Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā ir ar laulāto kopmantu?

Foto: AFI

Jautājums: Kopā ar vīru bijām īrnieki trīsistabu dzīvoklī Rīgas centrā.

Mums piedzima arī divi bērni. Dzīvokli privatizējām uz vīra vārda. Privatizācijā tika ieguldīti gan mani, gan abu bērnu, gan mana tēva, gan vīra sertifikāti. Tagad nedzīvojam kopā jau piecus gadus, kaut oficiāli šķīrušies neesam. Vīram ir jauna ģimene. Mūsu dzīvokli viņš vēlas izīrēt, bet pēc tam, iespējams, pārdot. Viņš uzskata, ka dzīvoklis ir privatizēts uz viņa vārda, tāpēc ne man, ne maniem bērniem nekas nepienākas. Vai tā ir?

Atbild jurists Rolands Krauze:

Saskaņā ar likuma «Par dzīvokļa īpašumu» 6. pantu dzīvokļa īpašnieks ir fiziska persona, kas likumīgi ieguvusi dzīvokļa īpašumu daudzdzīvokļu mājā un reģistrējusi īpašumu zemesgrāmatā. Dzīvokļa īpašnieks var rīkoties ar viņam piederošo dzīvokli pēc saviem ieskatiem.

Tajā pašā laikā likuma «Par dzīvokļa īpašumu» 22. panta otrā daļa paredz, ka privatizētā dzīvokļa īpašnieka laulātais var prasīt, lai privatizēto dzīvokli atzīst par laulāto kopmantu, ja laulātais saskaņā ar Civillikuma 89. panta 2. daļu ar saviem līdzekļiem (sertifikātiem) piedalījies dzīvokļa privatizācijā. Ja privatizētais dzīvoklis ir atzīts par laulāto kopmantu, tad rīcība ar dzīvokli notiek, laulātiem par to vienojoties. Ja dzīvokļa privatizācijā piedalījušies citi ģimenes locekļi, tad tas nav pamats, lai viņiem atzītu īpašuma daļu uz privatizēto dzīvokli, kā arī viņi nevar ietekmēt dzīvokļa īpašnieka gribu rīkoties ar dzīvokli.

Ja dzīvokļa īpašnieks brīvprātīgi piekrīt, laulātā daļa dzīvokļa īpašumā nosakāma un nostiprināma saskaņā ar Zemesgrāmatu likuma 16. panta 1. punkta a) apakšpunktu un tas ierakstāms zemesgrāmatas nodalījuma 2. daļas pirmajā iedaļā. Ja dzīvokļa īpašnieks laulātā prasību neatzīst, strīds izskatāms tiesas kārtībā.

0 Komentāri