RUS
Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Apstiprināšanai galīgajā lasījumā virza likumprojektu ātro kredītu ierobežošanai

BNS/LETA 41
Foto: Evija Trifanova / LETA

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz stingrāku regulējumu ātro kredītu izsniegšanai, tostarp aizliedzot tos piešķirt naktīs. Tāpat atbalstīti Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvātie jaunie priekšlikumi ātro kredītu procentu likmju ierobežošanai.

Tostarp deputāti atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu noteikt kredītu procentu trepi - pirmajās septiņās dienās procenti nedrīkstētu pārsniegt 0,55%, no astotās līdz 14 dienai - 0,25%, bet 0,2% likmes griestus piemērotu no 15 aizņēmuma dienas. Vienlaikus savu priekšlikumu atsauca deputāti Dzintars Zaķis («Vienotība») un Ingmārs Līdaka (Zaļu un zemnieku savienība), kas paredzēja noteikt citādu procentu trepi - pirmajās septiņās dienās procenti nedrīkstētu pārsniegt 0,75%, no astotās līdz 14 dienai - 0,5%, bet 0,25% likmes griestus piemērotu no 15 aizņēmuma dienas.

Minētos priekšlikumus atbalstīja arī ātro kredītu nozares pārstāvji. Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane Saeimas komisijas sēdē atzina, ka nozare minētajiem grozījumiem varētu piekrist, taču uzņēmumiem nāksies pārorientēt to pakalpojumus.

Arī Saeimas Juridiskajam birojam nebija iebildumu pret EM piedāvātajiem priekšlikumiem.

Tāpat komisija nolēma nevirzīt tālāk ideju par to, ka ātro kredītu nozares uzraudzība būtu jāuztic Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK), līdz ar to šo nozari arī turpmāk uzraudzīs Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.

Deputāti noteica, ka grozījumi stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra.

Jau vēstīts, ka 11.Saeima attiecīgos grozījumus likumā izskatīšanai komisijās nodeva 2013.gada decembrī, bet pērn jūnijā tos atbalstīja pirmajā lasījumā. Šogad aprīļa beigās Saiema likumprojektu atbalstīja otrajā lasījumā.

EM rosina likumā noteikt, ka patērētāju kreditēšanas līguma izmaksām ir jābūt samērīgām un

kreditēšanas līgumam piemērotā gada procentu likme nedrīkst pārsniegt 100%.

Šāds nosacījums samazinātu parādnieku skaitu, nodrošinātu kredīta kopējo izmaksu prognozējamību un veicinātu patērētāja maksātspējas izvērtēšanu. Paredzēts, ka kredīta kopējo izmaksu samazinājuma dēļ saruktu kredīta izmaksu slogs, kā iespaidā patērētājiem būtu vieglāk nokārtot saistības pret kreditoru, pieaugtu atdoto kredītu skaits, kā arī patērētājiem būs iespējas pieņemt informētāku lēmumu par jaunu saistību uzņemšanos.

Ministrija arī piedāvā noteikt nokavējuma procentu apmēra ierobežojumu, lai aizsargātu patērētāju no strauji pieaugošiem nokavējuma procentiem un nodrošinātu taisnīgu atlīdzību par kapitāla izmantošanu, kad iestājies nokavējums. 18% gadā apmērs papildus līgumā noteiktai aizņēmuma procentu likmei noteikts, pieņemot, ka tas nevarētu pārsniegt 0,05% dienā, kas būtu uzskatāms par samērīgu maksu par kapitāla izmantošanu pēc samaksas termiņa iestāšanās. Nokavējuma procentu apmērs 0,05% apmērā par dienu ir noteikts arī Lietuvā. Citās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir noteikti stingrāki līgumisko nokavējuma procentu apmēra ierobežojumi. Stājoties spēkā jaunajam tiesiskajam regulējumam, patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem būtu jāpielāgo līgumā ietvertās nokavējuma procentu klauzulas.

Tāpat rosināts likumā noteikt aizliegumu noslēgt patērētāja kreditēšanas līgumu laikposmā no plkst.23 līdz plkst.7,

kas novērstu bezatbildīgas aizņemšanās rezultātā radītās sekas. «Kredītsaistības ir ilgtermiņa saistības, kurās būtu jāiesaistās pārdomāti un izsverot savas iespējas atmaksāt aizdevumu. Patērētāju atturēšanai no bezatbildīgas aizņemšanas pastāv divi galvenie risinājumi - informēt par bezatbildīgas aizņemšanās sekām un ierobežot kredītu pieejamību nakts laikā. Šāda prakse tiek īstenota arī citās valstīs, piemēram, Somijā,» norādīja ministrijā.

Vienlaikus EM rosina likumprojektā noteikt, ka patērētāju kreditēšanas līguma, kas tiek noslēgts, izmantojot distances saziņas līdzekļus, kredīta atmaksa ir veicama pa daļām proporcionāli līguma termiņam un procentu un pamatsummas apmēram ne retāk kā reizi mēnesī. Šāds priekšlikums palielinātu patērētāja iespējas kredītu atmaksāt līgumā noteiktajā termiņā.

Lai grozījumi stāstos spēkā, tie jāapstiprina Saeimā trijos lasījumos.

FKTK "Vienotība" Zaļo un Zemnieku savienība Dzintars Zaķis Somija Lietuva Ingmārs Līdaka
41 Komentāri