Dziesmotā revolūcija kanādiešu mākslinieku iedvesmo radīt «Staro Rīga 2014» objektu (4)

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Staro Rīga

Viens no gaismas festivāla «Staro Rīga 2014» centrālajiem objektiem būs kanādiešu gaismas un multimediju mākslinieka Bernāra Digē (Bernard Duguay) īpaši Rīgai veidotais mākslas darbs «Saliedētās zivis». Šī videoprojekcija uz Rīgas Kongresu nama fasādes stāstīs par okeāna dzelmē mītošu zivju dzīvi un to, kā, saliedējoties ar kopīgu dziesmu, zivis stājas pretī iebrucējam. Mākslinieka iedvesmas avots ir dziesmotā revolūcija.

Kanādiešu mākslinieks no Kvebekas B.Digē ar savu kompāniju «Lucion Media» piedalījies daudzos pasaules gaismas festivālos, taču šī būs viņa pirmā viesošanās Latvijā un pirmā dalība gaismas festivālā Rīgā. «Gatavojoties festivālam «Staro Rīga 2014», daudz pētīju Latvijas kultūras raksturīgākās iezīmes un vēstures līkločus, un nevardarbīgā revolūcija, atbrīvojoties no Padomju Savienības okupācijas, mani ārkārtīgi iedvesmoja un saviļņoja,» atzīst B.Digē.

«Latvijas dziesmotā revolūcija ir universāls stāsts par spēku un sasniegumiem, kas iespējami, esot vienotiem. Tas man personīgi ir sevišķi aizkustinoši, jo Kvebekā sabiedrība nav saliedēta un tieši vai netieši meklējam savu identitāti,» pauž mākslinieks no Kanādas.

Lai arī šī būs mākslinieka pirmā viesošanās Rīgā, viņš ir dzirdējis gan par Rīgai piešķirto titulu Eiropas kultūras galvaspilsēta, gan šovasar Latvijā notikušo Pasaules koru olimpiādi. Viņš atzinīgi vērtē latviešu spēju organizēt lielus pasākumus un novēl tos vairāk eksportēt ārvalstīs, rādot gan Latvijas kultūras sasniegumus, gan cilvēku spējas pasākumu organizēšanā.

«Gaismas festivāli visā pasaulē kļūst aizvien populārāki un nākamo desmit gadu laikā turpinās savu uzvaras gājienu. Savulaik mūzikas festivāli kļuva par ārkārtīgi populāru kultūras izpausmes formu, bet tagad kārta ir gaismas festivāliem,» prognozē B.Digē.

Gaismas festivāli ļauj saspēlēties ne tikai gaismas tehnikām, bet arī mūzikai, arhitektūrai, pilsētvidei un kino. Tāpēc tiem ir plašas iespējas aizvien pārsteigt apmeklētājus. Vienlaikus jāapzinās, ka gaismas festivālu organizēšana ir viens no sarežģītākajiem pasākumu veidiem, jo ietver neskaitāmus saskaņojumus un tajos saplūst dažādu žanru tehnoloģijas.

Foto: Staro Rīga

Bernāra Digē vadītā aģentūra «Lucion Media» jau 14 gadus strādā ar gaismas tehnoloģijām un piedalījusies pasaulē lielākajos gaismas festivālos, tostarp Lionā, Maskavā, Vašingtonā, Meksikā, Briselē un citviet. Pasaules festivālos populāri objekti ir bijuši viņa veidotās instalācijas «Sfēra» (Sphere), kurā lielas gaismas bumbas kļūst par ēnu teātri, savukārt objekts «Caurule» (Tube) sastāv no vairākām milzīgām uzpūstām caurulēm. Augstākā no tām sasniedz 50 metru atzīmi, savukārt zemākā ir piecus metrus augsta. Caurules kalpo kā milzīgi ekrāni, un vienlaikus tajās iestrādātā tehnoloģija reaģē uz priekšā esošo cilvēku kustībām, atskaņojot ērģeļu mūziku.

Šogad gaismas festivāls «Staro Rīga 2014» notiks no 14. līdz 18. novembrim ik vakaru no plkst. 18.00 līdz 23.00. Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā, piedzīvojot pozitīvu force majeure, gaismas festivāls pirmoreiz piedāvās plašu ārvalstu mākslinieku darbu skati un vērienīgā līdzdalības akcijā «Rīgas karnevāls» aicina ikvienu rīdzinieku iesaistīties pilsētas izgaismošanā.

Komentāri (4)CopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu