28.janvārī LNO notiks Horvātijas režisora Ozrena Prohiča operas «Mazepa» (Pēteris Čaikovskis) iestudējums, šonedēļ preses konferencē informēja pats režisors. Iestudējumu, kurš tapis sadarbībā ar Horvātijas Nacionālo teātri Zagrebā, veido LNO galvenais diriģents Modests Pitrens, viens no vadošajiem Horvātijas režisoriem Ozrens Prohičs, scenogrāfs Branko Lepens un kostīmu māksliniece Petra Dančeviča.
Režisors: šie ir grūti laiki kultūrai
Lomās būs Edems Umerovs, Ivans Ponomarenko (Mazepa), Krišjānis Norvelis un Ramazs Čikviladze (Kočubejs), Julianna Bavarska, Aira Rūrāne (Marija).
Preses konferencē režisors Prohičs prognozēja, ka Eiropā arvien biežāk operteātri veidos kopuzvedumus, jo «šie ir grūti laiki kultūrai». Režisors arī uzsvēra, ka viņa veidotais «Mazepas» iestudējums nebūs vēsturisko notikumu pārstāsts, bet mūsdienīgs iestudējums, kurš skatītājiem uzdos vairākus jautājumus un liks pārdomāt, kā cilvēks var traģiski izniekot savu dzīvi.
Režisors Ozrens Prohičs. Foto: LETA
Edems Umerovs pastāstīja, ka Mazepas lomu jau sešus gadus dzied Sanktpēterburgas Marijas teātrī. Ramazs Čikviladze Kočubeja lomu ir speciāli iestudējis LNO izrādei. Mihails Makarovs Andreja lomu dzied Marijas teātra «Mazepas» iestudējumā, bet tur tiekot rādīta operas saīsinātā versija.
Ukrainas kazaku harismātiskais vadonis Mazepa
Neprātīgas mīlas, varaskāres un politisku spēļu virpuļa centrā - Ukrainas kazaku harismātiskais vadonis Ivans Mazepa, neticami bagātais augstmanis Kočubejs un viņa skaistā meita Marija. Spītējot mīļotās tēva iebildumiem, Mazepa apprec Mariju. Par šo kaislību būs jāmaksā ar zeltu un asinīm.
Čaikovska septītās operas «Mazepa» (1883) librets veidots pēc Aleksandra Puškina vēsturiskās poēmas «Poltava» motīviem. Pirmizrāde notika 1884.gada 3.februārī Maskavā. Jau pēc četrām dienām «Mazepu» pirmo reizi izrādīja arī Sanktpēterburgā. Pēc pirmizrādes opera «Mazepa» tika atkārtoti uzvesta ne vien dažādos Krievijas teātros, bet arī Liverpūlē (1888), Varšavā (1912), Ņujorkā un Vīnē (1933), Florencē (1954). Savukārt mūsdienās «Mazepa» piedzīvo atkārtotu popularitātes vilni - pēdējos gados tā iestudēta Bernē, Karslrūē, Lionā, Milānā, Edinburgā, Zagrebā un daudzās citās pilsētās.
Galveno lomu atveidotājas - Aira Rūrāne (Marija) (no kreisās) un Andžella Goba (Ļubova) piedalās preses konferencē par Pētera Čaikovska operas "Mazepa" iestudējumu Latvijas Nacionālajā operā. Foto: LETA
Rīgā «Mazepa» līdz šim uzvesta tikai divreiz. 1939.gadā 8.martā pirmizrādi piedzīvoja režisora Voldemāra Pūces un diriģenta Teodora Reitera veidotais uzvedums ar Romāna Sutas scenogrāfiju. Lomās bija Ādolfs Kaktiņš, Milda Brehmane-Štengele, Jānis Niedra, Mariss Vētra, Herta Lūse un citi. Otro reizi «Mazepa» Rīgas operteātrī tika uzvesta 1953.gadā Nikolaja Vasiļjeva režijā, pie diriģenta pults bija Rihards Glāzups. Mazepas lomu interpretēja Aleksandrs Viļumanis, Pēteris Grāvelis un Herberts Ozolītis, bet Mariju atveidoja Žermena Heine-Vāgnere, Vera Krampe un Regīna Māliņa.




