Latvijas izlase rezultatīvā pārbaudes spēlē piekāpjas Lietuvai (2)

Latvijas vīriešu basketbola izlase piektajā pārbaudes spēlē pirms 2015.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra sestdien izbraukumā piekāpās Lietuvas valstsvienībai. Aizvadītajā mačā mūsu komanda piekāpās mājiniekiem ar rezultātu 74:93 (10:27, 14:16, 21:22, 19:23).

Jau līdz ar pirmajām minūtēm favorītu statusu laukumā mēģināja apliecināt Lietuvas izlase, kas guva septiņus punktus pēc kārtas (7:0). Pēcāk Latvijas izlases visai reti spēja demonstrēt rezultativitāti pie pretinieku groza, lietuviešiem motivēti palielinot rezultāta starpību uz tablo. Pirmās desmit minūtes mājinieki noslēdza ar graujošu 19 punktu pārsvaru (29:10).

Lai gan otrajā ceturtdaļā pirmos punktus guva Latvija, tomēr pēcāk latvieši regulāri kļūdījās saspēlē un visai brīvos metienos. Ceturkšņa vidū Latvijai izdevās samazināt rezultāta deficītu līdz desmit punktiem (20:32), komandām laukumā cīnoties visai līdzvērtīgi.

Puslaika izskaņā gan Lietuva neļāva sāncenšiem būtiski samazināt rezultāta deficītu, pārtraukumā dodoties vadībā ar 14 punktu pārsvaru - 48:34. Kopumā otrās desmit minūtes Latvijas izlases izpildījumā tika aizvadītas daudz dzīvīgākas.

Otrā puslaika ievadā Lietuva turpināja demonstrēt visai uzbrūkošu basketbolu, panākot jau 20 punktu pārsvaru uz tablo (58:38). Trešās ceturtdaļas turpinājumā latvieši gan atraisījās laukumā, vienībām ilgāku laiku spēkojoties visai līdzvērtīgi.

Noslēdzošajā spēles daļas sākumā Latvijas izlase samazināja deficītu līdz desmit punktiem (66:76), bet brīdi vēlāk jau pietuvojās līdz sešiem punktiem (70:76). Tomēr dueļa atlikušajās minūtēs Lietuva vairs neļāva sāncenšiem pietuvoties rezultāta izteiksmē, izcīnot panākumu.

Par rezultatīvāko spēlētāju Latvijas izlases rindās kļuva Ronalds Šmits, kura kontā 13 punkti, tikmēr pa desmit punktiem guva Jānis Timma un Kristaps Janičenoks.

«Pretēji pirms spēles runātajam, sākām neagresīvi un nepārliecinoši. Iespējams, pārāk cienījām Eiropas vicečempionus, kuri pilnā zālē bija ļoti labi motivēti. Turklāt vēl vairākiem viņu spēlētājiem jācenšas iekarot savu vietu komandā.

Lietuvieši ļoti prasmīgi izmantoja savu pārsvaru atlētismā, bet, pats galvenais, izmantojot mūsu «dāvanas» – kļūdas, nepārdomātas darbības, nenostrādāšanu līdz epizodes beigām – tika pie daudziem brīviem metieniem, kurus realizēja ar apbrīnojamu precizitāti. Saņēmuši pirmos triecienus sākām «peldēt», kam nevajadzēja notikt,» Latvijas Basketbola savienības (LBS) mājas lapā citēts Ainars Bagatskis.

Latvijas basketbola izlase uz Lietuvu devās 13 valstsvienības kandidātu sastāvā. Kā zināms, šonedēļ no komandas kandidātu saraksta vispirms veselības likstu dēļ tika svītrots aizsargs Žanis Peiners, bet pēc tam tika atsijāti arī centra uzbrucējs Andrejs Šeļakovs un aizsargs Haralds Kārlis.

Savukārt Kaspara Bērziņa pievienošanās valstsvienībai gaidāma tuvākajā laikā.

Pārbaudes spēļu ciklu Latvijas izlase uzsāka ar Igauniju, divos mačos uzvaras dalot uz pusēm. Savukārt pēc tam aizvadītajā nedēļā Latvijas valstsvienība izbraukumā divreiz pārspēja Lielbritāniju.

Vēl augusta sākumā Vācijā notiks Superkausa izcīņa, kurā bez mājiniekiem vēl piedalīsies arī Krievija un Izraēla.

Kvalifikācijas turnīrā no 10. līdz 27.augustam Latvija samēros spēkus ar Zviedrijas, Rumānijas un Slovākijas izlasēm.

Gados jaunie Kristaps Porziņģis un Ojārs Siliņš par vietu izlasē šovasar necīnās, koncentrējoties individuālās izaugsmes veicināšanai. Savukārt komandas treniņdarbā šobrīd iesaistījies viens no Latvijas U-20 izlases līderiem Rolands Šmits.

Pašreizējais plāns paredz, ka 2015.gada rudenī finālturnīrā varēs spēlēt grupas uzvarētāji, kā arī seši no septiņiem otro vietu ieguvējiem.

Nestabilās politiskās situācijas dēļ Ukrainai tika atņemtas tiesības rīkot finālturnīru. Pagaidām vēl nav zināms, kur sacensības risināsies.

Izraugoties 2015.gada čempionāta finālturnīra norises vietu, tiek pieļauta gan visa čempionāta norise vienā valstī, gan grupu turnīru sarīkošana četrās valstīs, no kurām vienā notiktu arī izslēgšanas spēles. Nolemts turpmāk nerīkot otrā posma turnīrus, uzreiz pēc grupu turnīriem sākot izslēgšanas spēles ar 16 komandu līdzdalību.

Interesi par visa finālturnīra vai tā daļas sarīkošanu izrādījušas 16 valstu basketbola organizācijas, ieskaitot Latvijas Basketbola savienību (LBS). Lēmums par LBS līdzdalību konkursā uz rīkošanas tiesībām tiks pieņemts pēc iepazīšanās ar visiem konkursa noteikumiem.

Eiropas 2015.gada čempionāta finālturnīrā startēs 24 komandas. Tiesības spēlēt finālturnīrā jau ir pasaules čempionāta dalībniecēm Francijas, Lietuvas, Spānijas, Horvātijas, Slovēnijas, Ukrainas, Serbijas, Grieķijas, Turcijas un Somijas izlasēm, kā arī kvalifikācijas pirmās kārtas uzvarētājai Igaunijai. Pārējās 13 finālturnīra dalībnieces tiks noskaidrotas kvalifikācijas turnīrā.

Paredzams, ka finālturnīra rīkotāji tiks izraudzīti augusta beigās pēc kvalifikācijas turnīra finiša. Tās valstis, kuras nebūs izcīnījušas ceļazīmi uz finālturnīru, no konkursa dalībnieku vidus tiks izslēgtas.

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienības kandidāti Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīram: Jānis Strēlnieks, Jānis Blūms, Dairis Bertāns, Aigars Šķēle, Ingus Jakovičs, Kristaps Janičenoks, Jānis Timma, Mareks Mejeris, Rolands Freimanis, Kaspars Bērziņš, Andrejs Gražulis, Mārtiņš Meiers, Ronalds Zaķis, Ronalds Šmits.