Pastkaršu izstāde «Postwar» - simtgadīgs vēstījums par kara pieredzi Beļģijā

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: publicitātes

12. novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Beļģijas dienās "Rīgā 2014 tiks atklāta beļģu pastkaršu izstāde «POSTWAR». Izstāde ir Beļģijas Karalistes vēstniecības veltījums Pirmā pasaules kara simtgadei. Tā stāsta par Beļģijas pieredzi Pirmajā pasaules karā, informē projekta kuratore Elīna Kalniņa.

Beļģijas Karalistes vēstnieka Latvijā Franka Arnautsa ģimene glabā vectēva Luī Arnautsa-Loksa un viņa dēla Morisa pastkaršu kolekciju. Kolekcijā ietilpst vairāk kā 500 pastkaršu oriģinālu, bet izstādē būs aplūkojamas 150. Tās tematiski aptver laika posmu no 1914. līdz 1920. gadam.

Pastkartēs atspoguļotais beļģu stāsts ir ne mazāk skaudrs kā citi Pirmā pasaules kara stāsti, tomēr Beļģijas kara pieredze ir īpaša: nežēlīga okupācija, kuru raksturoja gan plaši materiālo un kultūras vērtību postījumi, gan civiliedzīvotāju masveida slepkavības, gan piespiedu darbs un deportācijas; milzīgs bezdarbs un nemitīgs bads; militārā un humānā palīdzība no ārvalstīm; pretošanās kustība un kolaboracionisms.

Laikmetā pirms elektroniskajiem medijiem pastkartes bija universāls saziņas līdzeklis. Tās tika ražotas, lai paustu visdažādākos cilvēku viedokļus un nolūkus, tamdēļ ir pieņemts uzskatīt, ka pastkarte pati par sevi ir «pasta sūtījums ar vēstījumu», ko nereti papildina sūtītāja rakstīts teksts.

«Kara laikā pastkartes atklāja cilvēku pārliecību, motivāciju un emociju esenci. Kopā ar izstādes dizaina autori Ievu Skuju esam izveidojušas tematiski aktuālu izstādi, kas piedāvā unikālu iespēju saņemt simtgadīgu vēstījumu pa laika pastu un atklāt pagātni, ka joprojām rezonē mūsdienu beļģu un eiropiešu dzīvēs» - stāsta izstādes kuratore Elīna Kalniņa.

Izstādi «POSTWAR» rīko Beļģijas Karalistes vēstniecība Latvijā. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā izstāde būs pieejama bez maksas un apskatāma līdz 2014. gada 11.decembrim.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu