Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vecāki par bērnudārzu Rīgā no marta maksās dubultā

Foto: Apollo

Rīgas Domes budžeta projekts paredz, ka vecākiem par Rīgas bērnudārzu pakalpojumiem no marta būs jāmaksā dubultā, aģentūra LETA uzzināja Rīgas pašvaldībā.

Kā pastāstīja Rīgas Domes deputāte Baiba Brigmane (JL), līdz šim vecāki par bērniem, kuri apmeklē bērnudārzu, maksā par ēdināšanu no 25 līdz 30 latiem par mēnesi, bet šā gada budžeta projekts paredz, ka no marta vecākiem būs jāmaksā 25 lati klāt ēdināšanas naudai, lai līdzfinansētu bērnudārzu.

No vecāku piemaksām par bērnudārzu plānots iekasēt 4 007 584 latus, kurus plānots tērēt, lai segtu pirmsskolas izglītības programmas izmaksas, arī izglītības iestāžu nodrošināšanu ar mācību līdzekļiem, saimnieciskajiem un citiem nepieciešamajiem izdevumiem.

Rīgas Domes Izglītības, jaunatnes un sporta lietu departamenta direktors Guntis Helmanis uzsvēra, ka dubultā maksa par bērnudārzu nevarēs stāties spēkā, kamēr Saeima nemainīs Izglītības likumu, kas neļauj pieprasīt no vecākiem šādu papildu maksājumu.

Vispārējās izglītības likumā nav noteikts vecums, no kura sākama pirmsskolas izglītības apguve. No minētajām tiesību normām arī secināms, ka pirmsskolas izglītības iestādes apmeklēšana bērniem līdz pieciem gadiem ir brīvprātīga, bet piecus sešus gadus veciem bērniem ieviesta obligātā sagatavošana skolai.

Tātad pašvaldības obligāts pienākums nodrošināt bērnu ar pirmsskolas izglītību ir tikai tiktāl, cik tas attiecas uz piecus sešus gadus vecu bērnu obligāto sagatavošanu pamatizglītības apguvei. Tā kā bērnu izglītošana līdz piecu gadu vecumam nav obligāta, pašvaldībai jāparedz tiesības vecākiem, kuru bērni saņem pirmsskolas izglītības pakalpojumu līdz pieciem gadiem, noteikt līdzfinansēšanas pienākumu, daļēji sedzot sava bērna uzturēšanas izmaksas.

Kā ziņots, vakar 22. janvārī Izglītības, jaunatnes lietu un sporta komitejas sēdē deputāti diskutēja par Izglītības, jaunatnes un sporta departamenta precizētā budžeta projektu.

Deputāti vienojās, ka šā gada budžeta projektā finansējums piemaksām skolotājiem paredzēts tikai sešiem mēnešiem, atbalstu guva arī priekšlikums turpināt 50 latu pabalstu maksāšanu vecākiem, kuru bērniem nav atradusies vieta pašvaldības bērnudārzā.

Domnieku atbalstu neguva JL priekšlikums budžetā tomēr turpināt no pašvaldības budžeta līdzfinansēt privātos bērnudārzus, tādējādi kaut daļēji risinot aktuālo vietu trūkumu bērnudārzos. Atbalstu neguva arī JL priekšlikums turpināt brīvpusdienu programmu 1. klašu skolēniem visa gada garumā — komitejas deputātu vairākums atbalstīja priekšlikumu pašvaldības finansējumu paredzēt tikai uz pusgadu.

«Šādi sabalansētam Izglītības, jaunatnes un sporta departamenta budžetam ir daudz reālākas iespējas tikt pieņemtam. Arguments, ka pašvaldībai obligāti jāplāno budžets gada griezumā, nav leģitīms, jo valdība pati šobrīd spēj prognozēt tikai nākamos astoņus mēnešus, līdz ar to arī pašvaldība nevar un tai nav jāuzņemas šāda atbildība. Vienmēr var veikt budžeta grozījumus,» iepriekš uzsvēra Rīgas vicemērs Almers Ludviks (LPP/LC).

Turpretī deputāte Brigmane kategoriski bija pret šādu iespēju, ka skolotāju piemaksas varētu maksāt tikai sešus mēnešus. Tomēr Brigmanes priekšlikums, ka šā gada budžetā būtu jāparedz piemaksas skolotājiem visa gada garumā, domnieku atbalstu neguva.

LETA jau ziņoja, ka atbilstoši Rīgas Domes Budžeta komisijas 17. decembra lēmumam par 2009. gada budžeta projekta sagatavošanas grafiku šā gada Domes budžetu plānots pieņemt Rīgas Domes sēdē 24. februārī.

0 Komentāri