Vai zini, cik baktēriju ir tīrā virtuves dvielī? Neticēsi!

 

Tīros auduma virtuves dvieļos ir atrodami daudzi un dažādi rauga un pelējuma sēnīšu veidi, kā arī baktērijas, kas var nodarīt nopietnu kaitējumu cilvēka veselībai. Pētījuma gaitā tika testēti kokvilnas virtuves dvieļi, kas tika lietoti trīs, septiņas vai četrpadsmit dienas. Iegūtie analīžu rezultāti apliecināja, ka neatkarīgi no dvieļa lietošanas ilguma tas satur ļoti daudz baktēriju, kas var izraisīt dažādas slimības.

To apliecina virtuves dvieļu bakterioloģiskā analīze, kas pēc higiēnas papīra izstrādājumu ražotāja «Grite» ierosinājuma tika veikta Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārā riska novērtēšanas institūtā.

«Tika konstatēts, ka

viens grams tikko izmazgāta virtuves dvieļa satur aptuveni 80 miljonus dažādu baktēriju un 190-300 vienības pelējuma sēnīšu.

Tam, cik bieži virtuves dvielis tiek mainīts, nav būtiskas nozīmes, jo pat dvieļi, kas tiek lietoti tikai dažas dienas, jau satur neskaitāmi daudz baktēriju,» norādīja Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārā riska novērtēšanas institūta bakterioloģijas nodaļas vadītāja Česlova Butrimaite-Ambrozevičiene.

Reklāma

Eksperte piebilda, ka baktēriju daudzumu, protams, var ietekmēt veļas mazgāšanas laikā izmantotie auduma mīkstinātāji un smaržvielas, kā arī tas, kādi priekšmeti tiek mazgāti kopā ar virtuves dvieļiem.

Uz virtuves dvieļiem esošie mikroorganismi apdraud mūsu veselību

Uz virtuves dvieļiem esošie mikroorganismi ir dažādi - ir tādi, kas neapdraud cilvēka veselību, bet ir arī tādi, kas var izraisīt saslimšanas jeb patogēnie mikroorganismi.

«Uz cilvēka rokām var būt sastopami tādi patogēnie mikroorganismi kā stafilokoki, kā arī mikroorganismi, kas nokļūst uz rokām pēc tualetes apmeklējuma, klepošanas, šķaudīšanas vai smēķēšanas, piemēram, salmonellas, šigellas, rotavīruss, A hepatīta vīruss, gripas vīruss, stafilokoki u.c. Arī pārtikas produkti var būt piesārņoti ar patogēniem mikroorganismiem. Termiski neapstrādāta gaļa vai zivis var būt piesārņotas ar akūtas zarnu infekcijas izraisošām baktērijām - salmonellām, kampilobaktērijām, tāpat arī olu virsma var būt piesārņota ar salmonellām, uz svaigiem dārzeņiem un augļiem var būt zarnu parazītu oliņas. Apstrādājot šādus piesārņotus produktus, mikroorganismi nokļūst arī uz pavāra rokām, virtuves iekārtām, traukiem un virtuves auduma dvieļiem,» atklāj Valsts slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Elvīra Brūvere.

Kā izvairīties no saslimšanām?

Rokas ir tās, kas saskaras gan ar jēlajiem, potenciāli piesārņotajiem pārtikas produktiem, gan ar jau gatavajiem ēdieniem. Tādēļ personīgā higiēna ir viens no svarīgākajiem profilakses līdzekļiem, kā pasargāt sevi un citus no saslimšanas ar infekcijas slimībām, ko izraisa piesārņota pārtika. «Lai rokas būtu tīras, tās jāmazgā vairākas reizes dienā ar šķidro roku mazgāšanas līdzekli vismaz trīs minūtes siltā, tekošā ūdenī, neaizmirstot izmazgāt starp pirkstiem, zem nagiem, nomazgāt delnu virspuses un īkšķi,» iesaka epidemioloģe Elvīra Brūvere.

Roku slaucīšanai epidemioloģe neiesaka izmantot auduma dvieļus, jo jau pēc pirmās lietošanas reizes uz dvieļa nonāk mikroorganismi un pēc katras nākamās lietošanas reizes šo mikroorganismu skaits palielinās un dvielis kļūst netīrs, līdz ar to, slaukot tīri nomazgātas rokas šādā dvielī, tās atkal kļūst netīras. Īpašs risks pastāv, ja auduma dvieli kopīgi lieto vairāki cilvēki - patogēnie mikroorganismi no viena cilvēka rokām var nonākt uz cita cilvēka rokām, tādā veidā izplatot tālāk slimību izraisītājus, un roku mazgāšana zaudē jēgu.

Epidemioloģe roku slaucīšanai iesaka lietot vienreizējos papīra dvieļus, lai ikdienā izvairītos no saskares ar baktērijām, pelējuma un rauga sēnītēm.

Higiēnas papīra ražotāja «Grite» ierosinātā pētījuma gaitā tika pārbaudīti arī papīra virtuves dvieļi. Tika konstatēts, ka tie nesatur auduma virtuves dvieļiem raksturīgos kaitīgos mikroorganismus, turklāt tie ir piemēroti izmantošanai tiešā saskarē ar pārtiku.


Apskati arī citus rakstus par šīm tēmām:

Seko mums Facebook lapā

Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 142500 EUR
Māja
Māja, Ādamlauks, 125000 EUR
Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 52500 EUR