Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā rīkoties suņa uzbrukuma gadījumā

Foto: AFI

Kā liecina statistika, vasaras sezonā strauji pieaug suņu sakosto cilvēku skaits un jo sevišķi cieš bērni, kas brīvlaikā daudz vairāk laika pavada pagalmā un uz ielas.

Arī suņi siltā laikā vairāk klejo apkārt. Tāpēc ikvienam no mums var noderēt speciālistu padomi, kā rīkoties situācijā, kad suns uzbrūk, un kā sevi pasargāt no sakošanas.

Vecākiem vajadzētu bērnus informēt par to, ka no suņiem jāuzmanās un ka dzīvnieks var arī iekost, teic zoopsiholoģe Inga Cerbule. Klaiņojoši suņi bieži ir pabailīgi un par cilvēkiem neinteresējas, taču, ja jautri klaigājošs bērnu bariņš iet garām šādam sunim, nevajadzētu: to kaitināt, izdarīt straujas kustības, braukt tuvu garām sunim ar divriteni, skrituļslidām vai skrituļdēli, saukt klāt, glaudīt un barot. Vislabāk pagaidīt, līdz dzīvnieks aiziet, un tikai tad turpināt ceļu.

Ciemojoties mājās, kur suns atrodas pie ķēdes un bērni rotaļājas turpat līdzās, pieaugušie varētu salikt spilgtas krāsas mietiņus gar zonu, līdz kurai suns var tikt, tā pasargājot bērnus no ieskriešanas suņa teritorijā un varbūt pat sakošanas.

Suņa īpašniekam jāuzņemas atbildība par savu mīluli, un tas nozīmē, ka jākontrolē suns, nevis citi cilvēki, piemēram, lai tie neskrien par ātru, nebrauc tuvu ar riteni, neiet sunim tuvu klāt. Ja suņa īpašnieks pastaigājas pa parku un pretī nāk cilvēki, īpašnieka pienākums ir likt sunim iet sev cieši līdzās pie pavadas vai pat apstāties uz brīdi, lai citi netraucēti varētu paiet garām, uzsver I. Cerbule, piebilstot, ka, pēc Amerikā veiktajiem pētījumiem, 80 procenti suņu, kuri pirmoreiz iekož cilvēkam, ir nekastrēti dzīvnieki vecumā no viena līdz trim gadiem. Tas ir fizisks un garīgs suņa nobriešanas vecums, kad dzīvnieks apzinās un sargā savu teritoriju.

Ja suns tomēr uzbrūk

Iemesli, kāpēc suns uzbrūk un grib iekost, mēdz būt dažādi un atšķirīgi. Latvijas bokseru šķirnes kluba vadītājai Inesei Pablakai ir pieredze arī suņu apmācībā, un viņa cilvēkiem iesaka sekot savai un suņa uzvedībai.

«Tā kā suns reaģē uz kustību un skaņu, jāizvairās no vicināšanās ar rokām, kliegšanas, ieiešanas suņa teritorijā. Nevajadzētu skatīties sunim acīs, labāk kaut kur sānis, izliekoties, ka dzīvnieku nemaz neredzat. Ja suns pieglauž ausis, aizdomīgi skatās un ir apstājies, var līdzēt apstāšanās viņam pretī. Arī suņi pirms cīņas stāv viens otram pretī, bet, ja uzbrukums neseko, viens no viņiem parasti atkāpjas. Ir cerība, ka suns atkāpsies un aizies, ja to neizprovocēs uzbrukumam,» dod padomu I. Pablaka.

I. Cerbule uzsver, ka sargsuņi un suņi, kuri speciāli apmācīti cilvēku aizturēšanā, konflikta situācijā neatkāpsies, bet gan cīnīsies līdz galam. Tāpēc, ja laikus pamanīts aizdomīgs suns, jārīkojas ātri — var mēģināt kaut kur iebēgt, kādā mājā vai pagalmā aiz vārtiem, kaut vai kokā uzkāpt. Tomēr tā var rīkoties tikai tad, ja skaidri zināms, ka varēs paspēt. Ja sunim ir izdevies jau pietuvoties, jāstāv stalti, nekādā gadījumā neliecoties uz leju — tātad nesniegsimies pēc kāda akmens vai koka gabala, kas guļ uz zemes.

Rokas jātur sev klāt krusteniski pie krūtīm, sargājot ievainojamākās vietas — seju un kaklu. Var mēģināt aizsegties ar somu vai divriteni, vai lietussargu, taču jāizvairās no aktīvas sišanas vai speršanas sunim — tas var dzīvnieku saniknot vēl vairāk (sevišķi bīstami ir spert lielam un spēcīgam sunim). Ja suns riedams riņķo apkārt, var lēnām griezties viņam līdzi, jo nereti suns mēģina uzbrukt slepus no mugurpuses, kamēr viņu neredz. Kliegšana šeit arī vairs neko nelīdzēs, ja suns jau būs ieņēmis prātā domu jums uzbrukt. Ja tuvumā redzami cilvēki, tos var saukt palīgā. Kritiskā brīdī var izmantot arī asaru gāzes baloniņu, ja tāds jums ir līdzi.

Ja cilvēks ir sakosts:

- jāizsauc ātrā medicīniskā palīdzība;

- ja suns pieder saimniekam, jānoskaidro, vai suns ir vakcinēts pret trakumsērgu;

- par notikušo jāinformē policija;

- ja suns nevienam nepieder, jāzvana uz dzīvnieku patversmi un jāpaziņo, ka klaiņojošs suns sakodis cilvēku.

Riteņbraucēja pieredze

Rīdziniece Linda jau vairākus gadus ikdienā brauc ar velosipēdu un ne reizi vien ceļā sastapusies ar nelabvēlīgi noskaņotiem suņiem. «Parasti es suni pamanu skrienam vai nu pretī, vai jau līdzās divritenim. Ja redzu, ka suns vēl ir patālu, strauji nobremzēju un liecos pēc kāda akmens — visbiežāk viņš nobīstas, ka metīšu, un klāt nenāk. Vēl suņi mēdz skriet līdzi riteņbraucējam, un esmu novērojusi, ka šajā gadījumā atliek vienkārši ātri braukt prom – pēc laiciņa suns tomēr nogurst un atpaliek.

Savukārt, ja no riteņa jau esat nokāpis un tuvu klāt pieskrējis nikns suns, liekties pēc akmens nevajag nekādā gadījumā, tas ir riskanti, jo varat tikt sakosts. Šādā situācijā es novietoju divriteni starp sevi un suni un stingrā balsī uzbrucēju brīdinu: «Speršu pa purnu!»

Parasti tas iedarbojas — reiz pat Ukrainā, kur suņi nesaprot latviešu valodā izteiktas pavēles, man izdevās izvairīties no uzbrukuma, pielietojot šo taktiku. Pietiek tikai ar draudiem, spert pa īstam man nekad nav nācies, turklāt lielu suni tas varētu tikai izprovocēt uzbrukumam,» stāsta Linda un piebilst, ka jāielāgo būtiska lieta — situācijā, kad ar suni runājat stingri un pavēloši, galvenais ir nebaidīties, tādējādi parādot, kurš te ir noteicējs, jo suns lieliski jūt bailīga cilvēka noskaņojumu un izmanto to.

0 Komentāri