Pļaviņš/Šmēdiņš izcīna olimpiskās bronzas medaļas! (741)

Bronzas medaļas Londonas olimpiskajās spēlēs ceturtdien izcīnīja Latvijas pludmales volejbola duets Mārtiņš Pļaviņš un Jānis Šmēdiņš, kuri mazajā finālā ar rezultātu 2:1 (19:21, 21:19, 15:11) 56 minūšu laikā saistošā cīņā pieveica Ričardu Šuilu un Reineru Numerdoru no Nīderlandes. Tas ir Latvijas pludmales volejbola labākais sasniegums mūsu valsts vēsturē. Šī Latvijai ir pirmā medaļa Londonas Olimpiādes spēlēs! Valsts prezidents telefonsarunā jau apsveicis mūsu medaļniekus.

(Papildināts viss teksts.)

Arī visās iepriekšējās vasaras olimpiādēs, kurās pēc neatkarības atjaunošanas startējusi Latvijas delegācija, tā spējusi izcīnīt medaļas - 1992.gadā Barselonā Latvijas sportisti izcīnīja divus sudrabus un vienu bronzu, Atlantā Ivans Klementjevs izcīnīja sudraba medaļu, Sidnejā Latvijas kontā pa vienai zelta, sudraba un bronzas medaļai, Atēnās - četri sudrabi, bet Pekinā atkal tika savākts pilns medaļu komplekts.

Mača ievadā vadībā ar 1:0 izvirzījās Šuils/Numerdors, tomēr drīz vien rezultāts bija jau 3:1 Latvijas sportistu labā. Nākamajās divās izspēlēs pretinieki rezultātu izlīdzināja, tomēr uzreiz pēc tam Pļaviņš/Šmēdiņš pārsvaru atjaunoja - 5:3.

Nīderlandes sportistiem atkal izdevās tūdaļ pat rezultātu izlīdzināt, tomēr iniciatīva palika Latvijas dueta pusē, kas pēc 18 izspēlēm atradās vadībā ar 10:8.

Divu punktu pārsvaru Pļaviņš/Šmēdiņš saglabāja arī cīņas turpinājumā, pēc 28 izspēlēm esot vadībā ar 15:13. Mazliet vēlāk Šuilam/Numerdoram tomēr izdevās panākt neizšķirtu 17:17.

Jānis Šmēdiņš un Mārtiņš Pļaviņš (no labās)
Jānis Šmēdiņš un Mārtiņš Pļaviņš (no labās) Foto: AP/Scanpix

Otrais sets iesākās līdzīgā cīņā, tomēr tad trīs punktus pēc kārtas guva Šuils/Numerdors, izvirzoties vadībā ar 5:2. Mazliet vēlāk sāncenšu pārsvars sasniedza jau piecus punktus (8:3), tomēr tad piecus punktus pēc kārtas guva Pļaviņš/Šmēdiņš, izlīdzinot rezultātu. Nākamos divus punktus pēc kārtas guva Šuils/Numerdors, tomēr Latvijas duets atbildēja ar to pašu (10:10).

Izvirzīties vadībā latviešiem gan neizdevās, tā vietā Nīderlandes pārim atjaunojot divu punktu pārsvaru (13:11). Jau kārtējo reizi ar diviem punktiem pēc kārtas atbildēja arī Pļaviņš/Šmēdiņš, bet nākamajā izspēlē viņi beidzot pārņēma vadību - 14:13.

Nākamajā izspēlē Latvijas duets savu pārsvaru dubultoja, turpinājumā to veiksmīgi aizstāvot - 16:14 un 17:15. Neizšķirtu Nīderlandes sportisti panāca 34.izspēlē (17:17), bet brīdi vēlāk atkal pārņēma vadību.

Ar līdzīgu veiksmes sēriju atbildēja arī Pļaviņš/Šmēdiņš, izvirzoties vadībā ar 19:18, tomēr brīdi vēlāk rezultāts kārtējo reizi kļuva neizšķirts (19:19). Nākamajā izspēlē Pļaviņš/Šmēdiņš tika pie setbumbas, bet Šmēdiņa veiksmīgā spēle blokā mazliet vēlāk atnesa latviešiem uzvaru otrajā setā ar 21:19.

Izšķirošajā setā pēc sešām pirmajām izspēlēm rezultāts bija neizšķirts 3:3, kāds tas saglabājās arī pēc nākamajām sešām izspēlēm - 6:6. Pamazām iniciatīva laukumā pārgāja Latvijas dueta pusē, kam pēc 18 izspēlēm beidzot izdevās izvirzīties vadībā ar diviem punktiem - 10:8.

Jānis Šmēdiņš
Jānis Šmēdiņš Foto: AP/Scanpix

Abiem duetiem Londonā šī ir otrā savstarpējā spēle. Apakšgrupu turnīrā viņi tikās E grupā, kad trešās kārtas cīņā pārāki ar 2:0 (21:14, 21:18) 38 minūšu laikā bija latvieši.

Nākamajā izspēlē Latvijas duets savu pārsvaru dubultoja, turpinājumā to veiksmīgi aizstāvot - 16:14 un 17:15. Neizšķirtu Nīderlandes sportisti panāca 34.izspēlē (17:17), bet brīdi vēlāk atkal pārņēma vadību. Ar līdzīgu veiksmes sēriju atbildēja arī Pļaviņš/Šmēdiņš, izvirzoties vadībā ar 19:18, tomēr brīdi vēlāk rezultāts kārtējo reizi kļuva neizšķirts (19:19).

Nākamajā izspēlē Pļaviņš/Šmēdiņš tika pie setbumbas, bet Šmēdiņa veiksmīgā spēle blokā mazliet vēlāk atnesa latviešiem uzvaru otrajā setā ar 21:19.

Mārtiņš Pļaviņš
Mārtiņš Pļaviņš Foto: AP/Scanpix

Pusfināla cīņā Šuils/Numerdors 0:2 (14:21, 16:21) zaudēja šā gada Eiropas čempioniem Jūliusam Brinkam/Jonasam Rekermanam no Vācijas, kuri izlikti ar trešo numuru. Savukārt Pļaviņš/Šmēdiņš 0:2 (15:21, 20:22) piekāpās galvenajiem favorītiem, brazīliešiem Alisonam Čeruti un Emanuelam Regu.

Līdz šim latvieši sacensībās piedzīvojuši vienu zaudējumu, kamēr nīderlandieši pretinieku pārākumu atzinuši divreiz.

Latvijas un Nīderlandes pludmales volejbolisti līdz šim bija tikušies četras reizes, un vienīgo panākumu Pļaviņš ar Šmēdiņu guva pirms nedēļas.

Spēle par zelta godalgām starp Brinka/Rekerma un Čeruti/Regu duetiem sāksies pulksten 23 pēc Latvijas laika.

Dāmu sacensībās trešajās olimpiskajās spēlēs pēc kārtas zelta godalgas izcīnīja amerikānietes Mistija Meja-Trenore un Kerija Volša-Dženingsa, kuras finālā 2:0 (21:16, 21:16) apspēlēja savas tautietes Eiprilu Rosu un Dženiferu Kesiju.