Diskriminācija darbā: audžumātei liedz kopt zīdaini

Īsumā
  • Valsts policijas darbiniece Ina šokēta par vadības attieksmi
  • Arodbiedrība: Sieviete tiek dikriminēta no valsts puses


 

TVNET/Tautas balss

23:40, 6. oktobrī, 2011

Liepājniece Ina ir kļuvusi par audžumāti pamestam zīdainim. Divus mēnešus mazo meitenīti viņa paņēmusi savā paspārnē no Dzemdību nama un lolo kā pašas dzemdētu bērnu. Taču jaunās māmiņas prieku sagandējusi darbvietas priekšniecības attieksme, kas liedz sievietei doties lūgtajā bezalgas atvaļinājumā, līdz zīdainis sasniegs viena gada vecumu, ceturtdien vēstīja LNT raidījums „Tautas balss”.


  • Citos portālos

Policijas darbiniecei jālūdzas atvaļinājums

Pirms pusgada Ina sākusi audzināt pāris mēnešus mazo meitenīti, kura iepriekš bija palikusi bez vecāku gādības. Līdz ar pārmaiņām ģimenes dzīvē sieviete bija lūgusi savā darbvietā – Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldē piešķirt viņai bezalgas atvaļinājumu, lai varētu kopt mazuli līdz viena gada vecumam.

Tomēr darbvietas attieksme pret jauno audžumāti nebija tāda, kā cerēts. Ina saņēmusi atteikumu no priekšnieka. Pamatojums bijis visai dīvains. Viņai atteikts saistībā ar amata specifiku. „Līdz ar to pārējiem būs vairāk darba. Pēc ilgām pārrunām man piešķīra ikgadējo atvaļinājumu, kaut gan tas man bija paredzēts septembrī, es tajā varēju iet jau maijā,” tā „Tautas balsij” stāstīja Ina.

Atruna - nebūs kas strādā!

Pēc ikgadējā atvaļinājuma zīdainim bija tikai trīs mēneši, tādēļ darbiniece atkārtoti lūdza izskatīt jautājumu par bezalgas atvaļinājuma piešķiršanu. Sieviete atkal saņēmusi atteikumu. Tā kā Inas inspektores amats Prevencijas nodaļā esot ļoti svarīgs un pārējie galā netiks, atkal tika saņemts atteikums otro reizi.

Vienlaikus ar otro atteikumu priekšniecība piedāvājusi kompromisu – piešķirt lūgto bezalgas atvaļinājumu, ja vien Ina pāries citā amatā – par kārtībnieku konvojā.

„Tika piedāvāts pāriet uz zemāku amatu un mazāku atalgojumu,”

sacīja Ina, skaidrojot, kādēļ tomēr atteikusies no šā piedāvājuma un paklausījusi arodbiedrības ieteikumam.

Palīgā nāk arodbiedrība

Tikai ar Latvijas iekšlietu darbinieku arodbiedrības atbalstu Inai izdevies panākt, ka priekšnieks piekrīt viņai papildus piešķirt trīs mēnešus bezalgas atvaļinājumu. Pēc laika Ina jau trešo reizi lūgusi pagarināt bērna kopšanas atvaļinājuma laiku.

Tomēr atkal saņemtas atrunas, ka viņai nevar to dot, jo jāiziet medicīnas komisija un jākārto ieskaite. „Man jau pirmais šoks bija, kad uzzināju, ka vispār tiek atteikts, jo tas pamatojums bija dīvains,” sacīja māmiņa. Līdz ar to sievietei jau pasliktinājusies veselība. „Pēc visa tā manai nervi ir pilnīgi čupā,” atzina Ina.

Sarunas ar priekšniecību nonākušas strupceļā. Un arī Ina nevēlas pieņemt citu amatu ar mazāku algu.

„Ja tu gribi savu ģimeni plānot, tad vispirms tas jāsaskaņo ar priekšniecību – piekritīs vai ne?! Un tikai tad tu vari plānot ģimenes pieaugumu,”

secināja Ina.

Reklāma
Policija: Ja pati dzemdētu, viss pienāktos

Tikmēr Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes pārstāvis Normunds Grūbis sarunā ar „Tautas balsi” esot palicis stingrs savā nostājā, jo likumos noteiktajos gadījumos sievietei tiek piešķirts bērna kopšanas atvaļinājums, savukārt Inas gadījumā jāraugās, vai „dienesta apstākļi to ļauj”.

„Izvērtējot šo lūgumu, tika secināts, ka dienesta apstākļi šo iespēju neļauj. Uz aprīli mums ir jau 70 vakances,” norādīja Grūbis. Taču, ja Inai pašai būtu bijusi grūtniecība un viņa dzemdētu pašas bērniņu, tad gan priekšniecība rīkotos tāpat kā ar jebkuru grūtnieci, tā raidījumam atzina sievietes darbavietā.

Arodbiedrība uzskata, ka notiek diskriminācija

Šāda attieksme pret jauno audžumāti Inu pārsteigusi Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrību, kas to uzskata par sievietes diskrimināciju no Valsts policijas puses. Arodbiedrības pārstāvis Andrejs Melnalksnis intervijā „Tautas balsij” pauda viedokli, ka Inai un viņas ģimenei faktiski nodarīts morālais kaitējums.

Tādēļ Melnalksnis uzsvēra, ka šī lieta būtu jārisina ar Tiesībsarga un tiesas palīdzību.

„Viņa tiek pakļauta diskriminācijai. Ja tādos pašos apstākļos sieviete dzemdē vai adoptē bērnu, tiek piešķirts bērna kopšanas atvaļinājums,”

skaidroja arodbiedrības eksperts. Pie viena tiek norādīts, ka šajā gadījumā pārkāptas ne vien mātes, bet arī bērna tiesības.

„Bērniņam nepieciešama māmiņa, kas viņu koptu, kamēr sasniegts viena gada vecums, bet tas viņam tiek liegts. Mēs, kad par to uzzinājām, bijām ļoti pārsteigti par tādu attieksmi no valsts puses pret darbinieku, pret sievieti, kura paņēma audzināšanā no bērnunama jaundzimušu bērniņu,” sašutumu pauda Melnalksnis.

Skatīt pievienoto video.



  • Citos portālos

Citi lasītāji iesaka


Šeit tiek apkopotas TVNET ziņas, kuras lasītāji visvairāk ir pārpublicējuši portālā draugiem.lv un facebook.com. Autorizējieties facebook un draugiem, lai redzētu, kas interesē Jūsu draugus.