RUS
Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Slepena dienasgrāmata atklāj Spānijas inkvizīcijas šausmas

TVNET 5
Meksikas ebreju komūnas līdera Luisa de Karvajāla slepenā dienasgrāmata | Foto: REUTERS/Scanpix

Pirms teju 80 gadiem pazudusī, taču 2016. gadā atrastā 16. gadsimta Meksikas (toreiz Spānijas provinces) ebreju komūnas līdera Luisa de Karvajāla slepenā dienasgrāmata, ko viņš rakstīja, atrodoties Spānijas inkvizīcijas nagos, beidzot atgriezusies Meksikas Nacionālās bibliotēkas arhīvā, vēsta BBC.

Karvajālu ģimenes dramatiskais liktenis ir zināms katram, kas kaut nedaudz ir interesējies par Spānijas inkvizīcijas zvērīgajām darbībām Meksikā 16. gadsimtā. Toreiz visi, kas neatzina katoļticību un nepakļāvās valdošajai varai, tika pakļauti nežēlīgai spīdzināšanai un nāvei.

Luiss de Karvajāls, ebreju pagrīdes komūnas līderis, toreizējā Spānijā valdošās dzimtas loceklis, kopā ar ģimeni tika apcietināts un nežēlīgi spīdzināts pēc tam, kad atteicās pāriet katoļticībā.

Šausmas, ko piedzīvoja tikai 30 gadus vecais Karvajāls, ir aprakstītas viņa slepenajā, miniatūrajā dienasgrāmatā, ko tas pamanījās rakstīt, būdams apcietinājumā. Karvajāls tika spīdzināts tik nežēlīgi, ka pirms nāves nodeva 120 savus biedrus un centās izdarīt pašnāvību pēc tam, kad viņam lika klausīties, kā tiek spīdzināta viņa paša māte.

Miniatūrā dienasgrāmata, ko Karvajāls slēpa savā cepurē, tomēr atklāj ne tikai apcietinājumā piedzīvotās šausmas, bet arī vēsta par to, kā Karvajāls nonācis līdz apcietinājumam un beigās – sadedzināšanai uz sārta.

Karvajāla dienasgrāmatas manuskripts no Meksikas Nacionālā arhīva pazuda 1939. gadā. Aizdomās tika turēta neliela akadēmiķu grupa, kurai bija pieejams manuskripts, tomēr tas nelīdzēja to atgūt līdz brīdim, kad manuskripts pēkšņi parādījās kādā izsolē Londonā. Tā sākuma cena bija tikai 1150 mārciņas, jo tas tika uzskatīts par oriģinālā manuskripta kopiju.

Pēc tam, kad atklājās, ka manuskripts tomēr ir oriģināls, tas tika nogādāts atpakaļ Meksikā, kur īsu laiku bija apskatāms izstādē. Tagad manuskripts atrodas Meksikas Nacionālās bibliotēkas arhīvā.

Spānija
5 Komentāri