Ogrē Felicitas Pauļukas gleznu izstāde

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: ogresmuzejs.lv

No 6. jūnija Ogres Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma Felicitas Pauļukas gleznu izstāde, kurā būs izstādītas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā esošās mākslinieces gleznas.

Felicita Pauļuka (1925-2014) ir viena no izcilākajām latviešu portreta un aktu gleznotājām, kas 20. gadsimta otrajā pusē izveidoja latviešu pasteļglezniecības tradīcijas un aizsāka pasteļa augšupeju.

Pārsteidzot ar savu talantu un prasmēm, piecpadsmit gadīgo Felicitu Pauļuku uzņēma Latvijas Mākslas akadēmijā, kurā studijas uz četriem gadiem nācies pārtraukt, Otrā pasaules kara dēļ. 1944. gadā atjaunoja studijas Glezniecības nodaļā, kur viņa mācījās pie Latvijā pazīstamajiem māksliniekiem Ģederta Eliasa un Leo Svempa. No 1944. līdz 1947. gadam strādājusi laikrakstā «Cīņa» par ilustratori un karikatūristi.

Kopš 1960. gadiem pievērsās pasteļa tehnikai, ko turpināja izkopt visu mūžu, gleznojusi daudzus Latvijas kultūras personību portretus, to starp, Lilitu Bērziņu un Ēvaldu Valteru. Pati māksliniece par pasteļglezniecību teikusi: «Tas prasa strādāt ar sirds asinīm. Tikai pārvaldot pasteļa specifiskās izteiksmes iespējas, var atrast jaunas vērtības». Šajos darbos skatāms daudzveidīgs rokraksts, no lakoniska un skarba uz maigu un glāstošu.

Izstādē skatāmi gan mākslinieces slavenākie portreti, to starp arī iepriekš minētie Bērziņas un Valtera, kas veidoti pasteļa tehnikā, kā arī portreti, kas veidoti ogles tehnikā. Izstādi papildina Jāņa Pauļuka gleznotais Mākslinieces portrets.

Izstādē skatāmas arī aktu gleznas, kuru izveidei māksliniece pievērsās 60. gados, kas tajā laikā Latvijas kontekstā bijis reti pārstāvēts žanrs. Pati Pauļuka savus aktus dēvējusi par paplašinātiem portretiem, kuros attēlots viss cilvēka ķermenis un tajā mītošā cilvēka būtība.

Izstāde apskatāma līdz 29. jūnijam.

Ieeja muzejā ir bezmaksas.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu