RUS
Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

FM: Latvijā iezīmējas pozitīva privātā patēriņa attīstības dinamika

BNS 1
Foto: REUTERS/Scanpix

Latvijā iezīmējas pozitīva privātā patēriņa attīstības dinamika, pavēstīja Finanšu ministrijā (FM). Tajā norādīja, ka mazumtirdzniecības izaugsme kļūst spēcīgāka, šā gada maijā salīdzinājumā ar pērnā gada maiju apgrozījumam pieaugot par 3,4%. Šis ir spēcīgākais apgrozījuma pieauguma temps 2016. gada laikā, ko nodrošināja degvielas tirdzniecības apmēru kāpums.

«Auto degvielas apgrozījuma pieaugums šā gada maijā, salīdzinot ar 2015.gada maiju, veidoja 9,5%. Ja 2016.gada pirmo četru mēnešu laikā kopējais degvielas apgrozījums samazinājās par 5%, tad maijā reģistrētais tirdzniecības kāpums jau ir līdzvērtīgs pērnā gada vidējam degvielas tirdzniecības kāpumam. Degvielas tirdzniecības apmēru pieaugums šā gada maijā ir veicinājis kopējo nepārtikas preču apgrozījumu, un tā izaugsme gada griezumā sasniedza 3,9%. Starp citām lielajām nepārtikas preču grupām mazumtirdzniecības pieaugumi maijā fiksēti arī farmaceitisko un medicīnisko piederumu tirdzniecībā (+8%), apģērbu un apavu tirdzniecībā (+11,1%), kā arī mazumtirdzniecībā ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem (+20,3%). Popularitāti aizvien turpina gūt tirdzniecība pa pastu un interneta veikalos, kur maijā gada izteiksmē apgrozījums palielinājās par 19%,» klāstīja FM.

Pēc tajā paustā, šā gada maijā, salīdzinot ar mazumtirdzniecības apmēru gadu iepriekš, apgrozījums samazinājās tādās nepārtikas preču grupās kā būvmateriāli (metālizstrādājumi, krāsas un stikls) – par 6,2%, mājsaimniecības piederumi – par 7,5%, kā arī mājsaimniecības elektropreces – par 10,7%. Savukārt pārtikas produktu tirdzniecība 2016.gada maijā pieauga par 2,1% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi.

«Latvijas mazumtirgotāju sentimenta indekss, kas atspoguļo tirdzniecības sektora pārstāvju noskaņojumu par situāciju un perspektīvām nozarē šā gada jūnijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, ir samazinājies. Tajā pašā laikā tas ir augstāks par gada sākumā uzrādīto indeksa vērtību, kā arī būtiski pārsniedz vidējo indeksa līmeni, kas tika uzrādīts pagājušajā gadā, kad bija vērojama spēcīga mazumtirdzniecības izaugsme. Turklāt mazumtirgotāji šogad salīdzinājumā ar 2015. gadu ir optimistiskāk noskaņoti attiecībā uz sagaidāmo pasūtījumu apjomu īstermiņā (nākamajiem trim mēnešiem). Tāpat mazumtirgotāji tuvākajos trīs mēnešos sagaida arī cenu kāpumu, kas varētu signalizēt par potenciālu inflācijas spēcināšanos gada otrajā pusē, kas atbilst FM iepriekš prognozētajam,» informēja ministrijā.

FM norādīja, ka savukārt patērētāju sentimenta indekss šā gada jūnijā saglabājies aptuveni 2016.gada pirmā pusgada vidējā līmenī. Jaunākie patērētāju aptauju rezultāti liecina, ka ir pieaudzis to respondentu skaits, kas uzskata, ka, ņemot vērā kopējo ekonomisko situāciju, pašreiz ir piemērots brīdis, lai veiktu lielus pirkumus, piemēram, mēbeles, elektriskās un elektroniskās iekārtas un tamlīdzīgi. Tāpat ir uzlabojies novērtējums jautājumā par to, vai, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, patērētāji paši veiks lielus pirkumus nākamā gada laikā. Vienlaikus ir strauji uzlabojies novērtējums par mājsaimniecību vispārējo finansiālo situāciju, tas ir, iedzīvotāji atzīmē, ka viņiem pietiek līdzekļu gan tūlītējam patēriņam, gan to novirzīšanai uzkrājumiem.

«Šie rezultāti iezīmē pozitīvu privātā patēriņa attīstības dinamiku šim gadam, apliecinot, ka arī šogad iekšējais pieprasījums nodrošinās Latvijas ekonomisko izaugsmi,» pauda FM.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka Latvijas mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums šogad pirmajos piecos mēnešos, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmās cenās palielinājies par 2,2% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo laika periodu. Tostarp pārtikas preču grupā apgrozījums salīdzinājumā ar 2015.gada attiecīgo periodu pieaudzis par 1,4%, bet nepārtikas preču tirdzniecības apmēri palielinājušies par 2,6%.

1 Komentāri