Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Starptautiskais Pianisma Zvaigžņu festivāls tuvojas!

Foto: Publicitātes foto

No 8 . - 15. martam Liepājas Teātrī un Graudu ielas koncertzālē notiks gadskārtējie klaviermūzikas svētki - 17. Starptautiskais Pianisma zvaigžņu festivāls. Biļešu Paradīzes kasēs visā Latvijā no 7. februāra norisinās biļešu tirdzniecība.

Neskatoties uz sarežģīto ekonomisko situāciju Latvijā, ar pozitīvu un gaiši muzikālu noskaņu klausītājus uzrunā Starptautiskais Pianisma zvaigžņu festivāls. Šogad jau septiņpadsmito reizi. Fakts, ka krīzes apstākļos klausītāji nav zaudējuši interesi par festivāla koncertiem, Liepājas Simfoniskajam orķestrim rada prieku noslīpēt katras koncertprogrammas niansi. Nepārspīlējot var teikt, ka šogad pianisma zvaigznājs iemirdzēsies jo spilgti.

Festivāls ielūdzis pazīstamus un pat ļoti pazīstamus māksliniekus. Arī piedāvātā programma radīta, lai atklāsme un pārsteigums mītos ar atkalredzēšanās gavilēm. Šajā sakarā jāpiemin Valērija Afanasjeva atkārtotā uzstāšanās Viena pianista izrādē. Šoreiz ar Roberta Šūmaņa «Kreisleriānu». Bet festivāla klausītājiem labi pazīstamā Lietuvas/Francijas māksliniece Mūza Rubackīte ar gandarījumu atsaukusies aicinājumam piedalīties koncertā «Bēthovens un Mūza», ar kuru faktiski aizsāksies arī maestro Imanta Rešņa benefices koncerti Latvijā. Šajā lielkoncertā, skanēs Bēthovena mūzika un līdzās Liepājas Simfoniskajam orķestrim muzicēs arī japāņu vijolnieks Daisins Kasimoto, lieliskā latviešu čelliste Kristīne Blaumane un VAK Latvija.

Kopumā festivālā ielūgti 12 ārvalstu pianisti. Savukārt uz profesores Milenas Mollovas meistarklasi uzaicināti četri jauni latviešu pianisti, kas uzstāsies atsevišķā koncertā. Pašas pedagoģes sniegumā klausītāji pirmo reizi Latvijā dzirdēs bulgāru nacionālā komponista Krasimira Kjurkčijska Koncertu klavierēm ar orķestri.

Pārsteigumu sagādājis arī komponists Juris Karlsons, speciāli festivālam komponējot Fantāziju klavierēm, stīgu orķestrim un sitaminstrumentiem, kam dots nosaukums «Zvaigžņoto debesu balsis». Šis jaundarbs uzticēts pianistei Elīnai Bērtiņai.

Klausītājiem labi zināmus un iemīļotus opusus savā manierē traktēs Jāz. Vītola Starptautiskā konkursa 2008. gada laureāts Antons Ļahovskis no Sanktpēterburgas un par ļoti talantīgo atzītā ķīniešu izcelsmes amerikāniete Klēra HUANCI. Šīs, nupat uzlekušās, zvaigznes sola temperamentīgu un azartisku Lista pirmā klavierkoncerta un Rahmaņinova pirmā klavierkoncerta skanējumu.

Tradicionālajā dubultkoncertā spēlēs Kanādas duets Gijs KAMPIONS un Mario VAŠONS. Šogad – četrrocīgi uz vienām klavierēm. Klausītāji pirmo reizi fonā varēs vērot Renē Klēra filmas Starpbrīdis demonstrējumu. Svarīgi piebilst, ka franču komponista Erika Satī skaņdarba Starpbrīdis mūzikas pārlikumu šim duetam radījis viens no pianistiem - Gijs Kampions.

Festivāla izskaņā gan simfoniskajā, gan solo koncertos uzstāsies trīs spoži pianisti, kuru panākumi aizvijušies tālu aiz pašu dzimtenes robežām. Tie ir Hovars Gimze no Norvēģijas, Nelsons Gerners no Argentīnas un Salvatore Spano no Itālijas.

Īpašu uzmanību klausītāji allaž pievērsuši festivāla džeza koncertam. Lai atceramies, ar kādiem grandioziem bis iepriekšējos gados izskanēja gan spāņu flamenko, gan kubiešu latino nepārspējamās džeza virāžas. Šoreiz festivāls ielūdzis Ņūorleānas leģendu Henriju Batleru no ASV, kurš, neskatoties uz redzes zaudēšanu, pratis attīstīt izjustu un apbrīnas vērtu spēles manieri. Vēl jo suģestējošāki viņš pasauli pārsteidzis arī ar apbrīnojamām fotogrāfijām, kas nu jau izstādītas vairākās starptautiskās izstādēs.

Sarežģītajos finansu apstākļos, festivāls atradis draugus un partnerus arī starp uzņēmējiem Latvijā un ārvalstu vēstniecībām. Tradicionāli laba sadarbība Liepājas Simfoniskajam orķestrim izveidojusies ar Norvēģijas un Francijas valstu vēstniecībām. Šogad ar dažādām atbalsta formām festivāla draugu sarakstam pievienojušās arī ASV, Itālijas un Kanādas vēstniecības, izrādot dziļu ieinteresētību savas valsts mākslinieku atbalstam Liepājā.

0 Komentāri