Pašmāju jaunie mūzikas albumi (2007)

Jānis Žilde
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto

TVNET piedāvā savu versiju par 2007. gada top 10 interesantākajiem pašmāju populārās mūzikas albumiem (bez noteiktas secības).

Nu jau ir kļuvis pilnīgi skaidrs, ka Latvijas populārās mūzikas māksliniekam ir jāsameklē tiešām pamatīgi argumentēts iemesls, lai savu mūziku izdotu fiziskā skaņas nesējā, proti, kompaktdiskā. Nav noslēpums, ka mūzikas industrija visā pasaulē piedzīvo zināmu lejupslīdi - pārdoto CD apjoms gadu no gada samazinās, tiesa, mūziku pirkt pieradinātie rietumnieki diezgan veiksmīgi attīstījuši digitālo lejupielāžu tirgu un par zināmu samaksu piedāvā dziesmu mp3. Bet kas notiek Latvijā - salīdzinoši mazajā valstiņā, kurā par industrijas esamību runāt būtu pārāk drosmīgi?

Nē, es negaužos, nenonicinu, tieši otrādi - esmu «nacionālā produkta» patriots, taču arvien biežāk dzirdētais joks par rokmūziķi X, kurš, lai izdotu savu disku, pārdevis mašīnu un ieķīlājis dzīvokli, šķiet īpaši grotesks.

Arī mēs šeit Latvijā pakāpeniski sākam ieviest jaunās mūzikas tirgošanas tehnoloģijas, īpaši daudzpusīgu latviešu mūzikas katalogu piedāvā digitālās lejupielādes serviss «doremi.lv», taču pašmāju klausītājs ar šādiem jauninājumiem aprod nesteidzīgi, turklāt daudz pieprasītākas šādos servisos ir atsevišķas dziesmas (singli), nevis dziesmu albumi kopumā. Protams, arī taustāmās blīvplates (CD) veikalos pašmāju melomāns turpina pirkt un arī paši mūziķi turpina šos tvartus (bieži vien minimālajā 300-500 CD tirāžā) ražot.

Šogad pašmāju mūziķi saražojuši ne mazums lielisku albumu, piedāvājam 10 interesantākos, pēc iespējas žanriski atšķirīgus un vērtīgākos no tiem.

Taču pirms tam neliels vispārilustrējošs pārskats par 2007. gada būtiskākajiem izdevumiem:

Ja hiphopa mūzikas lauciņā 2006. gads bija īpaši ražīgs, tad šogad diemžēl par jauniem albumiem parūpējušies tikai Rolexus (dažādu apsvērumu dēļ šis disks tika izdots nelielā tirāžā, ziņo «hiphopz.lv») un Āķis.

Tautas mūzikas popularizēšanā līdera vietu nostiprinājusi mūzikas izdevniecība «Lauska» - šogad klajā nākuši folkloras kopu Saucējas, Lāns, Vilcenes, Dievsētas ļaužu, izlase «Sviests 2», latviešu dūdu un bungu grupas Auļi un, protams, dziesminieka Imanta Dakša divi albumi «Mežs ieiet sevī» un «Vēl nedzimušas reliģijas templī». Citviet savus ierakstus izdevuši Vilki un Savieši.

Vairāki mākslinieki, īpaši elektroniskās mūzikas laukā, savu mūziku publicējuši internetā (Cliche «Galaktiskās skumjas» u.c.), taču viens patīkams pārsteigums šogad manās rokās nonācis arī taustāmā formātā - elektroniskās mūzikas izlase «Electronica LaTVIA 2008», kurā iekļauti teju visi būtiskākie elektroniskās mūzikas darboņi Latvijā (ne visi, protams).

Visbagātāk pārstāvētais žanrs CD formātā šogad ir roks (nevis pop, hiphop) - 2006. gada pašās beigās savu pirmo disku divdesmit (!) gadu ilgajā pastāvēšanas vēsturē izdevusi Rūsa, jaunu plati sarūpējis Jānis Boļšaks un smagie Sanctimony, Dzelzs vilks, arī grandžmūzikas veterāni Gelousy un eklektiskā roka pārstāvji Ex animā izdevuši jaunus diskus. Ierakstu kompānijas «Aghast Records» paspārnē savu debijas plati «Statical» izdevuši Preternatural, pirmo pašmāju grindcore ierakstu sarūpējuši uz māju sienām savu nosaukumu zīmēt mīlošie Trauma moralis, jāmin arī SuperHuman debijas dubultdisks.

Taču augstvērtīgākos rokmūzikas ierakstus šogad mums dāvājuši Baložu pilni pagalmi, Pienvedēja piedzīvojumi, Tumors un Inokentijs Mārpls. Pagaidām tikai ar mazajām platītēm jeb EP sevi pieteikuši Tesa (izskatās, esmu palaidis garām pilno albumu «Nekad», tiesa, mūzikas veikalā «Upe» to diemžēl neatradu - aut.) un Dun Dun.

Dun Dun EP, TVNET prāt, vispār ir šā gada spēcīgākais pašmāju ieraksts (ar nepacietību gaidām pilno CD!).

Līdz ar latgaliešu pop un rokmūzikas izlases izdošanu un divu populārāko ansambļu Borowa MC («Plastilīna pasaule») un Bez PVN jauno disku nākšanas klajā, iespējams, tuvākajā nākotnē varēsim runāt par tuvojošos latgaliešu mūzikas invāziju.

Īpaši priecīgi šogad noteikti ir bērni - izdoti vairāki pasaku un bērnu dziesmu albumi - «Knīpas un knauķi» sarūpējuši jaunu disku, pasaku lādes sērijas ietvaros klajā nākušas pasakas «Brēmenes muzikanti», «Doktors Aikāsāp», «Pifa piedzīvojumi», «Makss un Morics» u.c.

Poproka mūzikas nišu šogad aizpildījuši Gain Fast, re:public, H2O, Detlef Zoo, Hospitāļu iela, STandART (divi pēdējie gan ne gluži šim plauktiņam piederīgi) un Double Faced Eels, arī tādi ārpus noteikta žanra esošie kā Melo-M («Singalongs») un Labvēlīgais tips.

Pie dziesminieku tradīcijas sevi pieskaitošie Imants Daksis un Kaspars Dimiters sarūpējuši katrs pa diviem albumiem (Dimiters «Par sunīti un kaķīti» un «Aklā margrieta»), taču muzikāli (uzsveru - muzikāli) tos par mata tiesu pārspējis nedaudz manieriskais, bet neapšaubāmi talantīgais Gorans Gora.

Un visbeidzot - zelta vidusceļu starp šlāgermūziku un popmūziku uz tautas sirdi atradis Andris Ērglis un «Cacao». Pie šā gada popmūzikas izdevumiem jāmin vēl Laura Reinika, Putnu Balles, Jāņa Stībeļa (viņa labākais veikums pagaidām) un Normunda Rutuļa plates.

Par pašmāju akadēmisko (simfonisko, koru u.tml.) mūziku būtu jāveido atsevišķs apskats - to citreiz.

TOP 10 (bez noteiktas secības).

Baložu pilni pagalmi «Esi sveiks»

Martinez Gonzalez «Dakstiņš»

Pienvedēja Piedzīvojumi «Rīga ir gatava»

Tumors «Ideoti»

Saucējas «Saucējas»

Inokentijs Mārpls «Ķeras pie sirds»

Hospitāļu iela «Pūķis»

Goran Gora «JetLag»

Jānis Stībelis «Glāze piena»

Dzelzs Vilks «Sārtā rītausma»

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu