes un, mēģinot saprast to atšķirību, pētījis katras sastāvdaļas vērtību un nepieciešamību. Sākotnējo dzinuli kļūt par pavāru guvis tieši Francijā pusaudža vecumā, kad bijis vakariņās ar ģimeni. Šīs vakariņas atstājušas neaizmirstamus iespaidus, kurus radīja vizuālais baudījums, garšas, smaržas, skaņas, vide un sajūtas. Tieši viss šis kopums pamudinājis šefpavāru sākt eksperimentus ar ēdienu, ne tikai klasiskā izpratnē, bet zinātniskā – sadarbojoties ar ķīmiķiem, neirologiem un citiem speciālistiem. Hestona sākotnējā interese ir bijusi izpētīt cilvēka attīstības ciklus un tā paražas ēšanā. Paralēli tam ēdiens kļuvis par zinātnisku eksperimentu, šādi kombinējot neparastus produktus un radot neatkārtojamas garšas. Viens no Blūmentāla šedevriem ir saldējuma un cūkgaļas deserts. Vai tu ko tādu nogaršotu?!

Viens no šefpavāra pamatmērķiem ir aizvest sava ēdiena baudītāju bērnībā vai arī atmiņās nokļūt tajā mirklī, kad piedzīvota izteikta prieka sajūta. Kā saka Blūmentāls:

«Ēdiens ir emociju pilns, ēdiens ir spēka pilns!»

Baudot dažus viņa ēdienus, cilvēki ir pat raudājuši no laimes, kas gūta no šī multisensorā piedzīvojuma. Protams, pamatā šefpavārs vadās pēc savas pieredzes un saviem bērnības takās gūtajiem iespaidiem. Tomēr ēdiens, kas tapis neikdienišķu procesu rezultātā, papildināts ar piemeklētām skaņām vai melodijām un īpašiem stāstiem, saviļņo daudzus jo daudzus izcilā šefpavāra meistardarbu baudītājus.

Par vienu ietekmīgākajiem pavāriem pasaulē dēvētais kulinārās mākslas virtuozs un multisensorās gatavošanas pionieris Latvijā uzstājās ar īpašu lekciju, kā arī divām meistarklasēm. Kopš šāgada februāra Baltijā un Skandināvijā plaši zināmais premium virtuves ierīču zīmols «Stollar» pārtaps par «Sage», tādējādi arī šo valstu gatavošanas entuziastiem kļūs pieejama inovatīvā zīmola un pasaulē ietekmīgākā pavāra Hestona Blūmentāla radītā produktu līnija «Sage by Heston Blumenthal».

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu