Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā uztaisīt ziepes? Gatavošana pa soļiem

Foto: Kristīne

pašu darināto lietu konkursa ietvaros

Pastāstīšu, kā pagatavot sev burvīgu un smaržīgu ziepju gabaliņu, kas ne tikai veiks visiem zināmo ziepju funkciju – nomazgāt netīrumus, bet arī to mitrinās un burvīgi smaržos, iepriecinot ne tikai ķermeni bet arī garu. Lai pagatavotu šo putojošo gabaliņu ir vajadzīga vēlme, izdoma, mazliet laika un neliela daļa dabīgo izejvielu. Runājot vienkāršoti, ziepes ir sārma un eļļas savienojums. Tādēļ, lai būtu droši, ka viss sārms ir izreaģējis un nekādu ļaunumu vairs ādai nespēs veikt, tad vislabāk ziepes mājās gatavot ir no jau uz izgatavotu ziepju bāzes. Ziepju bāzes mēdz būt dažādas, tāpat kā mūsu vēlmes, tādēļ īsi par dažām no tām. Pieminēšu trīs populārākās – kristāldzidrā, organiskā un kazas piena ziepju bāze. Tās visas ir gatavotas no 100% dabīgām izejvielām, to sastāvā nav alkohols, kas mēdz sausināt ādu, un tās visas ir hipoalerģiskas, poru neaizbloķējošas, tāpēc tās droši var lietot pat tikko dzimuša mazuļa dupša mazgāšanai.

Pati populārākā un arī cenas ziņā pievilcīgākā ir kristāldzidrā ziepju bāze. No šīs bāzes pagatavotās ziepītes dažkārt mēdz dēvēt arī par «glicerīna ziepēm», taču tā nav gluži patiesība, jo arī visu pārējo ziepju bāžu sastāvā ir glicerīns, kas svārstās no 7-12%. Jāatzīst gan, ka ražotājs mēdz tieši šai ziepju bāzei pievienot vel papildus devu glicerīna, lai uzlabotu to īpašību mitrināt, taču tā sastāvs nepārsniegs 14%. Pati bāze ir pagatavota no dažādam augu eļļām, lielākoties tās sastāvā ir kokosriekstu eļļa, tāpat arī olīveļļa un citas. Tā lieliski pieņem krāsu un aromātu.

Organiskā ziepju bāze ir nedaudz iedzeltena, dažiem var šķist ar nelielu specifisku aromātu. Lielākā atšķirība ir, ka tās ražošanas procesā ir izmantotas tikai 100% organiski (tīri) audzētas augu eļļas, tādēļ, ja nu kāds tomēr nav īsti drošs par citu ziepju bāžu hipoalerģiskajām īpašībām, tad iesaku mēģināt tieši ar šo.

Kazas piena ziepju bāze ir pienaini balta un jāatzīst – arī viena no dārgākajām, bet, ņemot vērā, ka tās gatavošanā daļa ūdens daudzuma ir aizstāta ar kazas pienu, kas visiem zināms ar savām dziedējošajām un antibakteriālajām īpašībām, tad arī šī ziepju bāzīte ir ieguvusi visas kazas piena labās īpašības.

  • Ziepju krāsošana

Kad esam izvēlējušies sev vispiemērotāko ziepju bāzi, atliek vairs tikai izlemt kādas smaržas un krāsas ziepes vēlamies pagatavot. Ja nu ir kāds, kam netīk šī ziepju krāsošana un smaržināšana, tad viņš droši var lietot šo bāzi kā ziepes. Tieši tīra un nesmaržināta ziepju bāzes gabaliņa lietošana vispiemērotākā ir mazuļiem, jo mēs nevaram būt droši, vai mazajam nav kāda alerģiska reakcija pret izvēlēto ēterisko eļļu vai dabīgo krāsu. Ja, piemēram, mazais nepanes citrusaugus vai riekstus, ko pirmajos dzīves mēnešos mēs nevaram pārbaudīt, tad arī pievienojot apelsīna vai kādu citrusa vai riekstu saturošu ēterisko eļļu, tā var izraisīt alerģisku reakciju. Izvēloties krāsu, der zināt, ka lielisku rezultātu var iegūt no augu valsts un nemaz nav jālieto ražotāju piedāvātie ziepju krāsojamie pigmenti. Lūk, šī ir vieta, kur ļaut vaļu fantāzijām un radošam garam:- no viegli dzeltenīga līdz tumši oranžam – lieliski noderēs burkānu sula;- gaiši dzeltens – kumelītes;- no gaiši zaļa līdz pat ļoti tumši zaļam – spinātu lapas;- no maigi brūna līdz tumši brūnam – malts kanēlis.

  • Dekoratīvie elementi un abrazīvās piedevas

Nākamais solis ir nolemt, vai ziepēs vēlamies redzēt kādus ziedu vai lapu gabaliņus, varbūt gribam pievienot mazliet abrazīvos materiālus, lai kārtīgāk noberztu kāju pēdas. Ja esat nolēmuši to darīt, der ievērot pāris priekšnoteikumus:- Atceramies, ka ar šīm ziepēm mēs gribēsim arī mazgāties. Tādēļ, ja pievienosim ko dikti asu, piemēram, krustnagliņas vai ābolu sēkliņas, būs skaisti, bet ne visai patīkami ādai.- Mazgājoties viss, kas ir pievienots ziepēm, paliks arī izlietnē un līdz ar to nonāks kanalizācijas caurulēs.- Pats svarīgākais atcerēties, ka nav ieteicams lietot ko skābu, jo tad ziepes mainīs savu ķīmisko sastāvu un rezultāts nav paredzams.

  • Ziepju smarža

Pēdējais posms ir izvēlēties atbilstošu aromātu. Varam izvēlēties ražotāju piedāvātos smaržu aromātus, kas tieši paredzēti ziepju gatavošanai, bet lieliski der visas ēteriskās eļļas un dabīgie augi, kā piemēram, kumelītes, baziliks, vai piparmētra, to smarža gan nebūs tik spēcīga un ātrāk izgaros, bet tomēr pats galvenais 100% dabīga.

  • Izvēlamies formu!

Nemazāk svarīgs ir ziepju gabaliņa izskats, kvadrāts vai aplītis mēnestiņš vai puķīte, tā protams ir katra individuālā gaumes lieta, tāpēc varam droši izmantot un dot otru dzīvi jogurta trauciņiem, krēma bundžiņām. Varam aizņemties no bērniem smilšu kūku trauciņus vai vienkārši paņemt pašas virtuvē esošo kēksa formu.

  • Darbu secība

Kad ziepēm ir piemeklēti visi izejmateriāli, varam sākt tās «vārīt». Burtiska vārīšana nenotiek, jo ziepju sastāvā ir ūdens līdz ar to nedrīkst to uzvārīt, lai ūdens neizgaro, tādēļ praktiski ziepes silda. Lai ziepes sanāktu un gala rezultāts nebūtu nepatīkama vilšanās. iesaku ievērot šādu secību:1) Izkausē masu.2) Pievieno krāsas.3) Pievieno augu daļiņas un/vai abrazīvos materiālus.4) Pievieno smaržvielas. Atceramies, ka ēteriskās eļļas siltumā smaržo spēcīgāk un, kad tās tiek pievienotas ziepēm, ziepes ir siltas, tātad ziepēm jāsmaržo ir ļoti stipri, lai degunam vairs īsti nepatiktu, jo atdziestot smaržu intensitāte arī stipri mazināsies.5) Atliek tikai ieliet ziepes trauciņos un gaidīt, kamēr tās sastings.

Ticu, ka ziepes iznāks lieliskas un priecēs ne tikai jūs, bet arī jūsu draugus un radus. Tikai atceramies, ka visas dabīgās lietas reiz bojājas, tāpēc tās lietojam un neļaujam palikt aizmirstām skapī. Jau pagatavotas ziepes ieteicams izlietot līdz 12 mēnešu laikā, bet, ja paliek pāri ziepju bāze un īsti nezinām kādas ziepes vēlamies, tad droši varam to uzglabāt līdz pat 3 gadiem.

Ja ir vēlme redzēt klātienē, kā notiek ziepju gatavošana. Uzzināt interesantus sīkumus par ziepēm, kā arī iegādāties visas nepieciešamās lietiņas ziepju gatavošanai par īpašam cenām. Būsiet mīļi gaidīti muzeja nakts ietvaros Brīvdabas muzejā. Tur arī rādīšu stāstīšu un ja nepieciešams pamācīšu kā tikt pie lieliskām pašu gatavotām ziepēm.

Lai jums jauka ziepju gatavošana!

0 Komentāri