Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas personvārdu tops: 100 populārākie meiteņu un zēnu vārdi 100 gados Vidzemē

Foto: Sintija Zandersone/LETA

Tuvojoties Latvijas valsts simtgadei, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) izpētījusi vārdu popularitāti kopš 1918. gada, izmantojot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) datus par atbilstošajā gadā dzimušo vārdiem. Šāds interaktīvs rīks - 100 populārākie personvārdi 100 gados - ir kopēja CSP un PMLP dāvana Latvijas valsts simtgadē.

Jānis, Pēteris, Kārlis, Arnolds, Arvīds, Edgars, Gunārs, Imants un Uldis, tāpat kā Velta, Anna, Elza, Milda, Marta, Aina, Ausma, Inta un Ilga ir personvārdi, kuri bijuši ļoti populāri vidzemniekiem pirmās brīvvalsts laikā. No tiem joprojām populāri Vidzemē ir Kārlis, Edgars un Pēteris, Marta, Anna un Elza.

Vīriešu vārdu topa 1. vietā 100 gadu laikā Vidzemē ir bijuši četri vārdi: Jānis, Ralfs, Markuss un Roberts. Ralfa un Markusa popularitāte sākusies pēc 1995. gada, bet vārds Roberts ieņēmis augstu vietu arī 20. un 30. gados. Visilgstošākā un stabilākā Vidzemē ir Jāņa popularitāte, no 1918. līdz pat 2000. gadam ieņemot pirmo vietu. Ap 2000. gadu tas noslīdēja līdz 5. vietai, toties pēdējā piecgadē Jānis Vidzemē līderpozīcijas atguvis - otrajā vietā aiz Roberta Vidzemes populārāko zēnu vārdu topā.

Kopš 1918. gada Vidzemes populārāko vārdu topu nav pametuši: Jānis, Kārlis, Artūrs, Mārtiņš, Oskars, Pēteris, Edgars un Aleksandrs. Savukārt šobrīd Vidzemē topa simtnieka vārdiem Alberts, Eduards, Bruno, Haralds, Jēkabs, Emīls, Rihards, Valters un Reinis visiem kopīgs ir tas, ka to popularitāte ir atgriezusies pēc vairākām paaudzēm.

Vārdu Alberts, Eduards, Bruno, Haralds, Jēkabs, Emīls, Rihards, Valters un Reinis popularitāte Vidzemē kopš 1918. gada (vieta topā no 1. līdz 100.)

60. un 70. gados populārākie zēnu vārdi Vidzemē bija: Jānis, Aivars, Juris, Andris, Ivars, Aigars, Māris un Normunds.

Sieviešu vārdu dažādība ir lielāka, tāpēc topa 1. vietā 100 gados Vidzemē ir bijuši daudzi vārdi: Velta, Aina, Vija, Dzintra, Anita, Inese, Inga, Līga, Kristīne, Laura, Samanta, Evelīna un Marta. Teju katrā piecgadē ir bijis savs populārākais sieviešu vārds. Izņēmums ir Inga, kas noturējusies Vidzemes topa 1. vietā no 1970. gada līdz 1980. gadam.

Šobrīd populāri mazo vidzemnieču vārdi Marta, Elza, Alise un Emīlija bijuši modē arī 20. un 30. gados. Interesanti, ka vārds Sofija, kas pēdējos gados Latvijā ir topa 1.vietā, bet Vidzemē - 13.vietā, 20. un 30. gados nemaz nav bijis vidzemnieku iecienīts vārds. Tai laikā Sofija bija ļoti populārs vārds Latgalē, bet ne citos Latvijas reģionos. Savukārt šobrīd ļoti populārais vārds Dārta bijis sens un izplatīts latviešu vārds vēl pirms Latvijas valsts dibināšanas.

Tagad vārdus savām meitām Vidzemē visbiežāk dod māmiņas, kuru vārds ir Inga, Ilze, Iveta, Inese, Dace, Kristīne, Līga, Sandra, Sanita un Ieva, tāpēc šie vārdi šobrīd nav pašu populārāko skaitā. Tomēr Līga, Kristīne un Ieva vēl joprojām ir populārāko simtniekā, lai arī ne topa augšgalā.

Vārdu Inga, Ilze, Iveta, Inese, Dace, Kristīne, Līga, Sandra, Sanita un Ieva popularitāte Vidzemē kopš 1918. gada (vieta topā no 1. līdz 100.)

šeit

0 Komentāri