Latvija piedzīvo sāpīgu zaudējumu un iedragā izredzes iekļūt nākamajā kārtā

Latvijas sieviešu basketbola izlase ļoti svarīgā Eiropas čempionāta finālturnīra otrajā spēlē piektdien ar rezultātu 63:67 (19:20, 10:16, 14:20, 19:20) piekāpās traumu novājinātajai Horvātijas valstsvienībai.

Latvijas izlases labā 24 punktus guva Anete Šteinberga, kuras kontā arī astoņas bumbas zem groziem, bet 18 punkti, septiņas atlēkušās bumbas un trīs rezultatīvas piespēles Anetei Jēkabsonei-Žogotai.

Šis zaudējums Latvijas izlasei ievērojami apgrūtinājis cīņu par vietu sacensību otrajā posmā, tomēr tai atlikušas vēl divas spēles, kas notiks sestdien un svētdien. Lai sasniegtu izslēgšanas turnīru, Latvijai ne tikai nākamajā mačā jāuzvar potenciālā grupas pastarīte Lielbritānija, bet, visticamāk, svētdien būs nepieciešams uzvarēt arī Krieviju.

Ierastajā Latvijas izlases sākumsastāvā šoreiz bija veiktas vairākas izmaiņas, dueli sākot Zentai Meļņikai un Ditai Rozenbergai. Mačs sākās ar diviem ātriem Latvijas uzbrukumiem un iegūtu drošu vadību, bet Horvātija pirmo metienu no spēles realizēja vien sestajā minūtē, kad latvietes bija vadībā ar 11:5. Tomēr Horvātijai izdevās gūt desmit punktus pēc kārtas, un drīz vien jau tā atradās priekšā ar 13:11.

Kaut, pārtraucot savu klusuma periodu, latvietes uz brīdi vēl ieguva vadību ar 15:14, pēc pirmās ceturtdaļas viņas atradās iedzinējos ar 19:20. Pirmajā ceturtdaļā Horvātijas izlase izcīnīja 19 atlēkušās bumbas, bet Latvija tikai piecas.

Pirmajā ceturtdaļā Latvijas izlases rindās 11 punktus iemeta Šteinberga, turklāt otrās desmitminūtes pirmajās sešās minūtēs viņa tiem pievienoja vēl divus tālmetienus. Savukārt citām Latvijas izlases basketbolistēm otrajā ceturtdaļfinālā ar metieniem nesekmējās, bet tās pēdējās minūtes ievadā horvātietēm bija jau deviņu punktu pārsvars (36:27). Līdz puslaika beigām Latvija divus no šiem punktiem atspēlēja un atradās iedzinējos ar 29:36.

Otrais puslaiks sākās ar septiņiem Jēkabsones-Žogotas punktiem pēc kārtas, kas ļāva panākt neizšķirtu, bet pēc vēl viena Latvijas līderes tālmetiena arī tika iegūta vadība ar 39:38. Zīmīgi, ka tobrīd Šteinberga un Jēkabsone-Žogota bija guvuša 35 no 39 Latvijas izlases punktiem.

Ja pirmajās deviņās trešās ceturtdaļas minūtēs horvātietes guva vien sešus punktus, pēdējos uzbrukumos viņas iemeta divus tālmetienus, atgūstot vadību ar 48:43.

Ceturtās ceturtdaļas sākumā Latvijas komandas rindās pirmoreiz laukumā devās Dita Liepkalne, kura jau pirmajā uzbrukumā guva divus punktus ar sodu, bet minūti vēlāk viņa arī realizēja tālmetienu. Tomēr Horvātija uzbruka sekmīgi, ceturtajā minūtē atkal iegūstot sešu punktu pārsvaru (55:49).

Guntai Baško-Melnbārdei gūstot pirmos un vienīgos punktus mačā, priekšpēdējā pamatlaika minūtē Latvija pietuvojās līdz 60:62, turklāt pie 63:65 tai pēdējā minūtē arī bija iespēja uzbrukt. Tomēr uzbrukums neizdevās, un Horvātija noturēja uzvaru.

Tikmēr Krievijas basketbolistes piektdien ar 71:40 (25:13, 13:9, 13:12, 20:6) pārspēja nākamo Latvijas valstsvienības pretinieci Lielbritāniju.

Latvija pirmajā mačā ar 60:76 piekāpās Serbijas valstsvienībai, bet Krievija ar 83:62 pieveica Horvātijas valstsvienību.

Latvijas izlasei šis ir septītais Eiropas čempionāta finālturnīrs, tai skaitā sestais pēc kārtas. Līdz šim latvietēm vislabāk veicies 2007.gadā, kad komanda uzvarēja sešās spēlēs no deviņām, ierindojoties ceturtajā vietā un izcīnot ceļazīmi uz olimpisko kvalifikācijas turnīru.

Piecas Latvijas izlases spēlētājas ir šādu turnīru debitantes. Vispieredzējušākā ir Gunta Baško-Melnbārde, kurai šis būs jau sestais finālturnīrs. Viņa arī ievēlēta par valstsvienības kapteini. Tāpat komandā pēc sešu gadu pārtraukuma atgriezusies pieredzējusī Anete Jēkabsone-Žogota.

Nākamo spēli Latvija aizvadīs sestdien pret Lielbritānijas (sestdien 17:30) izlasi, bet piektdien tiksies ar Krievijas (svētdien 20:00) valstsvienību.

Latvijas komandas sastāvs Eiropas čempionātam

Vārds un uzvārdsPoz.Aug.Dzim.Klubs 2015
Zane Eglīte1.1701984RSU/Merks
Anete Jēkabsone-Žogota2.1771983Dinamo Kursk (RUS)
Gunta Baško-Melnbārde2./3.1811980Basket Landes (FRA)
Kitija Laksa2./3.1841996TTT Rīga
Kate Aizsila2./3.1771994RSU/Merks
Dita Liepkalne3./4.1821987Bembibre (ESP)
Dita Rozenberga3./4.1801992San Salvatore (ITA, A2)
Anete Šteinberga4.1901990Castors Brain (BEL)
Kristīne Vītola4./5.1961991Mann-Filter (ESP)
Aija Putniņa4./5.1921988San Martino (ITA)
Ieva Kūlīte4./5.1881988TTT Rīga
Zenta Meļņika5.1961991TTT Rīga

Eiropas čempionāta grupas

A (Timišoara)B (Oradea)C (Šombateli)D (Soprona)
FrancijaTurcijaSerbijaSpānija
ČehijaBaltkrievijaHorvātijaSlovākija
UkrainaPolijaLatvijaLietuva
MelnkalneItālijaKrievijaZviedrija
RumānijaGrieķijaLielbritānijaUngārija

Čempionāts risināsies trijos posmos

1) Grupas turnīrā katrai komandai 4 spēles (11.-15. jūnijs). Trīs pirmo vietu ieguvējas kvalificējas otrajam posmam, līdzi ņemot savstarpējo spēļu rezultātus, 4. un 5. vietas ieguvējas dodas mājās.

2) 2 grupas turnīri pa sešām komandām (A+B spēlēs Debrecenā, C+D Ģērā), katrai 3 spēles (17.-22. jūnijs). Četru pirmo vietu ieguvējas kvalificējas trešajam posmam, 5. un 6. vietas ieguvējas dodas mājās.

3) izslēgšanas turnīrs Budapeštā (24.-28. jūnijs): ceturtdaļfināls, pusfināls un spēles par vietām. Čempiones kvalificējas Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm, 2.-5. vietas ieguvējas - olimpiskajam kvalifikācijas turnīram.