Latvija ar divām ekspozīcijām piedalīsies Prāgas Scenogrāfijas kvadriennālē

LETA
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

No 18. jūnija līdz 28. jūnijam Čehijas galvaspilsētā notiks 13. Prāgas Scenogrāfijas kvadriennāle, kurā Latvija piedalīsies ar divām ekspozīcijām. Kā informēja Latvijas Jaunā teātra institūta direktore Gundega Laiviņa, nacionālo izstādi veido režisors un scenogrāfs Vladislavs Nastavševs, bet studentu izstādi - Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Scenogrāfijas nodaļas bakalaura un maģistra programmas studenti un absolventi Māra Broka, Anna Ansone, Līva Puļķe, Svens Kuzmins, Einārs Timma, Dace Pudāne, Gerda Šadurska, Liene Pavlovska, Rūdolfs Baltiņš, Evija Pintāne un Reinis Dzudzilo.

Nastavševs uz Prāgu vedīs 2012. gadā Valmieras teātrī iestudētās izrādes «Jūlijas jaunkundze» scenogrāfiju. Tā tiks īpaši piemērota izstādes situācijai un, pateicoties nepārtrauktai saspēlei ar aktieriem Mariju Linarti un Raimondu Celmu, kļūs par dzīvu būtni, kas iemieso līdzsvaru, spriedzi un sabrukumu. Ekspozīcijas nosaukums ir «Pakļaušanās» un tā attīsta Nastavševa darbos rodamo konfliktu starp ilgām pēc sistēmas, kurai pakļauties, un nespēju pretoties instinktiem, ko pamodina ārēji spēki.

LMA Scenogrāfijas nodaļas studentu izstāde atklās jauno scenogrāfu attīstības ceļu, līdzās izstādot bakalaura programmas pirmā gada darbus, sauktus par «mazajiem uzdevumiem», un fragmentu no scenogrāfa Dzudzilo maģistra darba - scenogrāfijas Blaumaņa lugai «Raudupiete», ko 2013. gadā Valmieras teātrī iestudēja Elmārs Seņkovs.

Latvijas ekspozīciju kuratori ir Laiviņa un Andris Freibergs, studentu izstādes iekārtojuma autore - Monika Pormale, gaismu mākslinieks Jānis Sniķers, tehniskie producenti Jānis Liniņš un Oskars Plataiskalns.

Prāgas kvadriennāle šogad notiek dažādās vietās pašā Prāgas sirdī. Abas Latvijas izstādes tiks iekārtotas Kafkas mājā Franca Kafkas ielā 3 un būs apskatāmas no 18. jūnija līdz 28. jūnijam. Līdzās nacionālajām un studentu ekspozīcijām no vairāk nekā 80 valstīm, kas tematiski sakārtotas trīs blokos - «Mūzika», «Laiks», «Politika» -, kvadriennāle piedāvā ļoti plašu pasākumu klāstu - teātra arhitektūras izstādi «Performing Space», meistardarbnīcu un diskusiju programmu «Spacelab», teātra rekvizītu un objektu izstādi «Objects», scenogrāfiem veltītu programmu «Makers» un teātra kostīmu izstādi «Tribes».

Kvadriennālē viesosies tādi mākslinieki kā Roberts Vilsons, Roberts Lepāžs, Stefans Kegi, Filips Kens, Džūlija Teimora, Bjanka Kasadeja, Adriana Lobela un citi. Goda viesis šogad būs arī Latvijas scenogrāfs Andris Freibergs.

22. jūnijā plkst.12 «Colloredo Mansfeld» pilī notiks Anitas Vanagas lekcija par Freiberga scenogrāfiju un diskusija ar paša meistara piedalīšanos.

Nacionālās, studentu un teātra arhitektūras izstādes vērtēs starptautiska žūrija, kas 22. jūnija vakarā piešķirs apbalvojumus 23 kategorijās. Šogad žūrijā kopā ar Kirstenu Delholmu, Dmitriju Krimovu, Dominiku Huberu un citiem strādās arī latviešu māksliniece Katrīna Neiburga.

Latvija pasākumā piedalās jau kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem, atrādot pasaulei Latvijas teātra kultūru un smeļoties iedvesmu un idejas turpmākai darbībai. Kopš 1995.gada Latvijas nacionālā un studentu izstāde ik reiz ir ieguvušas apbalvojumus - sudraba medaļu par Freiberga scenogrāfiju Kšištofa Penderecka baletam «Marija Magdalēna» 1995. gadā, UNESCO balvu par Latvijas studentu ekspozīciju 1999.gadā, sudraba medaļu par Ilmāra Blumberga scenogrāfiju un kostīmiem Mocarta operai «Burvju flauta» 2003.gadā, zelta medaļu Reinim Suhanovam kā daudzsološākajam jaunajam scenogrāfijas talantam 2007. gadā un zelta medaļu Latvijas studentu ekspozīcijai «Šekspīrs + Čehovs + Bekets + Blaumanis» 2011. gadā.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu