Kādai mūzikai skanēt klubos? (3)

CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kā man laipni paskaidroja eksperts Roberts Jaungailis (viņa tālruni man iedeva AKKA/LAA pārstāvis), publiski atskaņot disku, kas satur MP3 failus...

..pat tad, ja MP3 faili ir kodēti, izmantojot šīs juridiskās personas likumīgi iegādātus un pārbaudītājiem uzrādāmus oriģinālus CD, saskaņā ar Autortiesību likumu viennozīmīgi ir sodāma lieta.

No tā izriet:

1. Klubam jāatskaņo mūzika no oriģinālajiem CD vai platēm vai arī jālejupielādē no legāliem maksas satura piegādātājiem tīklā un jāvar uzrādīt atbilstoši dokumenti. Plus jāmaksā nodoklis par šā satura atskaņošanu. Tas būtu pieņemami.

2. Nav iespējams jauktā kārtībā atskaņot ap 100 dziesmām no viena CD, ko tehniski spēj nodrošināt jebkurš MP3 atskaņotājs. Tā vietā jāiegādājas dārgs automātiskais CD mainītājs vai arī jāuztic žonglēšana ar diskiem kādam no bārmeņiem.

3. Labāk nemēģināt apiet šo likuma punktu, jo uz aizdomu pamata var tikt konfiscēta atskaņojošā aparatūra un nekavējoties piespriests sods, neraugoties uz to, ka tiesas ceļā 1. punkta izpildes gadījumā būtu iespējams pierādīt pārkāpuma neesamību pēc būtības un piedzīt valsts iekasētos līdzekļus atpakaļ. Vairumam uzņēmēju diez vai rastos vēlme pat pamēģināt.

Eksperts gan neminēja, tieši kurš autortiesību likuma pants ir uzskatāms par piemērojamu šai situācijai, un ieteica izlasīt likumu pašam. Taču vismaz aptuveni tika citēts, ka "mehāniskā datu kopēšana ir pieļaujama tikai kopijas izveidošanai privātām vajadzībām". Tiesa, kas gan ir, piemēram, mūzikas klubs, ja ne privāts uzņēmums ar savām sīkajām saimnieciskajām vajadzībām.

Mulsina tas, ka, piemēram, datorprogrammas juridiskām personām ir atļauts uzstādīt no pašu vajadzībām izveidotas kopijas, ja vien ir iespējams uzrādīt iegādes dokumentus oriģinālajiem diskiem un licencei, bet audio CD tiek šajā ziņā apieti. Ikvienam taču ir zināms, ka CD ir viegli ievainojams datu nesējs. Apstākļos, kādi ir klubos, to mūžs nereti ir ļoti īss.

Iesaku mainīt autortiesību likumā šo punktu, ļaujot publisku mūzikas atskaņošanu no kopijas uzskatīt par legālu, ja ir iespējams uzrādīt oriģinālos CD un to iegādes pavaddokumentus. Neredzu iespēju, kā ar šādiem nosacījumiem likumu būtu iespējams apiet, iztiekot bez tik galējiem pasākumiem kā dokumentu vai CD viltošanas mēģinājums.

Nosūtīju šo vēstuli Kultūras ministrijai ar aicinājumu aizsargāt autorus, tomēr vienlaikus veicināt mazo biznesu un nelikt nepamatotus šķēršļus tā attīstībai.

Ar cieņu,

Jānis Irbe

Komentāri (3)CopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu