Ziemassvētku sezonā pieaug finanšu pikšķerēšana

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Reuters/ScanPix

Tiek prognozēts, ka Ziemassvētku sezonā, kas neoficiāli sākas tā dēvētajā Melnajā piektdienā un turpinās Kiberpirmdienā līdz pat Ziemassvētkiem, pieaugs finanšu pikšķerēšanas uzbrukumu skaits. Kaspersky Lab speciālistu retrospektīvais pētījums liecina, ka pēdējos gados svētku laikā ir novērojama pikšķerēšanas un citu uzbrukumu apjoma palielināšanās, kas liek domāt, ka tas pats atkārtosies arī šogad.

Pārdošanas kulminācijas sezona acīmredzami ir medību sezonas kulminācija noziedzniekiem: mazumtirgotāji sola daudz vilinošu piedāvājumu un iedzīvotāji plāno tērēt naudu par dāvanām sev, draugiem un radiem. Tādējādi, kamēr e-komercijas klienti veido vēlmju sarakstus gaidāmajām izpārdošanām, mazumtirgotāji sagatavo veikalus ievērojamam apmeklētāju pieplūdumam un finanšu infrastruktūru īpašnieki — bankas un maksājumu sistēmas — gatavojas milzīgam darījumu skaita un vērtības palielinājumam, gatavojas arī kibernoziedznieki. Vismaz tā tas bija iepriekšējos gados.

Kaspersky Lab apdraudējumu statistika liecina, ka 2014. un 2015. gada 4. ceturksnī (kas ietver Ziemassvētku periodu) uzņēmuma konstatēto pikšķerēšanas lapu, kas medī finanšu datus (kredītkaršu informāciju), īpatsvars bija par aptuveni deviņiem procentpunktiem lielāks nekā vidēji gadā. Piemēram, finanšu pikšķerēšanas rādītājs 2014. gadā bija 28,73%, bet 4. ceturksnī — 38,49 %. 2015. gadā 34,33% visu pikšķerēšanas uzbrukumu bija finanšu pikšķerēšana, bet 4. ceturksnī pie šāda veida pikšķerēšanas bija pieskaitāmi 43,38 % visu uzbrukumu.

Ziemassvētki ietekmē to, kādus finansiālos mērķus izvēlas noziedznieki. Gan 2014., gan 2015. gadā pētnieki novēroja būtisku pikšķerēšanas uzbrukumu apjoma pieaugumu (par vairākiem procentpunktiem) maksājumu sistēmām un interneta veikaliem. Pastiprinājās arī uzbrukumi bankām, bet ne tik daudz.

Cenšoties nozagt maksājumu datus, noziedznieki izmanto dažādas shēmas: viņi var izveidot slavenas maksājumu sistēmas maksāšanas lapas viltojumu vai likumīga interneta mazumtirgotāja tīmekļa vietnes kopiju, vai pat 100% viltus veikalus ar neticami pievilcīgiem piedāvājumiem.

Un, protams, noziedznieki izmanto pašu Melnās piektdienas tematiku. Veicot apdraudējumu vides pētījumu, 2016. gada oktobrī pētnieki pamanīja neīstu interneta veikalu, kas veltīts Melnās piektdienas tematikai un piedāvā preces par pievilcīgām cenām. Tas nozīmē, ka noziedznieki jau gatavojas pat vairākas nedēļas pirms faktiskā svētku izpārdošanas sākuma.

«2014. gadā mēs papētījām, kā pikšķerēšanas apdraudējumu vide uzvedas svētku periodā, un atklājām, ka Melnās piektdienas un Kiberpirmdienas laikā palielinājās uzbrukumu skaits noteiktiem mērķiem — maksājumu sistēmām un slaveniem mazumtirdzniecības tīkliem. 2015. gadā situācija atkārtojās, un tas mums liek domāt, ka tāpat atkal notiks 2016. gadā. Tāpēc mēs aicinām lietotājus būt pēc iespējas piesardzīgākiem, šajā sezonā iepērkoties tiešsaistē,» sacīja Kaspersky Lab vecākais tīmekļa satura analītiķis Andrejs Kostins.

Lai nekļūtu par svētku pikšķerēšanas krāpniecību upuri gaidāmajā Melnajā piektdienā, Kiberpirmdienā un Ziemassvētkos, eksperti iesaka šādus pasākumus.

  • Nenoklikšķiniet uz saitēm, ko saņemat no svešiniekiem, vai uz aizdomīgām saitēm, ko atsūtījuši draugi sociālo tīklu vietnēs vai pa e-pastu. Šīs saites var būt kaitīgas — izveidotas, lai lejupielādētu ierīcē ļaunprogrammatūru vai novirzītu uz pikšķerēšanas tīmekļa vietnēm, kas ir domātas lietotāju akreditācijas datu ievākšanai.

  • Neievadiet kredītkartes datus nepazīstamās vai aizdomīgās vietnēs, lai nenodotu tos kibernoziedznieku rokās. Ja šādas tīmekļa vietnes sola izdevīgus piedāvājumus, kas šķiet pārāk labi, lai tā būtu patiesība, visticamāk, tās pieder noziedzniekiem.

  • Pirms jebkādu akreditācijas datu vai konfidenciālas informācijas ievadīšanas vienmēr dubultīgi pārbaudiet, vai tīmekļa vietne ir īsta (vismaz apskatiet URL). Viltotas tīmekļa vietnes var izskatīties tieši tāpat kā īstās.

  • Instalējiet drošības risinājumu ar iebūvētām tehnoloģijām, kas ir paredzētas finanšu izkrāpšanas novēršanai. Piemēram, tehnoloģija Safe Money Kaspersky Lab risinājumos izveido finanšu darījumiem drošu vidi visos līmeņos.

Pikšķerēšana ir viens no visplašāk izplatītajiem kiberdraudiem, ar ko lietotāji var saskarties svētkos, taču tas nav vienīgais.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu