Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par valsts valodas un svešvalodu lietojumu augstskolās

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija vakar pirms trešā lasījuma, apspriežot grozījumus Izglītības likumā, vienojās tajā ietvert normu, kas regulē valsts valodas un svešvalodas lietojumu valsts augstskolās.

Komisijas deputātu atbalstītā likuma norma nosaka: valsts dibinātas augstskolas studiju programmas īsteno valsts valodā. Svešvalodu lietošana iespējama tikai atsevišķos gadījumos.

Attiecīga likuma norma jau iekļauta Augstskolu likumā. Ņemot vērā, ka Izglītības likums ir būtiskākais nozari regulējošais likums, deputāti atbalstīja arī šā likuma papildināšanu ar valodas prasībām augstākajai izglītībai.

Komisijas atbalstītais priekšlikums paredz, ka Eiropas Savienības oficiālajās valodās var īstenot studiju programmas, kuras Latvijā apgūst ārvalstu studējošie, kā arī studiju programmas, kas tiek īstenotas starptautiskas sadarbības ietvaros. Ja studijas Latvijā būs ilgākas par sešiem mēnešiem vai pārsniegs 20 kredītpunktus, ārvalstu studentam būs jāapgūst arī valsts valoda. Svešvalodā varēs īstenot ne vairāk par piekto daļu no studiju programmas. Izņēmums būs valodu un kultūras studijas un valodu programmas.

Tāpat, strādājot pie izmaiņām Izglītības likumā, deputāti diskutēja par priekšlikumu vidējās izglītības apguvi noteikt kā obligātu. Pamatojot šo priekšlikumu, deputāts Kārlis Šadurskis (PS) skaidroja, ka obligāta vidējā izglītība noteikta daudzās attīstītajās valstīs un tas vairo šo valstu ekonomisko potenciālu. Arī vairāki komisijas deputāti pauda atbalstu šādai iecerei, vienlaikus norādot, ka tādā gadījumā būtu jānosaka vairāku gadu pārejas periods.

Patlaban Izglītības likums nosaka: obligāta ir pamatizglītības iegūšana vai pamatizglītības iegūšanas turpināšana līdz 18 gadu vecumam.

Komisijas priekšsēdētājs Jānis Strazdiņš rezumēja, ka, pirms lemt par priekšlikumu, tiks noskaidrots izglītības un zinātnes ministres Tatjanas Koķes viedoklis.

0 Komentāri