Kalviņš: Sāp sirds, ka jaunās pretvēža zāles nebūs ieguvums Latvijai (119)

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Zinātniekiem sāp sirds, ka jaunatklātās pretvēža zāles, lai arī spēs glābt dzīvības, nebūs ieguvums Latvijas ekonomikai, jo valsts pētniecisko darbu atstājusi novārtā un zāļu izstrādi pasūtīja dāņu uzņēmums. Tagad patents par miljardiem esot pārdots ASV firmai.

Jaunu cerību uz dzīvi pusotram miljonam cilvēku varētu dot Latvijas zinātnieku atklātās pretvēža zāles, kuru lietošanai ASV Pārtikas un zāļu administrācija devusi zaļo gaismu. Pašmāju zinātnieki ar to lepojas un uzskata par vēsturisku notikumu, bet par miljonāriem zāļu palaišana tirgū viņus gan nepadarīs, jo patents pieder ārzemju kompānijai.

Atklāt zāles īpaši ļaundabīga audzēja ārstēšanai varētu būt katra medikamentu jomā strādājoša zinātnieka sapnis, bet

Latvijas Organiskās sintēzes institūtā zinātniekiem tas ir izdevies.

T-limfoma ir vēža paveids

Ar šo grūti ārstējamo ļaundabīgo audzēju pasaulē sirgst aptuveni pusotrs miljons cilvēku, un tas ik gadu prasa 300 tūkstošus dzīvību. Līdz šim to ārstēja ar četru zāļu kombināciju, taču tā nebija gana efektīva. Pirms 13 gadiem Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātniekiem kāda ārzemju kompānija uzdeva atrast efektīvāku vielu.

«Šajā projektā mēs sintezējām vairāk nekā 500 savienojumus, no kuriem daudzi bija aktīvi. Izvēle par aktīvās vielas tālāku virzīšanu - tur ir ļoti daudz un dažādu aspektu. Toksikoloģija, kā viela uzsūcas, kādas varētu būt blaknes,» stāsta institūta pētnieks, viens no medikamenta atklājējiem Einārs Loža.

Zinātnieki atklāja molekulu, kura spēj kļūt par zālēm

Loža skaidro, ka, pavisam vienkāršojot, šī aktīvā viela, kurai dots nosaukums belinostat, pārvērš vēža šūnas par normālām šūnām, un tās organisms pats spēj iznīcināt.

«Tie pētījumi, kas šobrīd ir veikti ASV un pašreiz arī Eiropā notiek pētījumi, rāda, ka vismaz 25% no pacientiem, kas šīs jaunās zāles saņem kā vienīgās, ļoti labi reaģē uz šīm zālēm un 10% no šiem slimniekiem audzēji pazūd pavisam,» stāsta institūta direktors, viens no medikamenta atklājējiem Ivars Kalviņš.

Pats zāļu patents gan nepieder atklājējiem

Tā kā valsts ieguldījums jaunu zāļu radīšanā ir nulle, Organiskās sintēzes institūts pētījumus veic pēc ārvalstu kompāniju pasūtījuma un arī par šo kompāniju naudu. Līdz ar to arī visi atklājumi automātiski pieder maksātājam.

«Protams, zinātniekiem sāp sirds par to, ka tas nav Latvijas ekonomikai milzīgs pienesums, kā tas varēja būt. Tas, ko mēs visu laiku mēģinām panākt no mūsu valdības, ir, ka mums ir nepieciešams atjaunot par publiskajiem līdzekļiem to infrastruktūru jeb materiāli tehnisko bāzi, kas ir nepieciešama, lai veiktu pilnu zāļu izstrādes ciklu, nevis pārdot savas idejas ar darbīgo vielu, kas pēc tam atnes pasūtītājiem simtus miljonu un arī miljardus,» saka Kalviņš.

Arī jaunatklātās zāles ir šāds gadījums, norāda Kalviņš. Pasūtītāji – dāņi –

šo projektu nesen pārdevuši amerikāņiem, un presē izskanējis, ka tas bija miljardu darījums.

Belinostat šovasar reģistrēts lietošanai Amerikas Savienotajās Valstīs, kas būtībā jaunajam medikamentam atver durvis uz visu pasauli. Līdz Latvijai tās varētu nonākt gada laikā.

Komentāri (119)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu