Cēsīs notiks laikmetīgās dejas festivāls «Jauna deja jaunā vietā»

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: publicitātes

Vidzemes koncertzālē «Cēsis» 2. un 3. oktobrī norisināsies festivāls «Jauna deja jaunā vietā», kurā paredzētas laikmetīgās dejas izrādes, instalācijas, semināri un meistarklases, informē projekta «Jauna deja jaunā vietā» sabiedrisko attiecību vadītāja Maija Treile. «Jauna deja jaunā vietā» pirmo reizi notika pagājušā gada rudenī Latgales vēstniecībā «Gors», Rēzeknē. Projekta veiksmīgā norise ir iemesls, kādēļ tas aicināts turpināt savu ceļu uz nākamo «jauno vietu» - šogad atklāto Vidzemes koncertzāli «Cēsis».

Projekta laikā Latvijas, Ziemeļvalstu un ASV mākslas teorētiķu un horeogrāfu vadībā notiks apmācības dažādu žanru laikmetīgās mākslas pārstāvjiem - mūziķiem, scenogrāfiem, režisoriem, kas savā darbībā jau saskārušies vai vēlētos saskarties ar profesionālu laikmetīgo deju -, žurnālistiem, kultūras organizatoriem un dejas pedagogiem. Paralēli notiks meistarklases Cēsu un apkārtnes dejas skolotājiem.

Festivāls piedāvās arī izmeklētu laikmetīgās dejas izrāžu programmu. 2. oktobra vakarā Vidzemes koncertzālē varēs redzēt plašu ievērību guvušo Olgas Žitluhinas laikmetīgās dejas izrādi «Ārā», kas tapusi, iedvesmojoties no Henrika Ibsena lugas «Brands» tēmām. «Ārā» pirmizrādi piedzīvoja pagājušā gada nogalē, gūstot pozitīvas skatītāju un kritiķu atsauksmes, kā arī nomināciju «Dienas» gada balvai kultūrā un televīzijas raidījuma «100 g kultūras» balvai «Kilograms kultūras». Horeogrāfe Žitluhina par izrādi «Ārā» saņēmusi AKKA/LAA Autora balvu.

Savukārt 3. oktobrī Cēsīs būs iespēja redzēt īpaši veidotu izrāžu programmu «Laikmetīga, vēl laikmetīgāka», kurā «Dance.lv» žurnāla kritiķi iekļāvuši vairākas īsformāta laikmetīgās dejas izrādes un skices.

Programmā «Laikmetīga, vēl laikmetīgāka» pārstāvētie dejotāji un horeogrāfi - Katrīna Albuže, Kristīne Borodina, Dmitrijs Gaitjukevičs, Elīna Lutce un Valērijs Oļehno - pieder Latvijas laikmetīgās dejas vidējai un jaunākajai paaudzei. Visi šie mākslinieki ir ne tikai labi zināmi un novērtēti dejas profesionāļu vidū, bet jau paspējuši sevi parādīt un pierādīt arī plašākai auditorijai.

«Pēdējā laikā laikmetīgajai mākslai ir izveidojusies sava stabila auditorija, taču tā centrējas Rīgā, kamēr ārpus Rīgas laikmetīgās mākslas projekti un produkti ir pieejami reti. To autori nevēlas vai baidās savus darbus vest, vietējie kultūras centri baidās uzņemt, domājot, ka cilvēkiem nepatiks, turklāt ir jādomā arī par ieguldīto līdzekļu atpelnīšanu, kas laikmetīgās mākslas gadījumā būs daudz grūtāka. Tā nu mīts par miglaino laikmetīgo mākslu turpina dzīvot, lai arī prakse pierāda, ka, tikko tiek piedāvāta pārdomāta saskare ar jaunu domāšanu mākslā, daļa cilvēku pat bez mazākās sagatavotības to pieņem,» par projekta aktualitāti stāsta tā idejas autore Inta Balode.

«Projekts «Jauna deja jaunā vietā» strukturēts tā, lai informācija un izpratne par laikmetīgo deju vienlaikus ceļotu pa vairākiem kanāliem, lai notikums būtu nevis tikai vienu vakaru, bet ilgākā laika nogrieznī, lai deja par sevi pastāstītu, sevi parādītu, ļautu sevi sajust,» piebilst Balode.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu