RUS
Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Banku analītiķi jūnijā Latvijā gada inflāciju prognozē 2,8-3% apmērā

LETA
Foto: Ieva Benefelde

Latvijā patēriņa cenas šogad jūnijā salīdzinājumā ar pagājušā gada jūniju varētu būt augušas par 2,8-3%, prognozēja banku analītiķi.

Tostarp «Swedbank» jaunākā ekonomiste Linda Vildava aģentūrai LETA sacīja, ka patēriņa cenas 2017.gada jūnijā salīdzinājumā ar maiju varētu būt saglabājušās nemainīgas, tādējādi gada laikā - šogad jūnijā salīdzinājumā ar pagājušā gada jūniju - patēriņa cenas augušas par 2,8%.

«Būtiskākais devums ar plusa zīmi mēneša pārmaiņās, visticamāk, būs pārtikai un pakalpojumiem, tā atspoguļojot augstākas pārtikas cenas pasaulē, kā arī augošos ienākumus un lielāku pieprasījumu pēc pakalpojumiem. Inflācijas kāpumu savukārt ierobežos apģērbu un apavu cenas, kas tradicionāli mazināsies izpārdošanas akciju ietekmē, kā arī zemākas degvielas cenas, atainojot gan naftas cenu kritumu pēdējos mēnešos, gan eiro stiprināšanos pret ASV dolāru,» skaidroja Vildava.

Savukārt bankas «Citadele» ekonomists Mārtiņš Āboliņš aģentūrai LETA prognozēja, ka jūnijā salīdzinājumā ar maiju patēriņa cenas Latvijā varētu būt augušas par 0,1%, kas nozīmē, ka gada inflācija pieaugusi līdz 3%.

«Salīdzinoši augsto inflācijas līmeni Latvijā joprojām pamatā noteiks energoresursu un pārtikas cenu izmaiņas pasaulē un sagaidāms, ka inflācija Latvijā šādā līmenī varētu saglabāties līdz rudens mēnešiem, kad tā pakāpeniski sāks samazināties,» sacīja Āboliņš.

Viņš atzīmēja, ka, ņemot vērā nelielo naftas cenu kritumu pasaules tirgos, jūnijā salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi par 1-1,5% varētu būt samazinājušās degvielas cenas, savukārt siltumenerģijas cenas saglabājušās nemainīgas. Jūnijā gaidāms arī neliels pārtikas cenu pieaugums, taču tas pamatā būs saistīts ar sezonālām svārstībām. «Kopš marta pārtikas cenas pasaulē kāpušas par gandrīz 4% un tas var radīt papildu spiedienu uz cenām arī Latvijā,» piebilda Āboliņš.

Tāpat viņš minēja, ka papildu tam sezonālu faktoru ietekmē jūnijā nedaudz samazināsies apģērbu un apavu cenas.

Pēc Āboliņa teiktā, jūnijā, visticamāk, turpināja pieaugt pakalpojumu cenas un salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu tās varētu būt kāpušas par aptuveni 3,5%, tādējādi turpinot apsteigt kopējo inflācijas tempu. Pēdējos mēnešos pakalpojumu cenu inflāciju visbūtiskāk ietekmējušas apdrošināšanas cenu un mobilo telefonu tarifu kāpums, taču cenu pieaugums vērojams arī citās jomās. Šobrīd pakalpojumu nozari ar vien vairāk sāk ietekmēt augošā darba samaksa, tādēļ pakalpojumu cenu inflācija, visticamāk, arī turpmāk saglabāsies diezgan strauja.

Centrālā statistikas pārvalde datus par patēriņa cenu izmaiņām jūnijā paziņos pirmdien, 10.jūlijā.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka šogad maijā salīdzinājumā ar aprīli patēriņa cenas Latvijā nemainījās, bet gada laikā - šogad maijā salīdzinājumā ar 2016.gada maiju - inflācija samazinājās līdz 2,8%. Vienlaikus pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, maijā auga par 1,7%.

ASV Swedbank
0 Komentāri