Robotu orķestris atklās Liepājas mākslas foruma mūzikas programmu

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: publicitātes

Mūsdienu mākslas festivāls «Liepājas mākslas forums» noritēs jau trešo gadu, šogad atverot durvis diskusijai un domu apmaiņai. Forums klausītājus aicina pārvarēt prāta saceltās robežas un 3.augustā pulksten 20 iepazīstinās ar beļģu profesora Godfrīda Villema Rāsa (Godfried-Willem Raes) izveidoto Robotu instrumentu orķestri.

Robotu orķestra tēvs stāsta, ka 60. gadu beigās kā konservatorijas students, kurš apkārt dzird vien Bahu un Bēthovenu, nolēmis radīt tikai jaunu mūziku. Tobrīd šādi meklējumi atbilda laika garam, bet Rāss iet soli tālāk, nolemjot, ka mūslaiku mūzika jārada ar mūslaiku instrumentiem. Vīlies elektroniskajā mūzikā, viņš pievēršas instrumentus spēlējošiem robotiem un sensoriem, kas darbināmi ar ķermeņa žestiem, un nodibina izpētes centru Logos, kas velta spēkus mūzikas eksperimentiem. Vairāk nekā 50 gadu laikā Godfrīda vadībā Logos kļuvis par inovatīvāko mūzikas organizāciju Beļģijā. Profesors Rāss darbojies gan kā mūzikas zinātniskais pētnieks un pasniedzējs vairākās augstskolās, gan kā komponists, izpildītājmākslinieks un mūzikas instrumentu veidotājs, kurš ir plaši zināms eksperts robotikā, elektronikā un datortehnoloģijās.

Foto: publicitātes

Rāss ir robotu polemiķis – viņa darba pamatā doma, ka roboti daudzējādā ziņā ir pārāki mūzikas interpreti par cilvēkiem. Un tas ir tikai viens no būtiskiem jautājumiem, par ko klausītāji tiks aicināti aizdomāties, pašiem pieredzot triādi robots-mūzika-interpretācija. Rāsa vizuālā āriene, provokatīvās idejas un sava ceļa meklējumi, sapludinot skaņas radīšanas un muzicēšanas fenomenu ar robotiku, liek atcerēties citus nepieradinātos brīvgarus, bet orķestra programma, ko dzirdēsim Liepājā, liek domāt – gadi rit, un tradīcijas nevis jāaizmirst, bet jāievieto jaunos kontekstos un jāvēro to uzvedība. Robotu sniegumā skanēs Difē, Bēthovens, un līdzās Rāsa paškomponētajām fūgām būs Glāss, Satī, Nankarovs, Šēnbergs un citi komponisti.

«Tas būs laiks saturīgam piepildījumam, pārdomām un radošās enerģijas avotam, laiks iespējot ko jaunu un atšķirīgu, izpludināt prāta saceltās robežas, atbrīvoties un augt,» par Liepājas mākslas forumu stāsta mākslinieciskās programmas direktore Baiba Bartkeviča.

Biļetes uz Godfrīda lekciju un robotu performanci par 8 eiro nopērkamas «Biļešu paradīzes» kasēs visā Latvijā un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv. Pasākuma ilgums – aptuveni pusotra stunda, norises vieta – koncertzāles «Lielais dzintars» Lielā zāle. Uz Liepājas mākslas foruma notikumiem iespējams iegādāties arī kopbiļeti, kas apmeklētājiem sniedz iespēju par izdevīgāku cenu apmeklēt visu foruma programmu.

Liepājas mākslas forumu organizē SIA «Lielais dzintars», tas tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Liepājas pašvaldības un Liepājas kultūras pārvaldes finansiālu atbalstu. Vairāk informācijas: www.lielaisdzintars.lv

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu