Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Cik daudz naudas mēnesī nepieciešams, lai audzinātu trīs bērnus

Foto: Lauris Nagliņš/LETA

mammamuntetiem.lv

Aptaujā tika uzdots jautājums: «Kādiem, tavuprāt, jābūt ģimenes ienākumiem mēnesī, lai Latvijā atļautos 3 bērnus?». Visvairāk – 33% jeb 575 — respondentu atzīst, ka ģimenes ienākumiem jābūt no 1001 līdz 2000 latiem, bet 28% jeb 486 aptaujāto uzskata, ka viņu ģimenē 3 bērnus varētu audzināt, ja mēnesī kopējie ienākumi būtu no 801 līdz 1000 latiem.

«Pēc aptaujas rezultātiem var secināt, ka Latvijā pāri ģimenes pieaugumu plāno, lai nepakļautu ģimeni nabadzības riskam. Apdomīga un atbildīga rīcība ir apsveicama, tomēr par šā brīža situāciju ir neizsakāmi žēl – lai Latvijas ģimeņu kopējie ienākumi sasniegtu 800 un 1000 latu, ienākumiem būtu vismaz jādubultojas vai jāpaaugstinās pat trīs reizes!» norāda «www.mammamuntetiem.lv» vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2011. gadā vidējie ienākumi uz vienu ģimenes jeb mājsaimniecības locekli bija 213,3 lati. Dati par 2012. gadu vēl nav pieejami, taču lēšams, ka šie cipari krasi neatšķirsies.

15% jeb 272 respondentu pietiktu ar ienākumiem no 601 līdz 800 latiem, 7% jeb 120 aptaujas dalībnieku 3 bērnus atļautos, ja viņu ienākumi mēnesī sasniegtu 401–600 latus. Turpretim 15% jeb 256 iedzīvotāju uzskata: lai audzinātu 3 bērnus, ienākumiem jābūt virs 2000 latu.

Ar salīdzinoši pieticīgākām naudas summām būtu apmierināti daudz mazāk aptaujāto. Tā, piemēram, ar 201–400 latu ienākumiem būtu pietiekami 17 jeb 1% respondentu, bet tikai trīs aptaujas dalībnieki 3 bērnus būtu gatavi audzināt ar ienākumiem līdz 200 latiem mēnesī. Tam, ka ienākumu apjomam nav nozīmes, piekrīt vien 27 jeb 2% aptaujas dalībnieku.

Savu viedokli par aptaujā uzdoto jautājumu joprojām var izteikt «mammamuntetiem.lv» mājaslapā, taču mūsu portāla veidotāju komandu pārsteidza, ka pusotras nedēļas laikā savu atbildi snieguši jau 1756 iedzīvotāji, kas, mūsuprāt, nozīmē vien to, ka pietiekami daudz ģimeņu vēlētos vairāk bērnu, ja vien to atļautu finanses. Šo apliecina arī nesen portālā veiktā aptauja, kurā bija jāatbild uz jautājumu: «Ja tev atļautu finansiālie līdzekļi, vai tu gribētu vismaz trīs bērnus?». Šajā aptaujā piedalījās 827 respondentu, un 80% uz jautājumu atbildēja ar «jā».

«Pēdējā laikā ir veikti daudzi uzlabojumi vecāku pabalstu sistēmā – ievērojami paaugstināts bērnu kopšanas pabalsts, vecāku pabalsts, jūtami tiek risināti bērnu pieskatīšanas jautājumi utt., un tas ir vērtīgi. Tomēr, manuprāt, tās ir aktivitātes, kas veicinās pirmā un otrā bērna ienākšanu ģimenē,» uzskata «www.mammamuntetiem.lv» vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa. «Lai Latvijā palielinātos daudzbērnu ģimeņu skaits, būtiska nozīme demogrāfijas uzlabošanā ir jaunu darba vietu radīšanai, atbalstam mazās uzņēmējdarbības sākšanai, pusslodzes un nepilnas slodzes darba vietu aktualizēšanai, kā arī darba veikšanas iespējām mājās, kas Latvijā ir nepopulāra, tomēr būtu neatsverams atbalsts mazu bērnu vecākiem.»

Lūgta komentēt portāla «mammamuntetiem.lv» veiktās aptaujas rezultātus, arī labklājības ministre Ilze Viņķele pauda prieku, ka vecāki Latvijā vēlas lielas ģimenes. Ministre atgādināja, ka Labklājības ministrija jau veikusi un plāno vēl virkni soļu, lai atbalstītu jaunās ģimenes ar bērniem. Piemēram, daudzbērnu ģimenēm uz pusi samazināts nekustamā īpašuma nodoklis, dubultotas valsts veiktās obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas par vecākiem, kuri kopj bērnu līdz pusotra gada vecumam.

Sagatavojusi Aija Rutka, «mammamuntetiem.lv» redaktore

0 Komentāri