Gaļas aizstājēja – soja

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Flickr/zimpenfish

Sojas pupas ir ļoti kvalitatīvu un cilvēkam nepieciešamu olbaltumvielu avots, tajās ir 34% olbaltumvielu. Tādēļ tās ieteicamas cilvēkiem, kas uzturā nelieto gaļu, bet, protams, soju var ēst arī tie, kas ikdienā gaļu ēd, bet atsakās no tās, piemēram, gavēņa laikā. Soja satur ne tikai olbaltumvielas, bet arī citas veselībai vajadzīgas vielas, piemēram, A, K, E, C, un B grupas vitamīnus, kāliju, kalciju, fosforu un dzelzi, kā arī vielas, kas samazina holesterīna līmeni asinīs, un antioksidantus, kas cīnās pret audzēju attīstību.

Tofu ir sojas olbaltuma produkts, līdzīgs biezpienam, to gatavo no sojas piena, ko iegūst, izmērcējot sojas pupas ūdenī, samaļot un filtrējot. Sojas piens ir līdzīgs govs pienam, tikai tas satur mazāk kalcija. Šo pienu sarecina un iegūst tofu. Sojas pienu var lietot, ja ir alerģija pret govs pienu.

Sojas gaļa ir no sojas pupām gatavots produkts, kas pēc izskata, tekstūras un garšas atgādina gaļu un satur gaļas olbaltumiem atbilstošas olbaltumvielas. No tās gatavojamas mērces,

to var pievienot dārzeņu ēdieniem, pildīt pankūkās

vai kāpostu tīteņos, cept steiku vai pat grilēt.

Daudzus satrauc, ka lielākā daļa pasaulē audzētās sojas ir ģenētiski modificēta. Mierinājums varētu būt tas, ka Latvijā pārtikas produkti, kuru sastāvā ir vairāk par 0,9% ģenētiski modificētu organismu, jāmarķē, tādēļ, ja lasīsiet marķējumu, varēsiet izvairīties no lielākas devas ģenētiski modificētas sojas.

***

Receptes

* Sojas un cukini mērce

Vajadzēs: 2 – 3 mazus vai vienu lielu cukini, vienu kārbu mizotu, sagrieztu tomātu savā sulā (500 g), sīpolu, 5 – 6 daiviņas ķiploka, paciņu sojas steika vai sojas gabaliņu, 1 dārzeņu buljona kubiciņu, garšvielas, tomātu pastu, eļļu.

Kā pagatavot: soju aplej ar verdošu ūdeni tā, lai to nosedz, pieliek buljonu, lauru lapas (var likt klāt melnos piparus, selerijas sakni u.tml.) un uz mazas uguntiņas vāra apmēram 20 min. Dziļā pannā sacep sīki sakapātu sīpolu un šķēlītēs sagrieztus ķiplokus, kam pēc garšas pievieno garšvielas: čili piparus, ķimenes, maltu ingveru, pētersīļu vai seleriju lapas u.tml. Tad liek klāt gabaliņos vai šķēlītēs sagrieztus cukini, samaisa un apcep. Pievieno uzbriedušo soju, samaisa un apcep. Pielej mazliet buljona, kurā vārījās soja, pieliek tomātus un uz mazs uguns kādu laiku zem vāka sautē. Pēc garšas pieliek sāli un 1 – 2 ēdamkarotes tomātu pastas. Apmaisa, vēl dažas minūtes pasautē. Ēd ar kartupeļiem, makaroniem vai citām piedevām.

* Kāpostu tīteņi ar sojas pildījumu

Vajadzēs: 10 g sojas granulu, 40 ml ūdens, garšvielas, 15 g sīpolu, 15 g burkānu, 25 g rīsu, 150 g svaigu kāpostu. Iznākums 220 g.

Kā pagatavot: sausās granulas aplej ar karstu ūdeni, pieber garšvielas un briedina 15 minūtes. Kāpostu vāra pusgatavu, tad atdala lapas. Lapas biezāko daļu izklapē ar gaļas āmuriņu. Liek pildījumu un tinot veido cilindrisku formu.

Pildījumam apcep sīpolus un burkānus, sajauc ar izmērcēto soju, pusgataviem rīsiem un garšvielām.

Tīteņus liek dziļā pannā un sautē tomātu un krējuma mērcē.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu