Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«National Geographic» novembra numurā latviešu valodā: vētru mednieka pēdējās piezīmes

  • Raksts
  • Foto
Foto: Publicitātes foto

Kamēr vētru sezona Latvijā un dažviet citur Eiropā vēl tikai aktualizējas, tikmēr daudzviet citur pasaulē tās ir kā regulāri ciemiņi ikdienas gaitās. Šo vareno dabas stihiju palīdzēt izprast var rūpīgi novērojumi un gadu gaitā uzkrātā pieredze saskarsmē ar to. Tas, protams, ir sarežģīti un bīstami, kā to pierāda arī slavenā vētru mednieka Tima Samarasa liktenis, kas zinātnes un pārējās pasaules drošības uzlabošanas vārdā tika ziedots.

Bija 2013. gada 31. maijs. «Ak kungs! Būs pamatīga vētra,» pie sevis noteica Tims Samarass (Tim Samaras), atrodoties Elrīno, Oklahomas štatā, ASV. Zinātnieks, kurš vairāk kā 20 gadus novērojis un pētījis šo dabas stihiju, atradās kārtējās no savām tik ierastajām medībām. Diemžēl tās gan tik ierasti nebeidzās…

Pēc tā vakara notikumiem izdzīvojušie kolēģi sev uzdeva jautājumu: ja tas bija noticis ar Timu, vai viņus nevarēja piemeklēt tāds pats liktenis? Ikviens zināja atbildi. Taču neviens nesolījās mest mieru vētru medībām. Tas viss tiek darīts zinātnes un pasaules drošības attīstības vārdā un lielākais atalgojums ir veikto rīcību sniegtais labums. Atzinība vienmēr paliek otrajā plānā. Tieši tāpēc, godinot zinātnieku, «National Geographic» novembra numurā ir publicētas Tima Samarasa pēdējās vētras medību atspoguļojums.

Arī «National Geographic» latviešu valodas izdevuma galvenajai redaktorei, dzīvojot un izglītojoties ASV, ir pieredze ar šīm nevaldāmajām dabas stihijām. Iespaidos dalās Linda Liepiņa: «Raksts par Timu Samarasu man bija īpašs, jo tā gatavošanas laikā uzplaiksnīja arī manas atmiņas par viesuļvētru «Čārlijs», kuru 2004. gadā piedzīvoju Floridā, ASV. Ņemot vērā, ka ir vietas, kur daba savu postošo spēku rāda gadu no gada, ir tiešām apbrīnojama iedzīvotāju spēja sadzīvot ar to. Pateicoties tādiem drosmīgiem zinātniekiem un pētniekiem kā Tims Samarass – neskaitāmas dzīvības ir glābtas. Pateicoties žurnālam «National Geographic» – mēs par tām varam lasīt latviešu valodā un just līdzi.»

Vēl novembra numurā lasiet par Norvēģijas vairāk kā simt tūkstošu kilometru garo fjordu, līču un salu roboto daiļo un mežonīgo krasta līniju; karu Nigērijā; atgriešanos paradīzē – Kimbes līča rifos – un cīņu par zāļu radīšanu pret vīrusiem!

Atver logu – ielaid pasauli!

0 Komentāri