Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mazuļa ēdienkarte

Foto: LU Preses centrs

Uztura speciālisti nenogurstoši atkārto, ka augoša bērna ēdienkartē putrai ir nozīmīga loma.

Tomēr bērnu veselība liecina, ka vēl aizvien daudzi bērni brokastīs putru ēd visai reti. Ārste Irēna Putniņa uzskata, ka šīs problēmas pamatā ir divi iemesli, — pirmkārt, vecāki padodas jau pēc pirmajiem mēģinājumiem pieradināt mazuli pie šā ēdiena, otrkārt, kad mazulis jau paaudzies, rīta steigā izvēlas ātrāk pagatavojamu ēdienu, piemēram, sviestmaizes. — Jau sākot no pirmā dzīves gada otrās puses, — teic ārste, — bērns jāsāk radināt pie cietāka ēdiena, piemēram, putrām. Mūsdienās netrūkst bērniem piemērotu produktu, kuri satur visas mazuļa augšanai un attīstībai nepieciešamās vielas un vitamīnus, turklāt tādā formā, lai neizraisītu kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumus un mazinātu alerģiju risku. Ārste uzsver, ka pirmajā reizē, kad mazulim piedāvā putru vai biezeni, nav jābrīnās, ja bērns to izspļauj. Lai pieradināšana pie putras būtu veiksmīga, mazulim vēlams piedāvāt, piemēram, putru ar augļu garšu, jo tā būs nedaudz salda. Var izvēlēties arī dārzeņu vai augļu biezeni, kas sagatavots atbilstoši mazuļa vecumam.
Vienai ēdienreizei nepieciešamo ēdiena daudzumu nedrīkst mazulim dot tieši no burciņas, lai pārējais burciņas saturs nesaskartos ar siekalām, kas paliek pie karotītes. Tātad attiecīgais ēdiena daudzums jāizņem no burciņas. Burciņa rūpīgi jānoslēdz ar vāciņu un jāuzglabā ledusskapī tik ilgi, cik to norādījis ražotājs. Tātad labāk pirmajai reizei izvēlēties kādu no gatavajām biezputrām, kuras pagatavošanai nepieciešams pievienot tikai ūdeni. Tās var pagatavot tieši tik daudz, cik nepieciešams vienai ēdienreizei, un nebūs jāuztraucas, ja pirmajā reizē mazulis atteiksies no jaunā ēdiena. — Radinot mazuli pie jaunā ēdiena, — skaidro ārste, — viņš drīz vien iemācīsies to ēst. Taču ne mazāk svarīgi turpināt putru ēšanas tradīciju arī tad, kad bērns jau ies bērnudārzā un skolā. Sākot radināt mazuli pie cietāka uztura, lieti noderēs jaunās dārzeņu biezputras, kuru gatavošanā izmantotas īpaši apstrādātu kartupeļu pārslas, pievienoti āboli, burkāni vai dārzeņi. Tās ļaus pieradināt bērnu ne vien pie putras, bet arī dārzeņu ēšanas. Sākot tagad piedāvāt bērnam dārzeņu biezputras, līdz brīdim, kad kļūs pieejami jaunie kartupeļi un burkāni, mazulis jau būs gatavs ēst mammas gatavotu dārzeņu biezeni.

0 Komentāri