Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jā vai nē māneklītim?

Foto: <a target="_blank" href="http://www.flickr.com/people/drakelelane/">drake lelane</a>, <a target="_blank" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/">CC BY-NC 2.0</a>

Daudzām jaunajām māmiņām ir radušies jautājumi par māneklīšiem jeb knupīšiem. Vai mazulim māneklīti piedāvāt? Kādu izvēlēties un vai tas ir normāli, ja bērns visu dienu pavada ar mānekli mutē? Kad sākt atradināt? Skaidrību šajos jautājumos palīdzēs rast pediatre un neonataloģe Sarma Gaveika.

Jau no dzimšanas mazulim ir izteikts zīšanas reflekss. Lai šis reflekss pilnvērtīgi attīstītos, mazulis pēc piedzimšanas jāuzliek uz vēdera. Vesels un attīstīts mazulis 30-60 minūšu laikā pats atradīs krūti un sāks zīst. Lai arī zīdīšana ir dabisks process, gan mātei, gan bērnam ir jāapgūst zināmas iemaņas. Kamēr šīs iemaņas nostiprinās, nav ieteicams piedāvāt māneklīti, jo bērns māneklīti zīž citādi, un pirmajās dienās tas var traucēt un izjaukt pareizu krūts zīšanas veidu, kā arī nomākt apetīti. Nav ieteicams piedāvāt māneklīti vecumā no vienas līdz desmit dienām, ideālā gadījumā - nepiedāvāt pirmās četras mazuļa dzīvības nedēļas.

Ne vienmēr bērna raudāšana nozīmē, ka viņš noteikti jānomierina ar zīdīšanu vai ar knupīti. Raudāšana ir viena no bērna pamatvajadzībām, uz kuru jāreaģē, paužot uzmanību un mīlestību. Nav arī ieteicams dot knupīti, lai vienkārši mazuli nodarbinātu. Tādā veidā tiek traucēta saskarsme un sazināšanās ar vecākiem, kā arī iespēja bērnam izteikties emocionālā līmenī.

Kādā vecumā piedāvāt?

 • Līdz trīs mēnešu vecumam ieteicams brīvais krūts barošanas režīms, jo mazulis ļoti labi zina, kad ir izsalcis. Knupītis jādod tikai galējas nepieciešamības gadījumā, ja mazulis ir ļoti nemierīgs un uztraukts.
 • No četru mēnešu vecuma mazulis pats izlems, kad māneklītis nepieciešams. Nevajadzētu atstāt knupīti pieejamu visu dienu, jo caur muti bērnam jāiepazīst arī citi priekšmeti.
 • No sešu mēnešu vecuma zīšanas reflekss sāk mazināties, un mazulis arvien retāk pieprasīs knupīti.
 • Sasniedzot gada vecumu, māneklītis vairs nav ieteicams, jo tas nelabvēlīgi ietekmē sakodiena un valodas attīstību, kā arī novērš uzmanību no apkārtējās pasaules.

Kādos gadījumos ir ieteicams?

 • Ja ir pietiekoša laktācija, pareiza zīdīšana, bet bērns ir viegli uzbudināms un grūti iemieg.
 • Starp ēdienreizēm zīž pirkstu.
 • Zarnu koliku gadījumā knupīša zīšana veicina zarnu darbību un gāzu izdalīšanos.

Kādu māneklīti izvēlēties?

Tā kā zīžot attīstās zods, apakšžoklis un mutes muskulatūra, ieteicams izvēlēties mānekli, kas līdzinās krūtsgala formai, lai kustības būtu līdzīgas kā zīžot krūti. Šāda forma ir mānekļiem un knupjiem ar šķeltu formu. Labas kvalitātes knupis, kurš saplok, kad to saspiež, zobu sakodienu nebojā vai ietekmē minimāli.

Ļaujiet mazulim izvēlēties piemērotāko mānekļa formu:

 • Parastas formas knupīši;
 • Ķiršu formas knupīši;
 • Pilienveida formas knupīši;
 • Ortodontiskas formas knupīši.

Svarīgi neaizmirst par drošību — pārbaudiet, vai mazulis mānekli nevar izjaukt, vai tam ir pareizs mutes izliekums. Pārbaudiet, vai mānekļa krāšņumam izmantotās krāsas nav kaitīgas bērna veselībai.

0 Komentāri