Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Seši priekšnieka tipi jeb Neiecietīgie bosi

Foto: Ilustrējis: R.Kreituss

«Gudrs priekšnieks ir likteņa dāvana» — tā runā lielākie darbaholiķi pasaulē — japāņi.

«Darbs ir mīļāks, ja priekšnieks labs,» piebilst pedantiskie vācieši. Un arī pie mums, kam «darbs nav zaķis», jau sen ir aptverts, ka no laba priekšnieka daudz kas ir atkarīgs…

Tomēr, kā liecina dažādi statistikas dati, tikai 10% lielo uzņēmumu darbinieku ir apmierināti ar savu vadību. Pārējiem 90 nekas cits neatliek, kā pierast, «pierīvēties» un izpatikt «mīļajam» šefam vai… rakstīt atlūgumu. Un pagaidām, kamēr vēl ir tā, ka «priekšniekus neizvēlamies», neapmierinātajiem «apakšniekiem» talkā nāk visu varošie un visur esošie psihologi, kas krustu šķērsu izpētījuši vadības spēju iedzīvoties kolektīvā. Šie paši psihologi ir izcēluši atsevišķus priekšnieku tipus, lai dažādu organizāciju un uzņēmumu darbinieki spētu nekļūdīgi noskaidrot, kā ar viņiem cīnīties, t. i., mierīgi līdzāspastāvēt.

1. tips. Despots

Autoritatīvs, nežēlīgs, pārspīlēti stingrs. Pieprasa bezierunu paklausību un dzelzs disciplīnu. Pirms ieiešanas viņa kabinetā darbinieki sagatavo sirdszāles vai piesauc visus iespējamos dievus. Despotam ir šoferis, kam nemitīgi jābūt ierindā — gadījumam, ja kaut kur jāsteidzas. Despots ir neizvēlīgs savos izteikumos, un, ja viņu izved no pacietības (un tas notiek vismaz 30 reižu dienā), despots auro vai rupji lamājas, tā iedzenot stūrī visus padotos. Šis priekšnieks ar baudu komentē darbinieku grēciņus lielās sanāksmēs, nepatur pie sevis indīgas un aizvainojošas piezīmes. Despota uzslava par labu darbu līdzinās Nobela prēmijas saņemšanai. Šis priekšnieka tips amatu ieņem ilgāk par saviem priekštečiem — visticamāk, ka ar viņa «sīkajiem izlēcieniem» cīnīties neizlemj arī augstāka ranga priekšnieki.

Kā sadzīvot un ko darīt?

Šāds priekšnieks ir absolūti nepiemērots «rafinētiem» inteliģentiem, kam priekšnieka balss paaugstināšanās par pustoni ir vienlīdzīga nāves spriedumam. Šādiem padotajiem ir divi varianti: pildīt savus pienākumus nevainojami, neizsaucot uz sevi «uguni», vai iemācīties abstrahēties — saņemot no priekšnieka kārtējo «dopinga devu», ieiet nirvānā, domās atkārtojot: «Om-m-m-m-m…» vai, dziļdomīgi aplūkojot savus apavus, palaikam pamāt ar galvu, atkārtojot pie sevis: «Jā, jā, es saprotu… Jums taisnība.» Pēc 4–5 minūtēm šefs būs «nolaidis tvaiku» un, iespējams, pat nemaz neizteiks rājienu.

2. tips. Patriarhs

Viņš ir cieši pārliecināts, ka vislabāk par citiem zina, kas uzņēmumam vajadzīgs. No padotajiem gaida izpratni un atbalstu viņa izteiktajām idejām. Patriarhs rada ilūziju par demokrātiju, uzklausa padoto viedokli, tomēr vienmēr rīkojas pēc saviem ieskatiem. Patīk runāt un var stundām ilgi aizkavēt padoto, kas pie viņa iegriezies tikai uz minūtīti — «pēc paraksta». Patriarhs parasti nedod padotajiem iemeslu apspriest viņa privāto dzīvi, viņš mērķtiecīgi veido nevainojama vadītāja tēlu — nesmēķē, nelieto alkoholu un neļauj sevi pieķert morāles normām neatbilstošās situācijās. Neraugoties uz zināmu nūģa veidolu, šādu priekšnieku padotie parasti ciena par viņa kompetenci un rūpēm. Kā likums — viņš zina par savu padoto problēmām un piedalās to risināšanā un lēmumu pieņemšanā.

Kā sadzīvot un ko darīt?

Šis ir «visērtākais» priekšnieka tips, ar ko ir viegli kontaktēties. Patriarham patīk, ja pie viņa ierodas pēc padoma, respektē viņa pieredzi un profesionalitāti. Ieinteresēti noklausies 2–3 vairāku stundu monologus šefa izpildījumā un vari jau sevi uzskatīt par viņam tuvu darbinieku (tikai neiedomājies monologa laikā žāvāties vai skatīties pulkstenī!). Tu droši drīksti izteikt savas domas un piedāvāt ģeniālas idejas, tomēr pārāk nepaļaujies uz to, ka tās tiks realizētas. Patriarham parasti jau ir sagatavoti 10 citi piedāvājumi pret vienu tavējo. Tādēļ labāk samierinies ar paklausīga skolēna lomu, kas vienmēr ir gatavs apspriest ar priekšnieku visu — sākot ar globālām cilvēces problēmām un beidzot ar automašīnas remontu.

3. tips. Vientuļais cīnītājs

Ar šo priekšnieka tipu saskarsies tikai «speciālie aģenti» un augstāki priekšnieki. Vientuļā cīnītāja lozungs ir — «nepiederošiem ieeja aizliegta». Viņa kabinets ir cietoksnis, kurā var iekļūt, tikai apvārdojot niknu sekretāri. Vientuļais cīnītājs neatbild uz nepazīstamiem mobilā telefona zvaniem, sazvanīt viņu birojā ir tikpat sarežģīti, cik sarunāt tikšanos. Šis priekšnieks necieš, ja viņu traucē ar sīkumiem un izjauc viņa kabineta mieru. Visus rīkojumus un norādījumus cīnītājs izplata rakstveidā un kolektīva apspriedes rīko tikai ekstrēmās situācijās.

Kā sadzīvot un ko darīt?

Visvienkāršākais — strādāt normālā režīmā un neuztraukties, ka priekšnieku kādu laiku nevar «dabūt rokā». Ja tev tik tiešām ir kas vajadzīgs no bosa, zini, visefektīvāk darbosies «caur sekretāri» nodoti rakstveida lūgumi vai iesniegumi. Vientuļais cīnītājs izlasa visus iesniegumus, un, visticamāk, šādi tu atbildi dabūsi daudz ātrāk nekā sarunāsi pie viņa audienci.

4. tips. Dzelzs lēdija

Margarētas Tečeres un Madlēnas Olbraitas krustojums. Šāda priekšniece pārspēj desmit vīriešu kārtas šefus. Dzelzs lēdija ir auksta, pašpārliecināta un enerģiska. Viņa pilnībā pārvalda intrigu un pazemošanas mākslu. Padotos izsauc «pa vienam» un no katra mēģina izsūkt maksimālo informāciju par darbiniekiem. Dzelzs lēdija prasmīgi ietekmē psihi, veidojot «aģentu tīklu», veicinot aprunāšanu un nosūdzēšanu. Diskusijas viņa uzskata par laika šķiešanu, apspriedēs mēdz pārtraukt runātāju pusvārdā, autoritatīvi uzņemoties «smago lēmuma pieņemšanu». No padotajiem sagaida absolūtu pakļaušanos un precīzu darba pienākumu veikšanu. Tie, kas nav attaisnojuši viņas cerības, bez ierunām tiek atlaisti.

Kā sadzīvot un ko darīt?

Ir tikai viena pieeja — tava profesionalitāte un spēja aizstāvēt savu viedokli. Runā ar priekšnieci droši un pārliecināti, atklāti protestē, ja viņai nav taisnība. Ja padotais izjūt «nāves bailes», sarkst, bālē un stostās — lēdija viņu uztver kā medījumu un pie pirmās izdevības atlaiž vai lūdz aiziet «pēc paša vēlēšanās».

5. tips. Vecākā māsa

Sievišķīgs vadības stils. Šī priekšniece dievina diskusijas un komandas darbu — viņa ap sevi veido līdzīgi domājošo, «visu varošo kūniņu». No padotajiem viņa gaida pilnu atdevi darbam, sanāksmēs mēģina «izvilkt» pēc iespējas vairāk noderīgu ideju — turklāt pati tās ģenerē, paļaujoties uz savu intuīciju. Parasti viņai ir asa mēle un prāts — profesionāli «atklāj» sliktus darbiniekus. Reizēm, pārāk paļaujoties uz savu sievietes loģiku, pati nonāk sprukās. «Vecākās māsas» tipa priekšnieces nav ļaunatminīgas, tomēr, neraugoties uz lojalitāti, nepiedod rupjas kļūdas. Šādu priekšnieci ciena gan vīrieši, ar ko viņas apspriež iemīļoto sporta komandu veiksmes un fiasko, gan sievietes, ar ko viņa runā par kosmētikas novitātēm.

Kā sadzīvot un ko darīt?

Parasti ar šādu priekšnieci nerodas lielas problēmas. Viņa pati prasmīgi nogludina visus asumus un neļauj attīstīties konfliktiem. Taču, ja liksi viņai šaubīties par tavu profesionalitāti, tavs darbs nemitīgi tiks kontrolēts. Vislabākā pieeja — nelīst ārā no ādas un necensties darīt vairāk, kā tiek prasīts. Galvenais ir godprātīgi pildīt savu darbu, ievērojot noteiktos termiņus.

6. tips. Diletants

Ja šis priekšnieks mēģinātu savu krēslu iegūt, uzvarot amatu konkursā, viņa CV atrastos mapītē «atteikt». Diemžēl diletanti savu amatu iegūst, pateicoties labiem sakariem un spēcīgai «aizmugurei», tāpēc priekšnieka vājās puses un nekompetentie lēmumi jāuzskata par sabiedrības priekšrocību. Iegūstot valdes vēlību, diletants nekavējoties mēģina maskēties un slēpties «stingrības un lietišķuma aurā». Paralēli tam ātri mostas «pelēkie kardināli», kas ap sevi pulcina «revolucionārus», kuri ir gatavi gāzt diletantu no troņa. Tomēr arī boss nav vakarējais un mēģina celt savu prestižu, izmantojot zinošāku darbinieku kompetenci, turklāt, pakāpeniski atbrīvojoties no dumpiniekiem, veic kadru maiņu.

Kā sadzīvot un ko darīt?

Sadarbība ar diletantu nav piemērota cilvēkiem ar vājiem nerviem. Šodien viņš tevi apber ar uzslavām un komplimentiem, bet rīt parādīs durvis, jo uzskatīs, ka uz tava fona viņš izskatās pēc pilnīga idiota. Šis priekšnieks ir neprognozējams, turklāt bīstams. Tomēr, ja spēsi pierādīt saviem kolēģiem un augstākajai vadībai, ka tiksi galā ar šefa pienākumiem, turklāt daudz labāk nekā viņš, tad ir lielas izredzes spert soli uz augšu pa karjeras kāpnēm un «gāzt» nekompetento priekšnieku, kas spēj iznīcināt pat vispelnošāko un vispareizāk veidoto uzņēmumu.

P. S. Bez iepriekš minētajiem sešiem priekšnieku tipiem eksistē vēl kāds ārkārtīgi rets paveids, kas būtu jāiekļauj Sarkanajā grāmatā, — ideālais priekšnieks, ko ir sastapuši pavisam nedaudzi darbinieki.

0 Komentāri