Kā kontrolēt bērna mobilos sakarus?

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Flickr/eyeliam

Kā izvairīties no pārsteidzošiem mobilo sakaru rēķiniem un kontrolēt izmaksas, ko par mobilajiem sakariem "saģenerē" bērns, skaidro Oksana Stankeviča, "Bite Latvija" klientu apkalpošanas vadītāja.

Vasarā, kad bērni dodas uz nometnēm vai brauc uz laukiem, mobilais telefons daudziem vecākiem un viņu atvasēm kļūst par ļoti aktuālu lietu. Tāpat kā skolas laikā vecāki grib būt lietas kursā, kur un kad bērns atrodas, īpaši tad, ja mācību stundas beigušās ātrāk vai pulciņa nodarbības ir atceltas, arī vasarā, kad bērns ir devies uz pāris nedēļām prom no mājas, saziņa ar bērnu vecākiem ļauj justies drošāk par savu atvasi.

Toties bērnam telefona iegūšana lielākoties saistās ar aktīvu saziņu ar īsziņām, spēlītēm un jaunas izklaides pasaules atklāšanu. Savukārt tas bieži noved pie neplānoti liela rēķina un bērna strostēšanas par bezatbildību.

Īsziņa, kas brīdina

Gandarījums par jauniegūto mantu bērnam bieži vien ir tik liels, ka mazajam aizmirstas sarunu kartes limits vai arvien augošais rēķins, ko mēneša beigās saņem mamma vai tētis. Un te nu saduras intereses starp iespēju "kontrolēt" bērna dienas gaitas un iespēju kontrolēt izmaksas par mobilajiem sakariem.

Vienkāršākais un ērtākais veids, kā kontrolēt izmaksas par mobilajiem sakariem, ir rēķina limita uzstādīšana. Tas nozīmē, ka cilvēks pats var izvēlēties, cik liels drīkst būt viņa rēķins, un, sasniedzot šo summu, viņš saņem brīdinājuma īsziņu. Šādā veidā bērnam pašam būs vieglāk saprast, cik daudz viņš ir iztērējis,

un arī iemācīties atbildīgi lietot mobilos sakarus.

Šādas īsziņas var saņemt gan tie, kas izmanto pieslēgumus, gan tie, kas lieto priekšapmaksas kartes, kas jauniešu un bērnu vidū, protams, ir populārākas.

Ja tomēr bērns šādu brīdinājuma īsziņu neņem vērā, bet jūs esat ieplānojis par atvases lietotajiem mobilajiem sakariem iztērēt iepriekš noteiktu konkrētu summu, tad iespējams veikt arī norunātā limita uzstādījumu, kas izejošos zvanus un īsziņas attiecīgajā mēnesī atslēdz vispār. Tajā pašā laikā viņš pats saņemt zvanus vai īsziņas varēs.

Tas nozīmē, ka pat tad, ja bērns izmanto pieslēgumu, rēķina summa precīzi sakritīs ar to, ko iepriekš būsiet noteicis. Turklāt

iztērētais limits tiek noteikts ar sekundes precizitāti.

Gudrie telefoni palīdz kontrolēt

Viens no populārākajiem un ātrākajiem veidiem, kā bērni un jaunieši iedzīvojas lielā rēķinā vai ātri sasniedz priekšapmaksas sarunu kartes limitu, ir interneta lietošana telefonā. Un, tā kā "veco" telefonu paaudzi ir nomainījuši gudrie telefoni jeb tā dēvētie viedtālruņi, kas ietver ļoti plašu funkciju klāstu, tad bērni arī labprāt to steidz izmantot. Šie telefoni līdzinās maziem kabatas datoriem, kuros ērti lietot, piemēram, draugiem.lv vai kādu citu sociālo tīklu, lejupielādēt mūziku, skatīties YouTube videoklipus vai multfilmas un darīt gandrīz visas citas tās pašās lietas, ko var paveikt ar datoru. Turklāt daudzi "gudrie" telefoni ir pieejami par ļoti demokrātiskām cenām un tādēļ vecāki bieži vien tos iegādājas arī saviem bērniem.

Taču "gudro" telefonu priekšrocības neaprobežojas tikai ar bezgalīgas izklaides iespējām telefonā, bet arī sniedz iespēju kontrolēt datu pārraides apjomu tālrunī. Tādēļ izvēlieties savas bērnam tālruni, kam ir iestatīta iespēja ērti atslēgt internetu telefonā un attiecīgi ieslēgt to, kad tas tik tiešām nepieciešams.

Tas palīdzēs izvairīties no liela interneta datu patēriņa telefonā,

un līdz ar to arī - kopējās izmaksas par mobilajiem sakariem būs mazākas.

Izglītojiet bērnu

Protams, bērns ir arī jāizglīto. Viņam ir jāizskaidro, cik daudz maksā, piemēram, interneta lietošana telefonā. Ja īsziņām un zvaniem sekot līdzi ir salīdzinoši vienkārši, tad ar interneta patēriņu telefonā ir nedaudz grūtāk, jo interneta failu lielums ir ļoti atšķirīgs. Tomēr būs vērtīgi, ja bērnam pastāstīsiet, cik vidēji internets tiek patērēts un attiecīgi cik tas maksā populārākajās interneta vietnēs, kuras bērns izmanto savā telefonā.

Daži piemēri ar vidējo MB patēriņu:

  • www.draugiem.lv - 10 min ~10 MB

  • http://m.draugiem.lv (speciālā telefona versija) - 10 min ~ 3 MB

  • YouTube vide (360p izšķirtspējā) - 1 min ~ 5 MB

  • Labas izšķirtspējas fotogrāfija ~ 2-5 MB

  • Mūzikas fails 3 – 8 MB







KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu