Dimiters: "Vadoņa" libretā nav neviena Nila Saksa vārda (14)

LETA
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Muzikālā drāma "Vadonis" ir radošās grupas kopdarbs un tās "libretā nav neviena Nila Saksa vārda", savā blogā jeb interneta dienasgrāmatā raksta dziesminieks Kaspars Dimiters.

Viņš uzsver, ka ir darba idejas autors un to "auklējis" septiņus gadus, kā arī viņš ir pirmo sižeta shēmu ideju autors. Savukārt muzikālajai drāmai nosaukumu "Vadonis" devis Zigmars Liepiņš. Pati muzikālā drāma, pēc Dimitera rakstītā, "ir radošās grupas kopdarbs un libretā nav neviena Nila Saksa vārda".

Dimiters atzīmējis, ka arī pats ir izlasījis vēsturiskās grāmatas. Viņš norāda, ka Nilam Saksam jeb īstajā vārdā Nilam Konstantinovam bijusi sava shēma, bet Dimiteram - sava.

"Tūdaļ pēc tās tapšanas Nila shēmu nepieņēma nedz komponists, nedz teātris. Sākām labot. Nilam bija sava versija par to, kā tam jābūt. Man - tomēr sava. Noskaidrojoties prātam, sadarbības neiespējamību sāku saprast dziļāk. Piedāvāju viņam startēt ar īsto uzvārdu - Konstantinovs. Viņš strikti atteica. Sadarbībai pieliku radikālu punktu," norāda Dimiters.

"Vienkārši runājot, mūsu domas un uzskati kļuva nesavietojami. Izskaidroties vēstulēs nesāku. Cerēju, ka Nils pats sapratīs motīvus. Saprata jau, bet, kā redzams, niezēja pakasīties. Pēc šā treknā punkta libreta atmosfēra mainījās pilnīgi," raksta dziesminieks.

Viņš piebilst, ka izrādes režisors Edmunds Freibergs "libreta shēmas saturā ieguldījis nesalīdzināmi vairāk pat par mani. Ja kādam jūtos parādā, tad tikai Edmundam [Freibergam], Zigmaram [Liepiņam] un Ojāram [Rubenim], jo reāli viss izrādes saturs ir ilgstošās kopdarbības rezultāts", norāda Dimiters.

Dimiters atzīmē, ka ar konsultācijām un padomiem viņam palīdzējuši vairāki cilvēki, tostarp izcili vēsturnieki, taču viņi uz līdzautorību nepretendē.

"Apvainojums zagšanā ir meli. Nilam manā idejā nekas nepiederēja un joprojām nepieder neviens vārds," uzsver Dimiters.

Dimiters arī akcentē: lai Sakss "drīkstētu tādu apsūdzību izvirzīt pret Ojāru un Zigmaru, viņa argumentiem bija jābūt "smagākiem" par mūsu sarakstē izlasītajiem".

Dimiters uzsver, ka viņa "Nilam rakstītās vēstules, kuru starpā ir arī Zigmara vēstules" Dimiteram, ir publicētas bez paša Dimitera un Zigmara atļaujas. "Ar šo savu rīcību Nils sevi notiesājis pats," raksta dziesminieks.

Dimiters šodien izplatījis paziņojumu, ka ir gatavs atteikties no autorības uz topošo izrādi "Vadonis" un izrāžu honorāriem par labu literātam Nilam Saksam jeb īstajā vārdā Nilam Konstantinovam.

Kā savā paziņojumā raksta Dimiters: "Ja Sakss ir pārliecināts, ka noticis autortiesību likuma pārkāpums un īpašuma zādzība un ka muzikālās drāmas "Vadonis" autors ir viņš, esmu gatavs no savas autorības un izrāžu honorāriem atteikties par labu Nilam Saksam."

Savu rīcību Dimiters pamato ar Bībeles Mateja evaņģēlijā rakstīto: "Kas ar tevi grib tiesāties un ņemt tavus svārkus, tam atdod arī apmetni."

"Ja Sakss ir pārliecināts, ka noticis autortiesību likuma pārkāpums, uz preses konferenci Nacionālajā teātrī 27.augustā un uz pirmizrādi 17.septembrī Saksam jāierodas manā vietā," paziņojis Dimiters.

Kā ziņots, Sakss un Dimiters publiskajā telpā sākuši diskusiju saistībā ar lugas "Vadonis" autortiesībām, kas patlaban tiek iestudēta Latvijas Nacionālajā teātrī.

Sakss literatūras portālā "1/4 satori" publicētajā blogā jeb interneta dienasgrāmatā laikā no 16.augusta līdz 19.augustam ievietojis trīs apjomīgus ierakstus, kas veltīti lugas "Vadonis" tapšanai. Bloga ierakstiem, ko pats autors nodēvējis par "visnotaļ interesantu un ilustratīvu stāstu", dots nosaukums "Zagšana: Z.Liepiņš, K.Dimiters un, iespējams, arī Ojārs Rubenis". Sakss norāda, ka lietas būtība ir autortiesību likuma pārkāpums un īpašuma zādzība.

Hronoloģiski jaunāko no trim ierakstiem Sakss sāk, pavēstot, ka aizvadītajās dienās gatavojis dokumentus prasības iesniegšanai tiesā, taču prasība iesniegta netiks, jo autoram negaidīti piedāvāts darbs Anglijā. Visus trīs "Vadoņa" tapšanas tēmai veltītos ierakstus Sakss veidojis interneta sarakstes formā, kurā atspoguļota elektroniskā komunikācija starp viņu un Dimiteru, kas papildināta ar paša bloga autora komentāriem jeb notikumu izklāstu.

Sakss raksta, ka Dimiters gada sākumā izteicis viņam piedāvājumu uzrakstīt "Vadoņa" stāstu un scenāriju, kā arī piedāvājis sadalīt līdzīgās daļās 50% atlīdzību, kas mūziķim pienāktos pēc tam, kad peļņa būtu sadalīta starp komponistu Zigmaru Liepiņu un Dimiteru kā libretistu.

Kā raksta Sakss, abu literātu komunikācija marta nogalē pēc Dimitera it kā paredzētās tikšanās Nacionālajā teātri pārtrūkusi. Dimiters neesot atbildējis ne uz Saksa telefona zvaniem, ne e-pasta vēstulēm. To Sakss skaidro ar "Dimitera kārdinājumu", kas bijuši "50% no libretista honorāra, kuri pēc vienošanās pienāktos man". Literāts atzīmē, ka Dimiteram uzticējies, tāpēc strādājis pie scenārija, kā arī nodevis izstrādātos variantus bez rakstiskas vienošanās.

Arī uz vēstuli, kurā informēts par Saksa nodomu vērsties tiesā, mūziķis neesot atbildējis. Viņš arī ignorējis Saksa aicinājumu atsūtīt tagadējo "Vadoņa" libretu, lai būtu iespējams noteikt, cik daudz un kas tajā ir mainīts, raksta Sakss.

Dimiters iepriekš savā interneta dienasgrāmatā Krustaskolas interneta mājaslapā publicējis ierakstu "Nil, diviem kungiem kalpot nevar". Viņš atzīmē, ka ar šo ierakstu atbild gan žurnālistam, kurš 19.augustā lūdzis komentāru par Saksa blogu, gan pašam Nilam, gan "visai tautai".

Lielākā bloga daļa ir veltīta gan abu literātu uzskatu sadursmei reliģijas jautājumos, arī saistībā ar Saksa tulkoto "Sātana bībeli", gan arī pašu Dimiteru gada sākumā skārušai personiska rakstura krīzei. Dimiters savā blogā gan nenoliedz ne pazīšanos, ne arī sadarbību ar Saksu, bet atzīmē, ka "ne jau librets, darba nosaukums vai kādas citas nianses bija alkatīgā Dimitera un nesavtīgā Saksa sadursmes pamatā".

Dziesminieks aicina Saksu nesatraukties, jo "no tā "vadoņa", ko vienādi apsēsti skicējām kopā, pāri palikušas tikai pāris skrandas. Un, ja tomēr nebūtu atjēdzies un darbu būtu turpinājuši, rezultātā tas nebūtu darbs par Kārli Ulmani".

Savukārt Nacionālais teātris pēc interneta publikācijām izplatījis paziņojumu par lugas "Vadonis" teksta autorību, kurā tā valdes locekļa Ojāra Rubeņa personā izsaka cerību, ka Dimiters pats nokārtos radušās domstarpības, šodien raksta portāls "Delfi".

Nacionālais teātris vērš sabiedrības uzmanību uz to, ka teātris 2.martā noslēdzis autora līgumu ar Dimiteru, kas apņēmies izveidot autora darbu lugu "Vadonis". Ar pieņemšanas-nodošanas aktu abas puses apstiprinājušas, ka darbs ir nodots teātrim. Tālāk luga nodota komponistam Zigmaram Liepiņam mūzikas rakstīšanai.

Autora līgumā Dimiters apņēmies garantēt, ka viņa darbs ir jaunrades produkts un tā rakstīšanā nav nesankcionēti izmatotas vai citādi aizskartas trešo personu autortiesības. Nacionālais teātris atzīmē, ka pats Dimiters uzņemas atbildību pasūtītāja vietā par zaudējumiem, kas var rasties Nacionālajam teātrim vai trešajām personām, ja šīs trešās personas ceļ pretenzijas par Dimitera darba vai atsevišķu tā fragmentu autorību.

Nacionālais teātris izsaka cerību, ka lugas "Vadonis" teksta autors Dimiters pats vienpersoniski un par saviem līdzekļiem nokārtos jebkuras domstarpības, kas var rasties jautājumos par lugas autorību ar trešajām personām, tostarp arī ar Saksu.

Kā ziņots, Nacionālais teātris ar Dimitera un Liepiņa muzikālās drāmas "Vadonis" pirmizrādi 17.septembrī iecerējis atklāt jauno sezonu.

Komentāri (14)CopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu